Premier w siedzibie Scanway. "Przemysł oparty na wiedzy, szanse dla młodych inżynierów"

22 czerwca 2020, 11:13
2_407
Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Krystian Maj [premier.gov.pl]

Wśród firm, które skorzystały z rządowego wsparcia na ratowanie miejsc pracy i utrzymanie płynności finansowej po kryzysie wywołanym przez COVID-19 są wiodące spółki polskiego przemysłu kosmicznego i pokrewnych jego dziedzin. O tym, jak ważne jest ich przetrwanie i jaką rolę mają do odegrania w polskim planie rozwoju gospodarczego, mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w siedzibie wrocławskiej spółki technologicznej Scanway.

Przed Polską jest ten model rozwoju, którego wszyscy oczekują, to jest model rozwoju polskiej wiedzy, kapitału polskiej wiedzy; to model rozwoju, dzięki któremu młodzi ludzie w Polsce będą realizować swoje marzenia – mówił w sobotę 20 czerwca premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty we Wrocławiu, odwiedzając zakład firmy Scanway. Szef rządu podczas wizyty podkreślił, że cieszy się z tego, że młodzi polscy inżynierowie mają szansę rozwoju takich form działalności w Polsce.

"Kiedy przystępowaliśmy do opracowywania i realizacji planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jednym z głównych naszych celów było to, aby powstrzymać drenaż mózgów, aby zdolni młodzi Polacy nie musieli wyjeżdżać za granicę, by szukać swojego miejsca na ziemi” - zapewniał Prezes Rady Ministrów. Szef rządu posłużył się przykładem wrocławskiej spółki, by podkreślić, że firma stworzona przez polskich inżynierów jest w stanie dobrze prosperować i proponować innowacyjne rozwiązania, które przynoszą wartość dodaną na wielu polach działalności przemysłowej i gospodarki narodowej. Morawiecki wskazał, że Scanway „wysyła satelity i tworzy innowacyjne produkty, z których korzysta na przykład Polska Grupa Energetyczna”.

Premier podkreślał także, że rozwiązania, nad którymi pracuje Scanway mogą znaleźć zastosowania m.in. w przemysłach farmaceutycznym czy spożywczym. „Takich firm w Polsce jest coraz więcej, dzięki nim zatrzymujemy w Polsce talenty” - dodał. Jak stwierdził, przykład firmy pokazuje, że przed Polską jest model rozwoju kapitału wiedzy.

Morawiecki podkreślał przy tym, że wprowadzona przez rząd tarcza finansowa pomogła w dobie pandemii przetrwać takim firmom jak Scanway. „Firma otrzymała środki z tarczy finansowej, ale na Dolnym Śląsku pomogliśmy łącznie 100 tys. firm, które uratowały kilkaset tysięcy miejsc pracy” - mówił premier. Dodał też, że takie firmy jak Scanway otrzymują granty z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. „Te środki płyną do firm innowacyjnych; wreszcie są środki budżetowe, środki europejskie na realizację projektów coraz bardziej innowacyjnych i o to nam chodzi” - mówił premier.

Jednocześnie szef rządu zaapelował, aby młodzi ludzie szukali szans w Polsce. „Ja wiem, że czasami trzeba wyjechać, że czasem to jest dobre, aby wyjechać i nabrać doświadczeń, ale chodzi o to, by wrócić i rozwijać nasze produkty; będziemy pomagali w ich komercjalizacji, będziemy pomagali w wejściu na rynek” - mówił.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podkreśla, że rządowe wsparcie na ratowanie miejsc pracy i utrzymanie płynności finansowej w firmach po kryzysie wywołanym przez COVID-19 sięgnęło już ponad pułap 88 mld zł. W ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju na pomoc przedsiębiorcom rząd przeznaczył przeszło 51,7 mld zł. Firmy z subwencjami od PFR dają pracę blisko 2,7 mln osobom.

To właśnie z takiego rodzaju wsparcia skorzystał Scanway. To i inne przedsiębiorstwa z województwa dolnośląskiego otrzymały dotąd pomoc w wysokości 6,4 mld zł.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/PAP

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Eytu
niedziela, 28 czerwca 2020, 00:32

Polska ma szansę w stworzeniu na przyklad firmy prowadzącej księgowość ( lub symulacje ) przestrzeni orbitalnej. Wiadomo, że są mapy poruszania się satelitów i dostając zgodę na umieszczenie ich w przestrzeni kosmicznej wiemy , że orbita jest wolna. Ale wraz z zagęszczeniem się orbity zaczną się wypadki - z postępem wykładniczym ( wraz z wypadkami - kosmiczne śmieci ) . Symulacje ruchu satelitów z dokładnością do metra ( i stale aktualizowanych map kolizji) , w Zeitraumie powiedzmy 30 letnim użytkowania danej satelity będzie stanowiło wielką niszę, którą nie zapełni ani NASA ani Unoosa ani ESA ani Roskosmos.

Eytu
niedziela, 28 czerwca 2020, 17:15

PS. JAk to przeprowadzić od strony obliczeniowej ? Można stworzyć model obliczeniowy: Niech okres obiegu danej satelity będzie przypisany do danej liczby pierwszej. Pierwszy iloczyn liczb pierwszych będzie oznaczał kolizję satelitów. To jest model idealny - czyli satelity poruszają sie po tej samej orbicie z różnymi prędkościami. Wiadomo jednak , że v orb (GM/r)(1/2) czyli to jest niemożliwe. Ta sama orbita niezależnie od masy satelity - obiekty poruszają się z tą samą prędkością na danej orbicie. (Układ jest trudniejszy do symulacji ze względu na okresowe większe przyciąganie Księżyca na linii Słońce Ziemia.) Załóżmy jednak, że przyporządkujemy wszystkie okresy obiegu satelit ( nie bierzemy pod uwagę geostacjonarnych) do dużych liczb pierwszych. Wybieramy małą jednostkę czasową, aby dopasować do liczby pierwszej. Iloczyn dwóch liczb pierwszych - po czasie tym jednostkowym będzie potencjalną kolizją. Sprawdzamy automatycznie orbity satelitów i ewentualnie wykluczamy kolizję jeżeli wysokości są różne.

ems
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:08

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tego artykułu. Liczyłem na opis sukcesów firmy lub ciekawych projektów, tymczasem mam wrażenie jakby bez bez wsparcia rządu firma miała duży problem aby przetrwać Covid. Podpis jednak mi to wyjaśnił: "Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/PAP". I już wiem, że to artykuł sponsorowany mający na celu naświetlić sukcesy rządu niezłomnie ratującego polskie firmy przed upadkiem...

Gall Anonim
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:51

Pan Premier Morawiecki zagalopował się. Scanway nie wysłała satelity. Jeszcze.

Tweets Space24