Porozumienie PAK z Dowództwem Strategicznym USA w zakresie świadomości sytuacyjnej w kosmosie

15 kwietnia 2019, 07:56
Correll
Admirał Richard Correll podpisuje umowę o udostępnianiu usług i wymianie informacji o zdarzeniach w przestrzeni kosmicznej z Polską Agencją Kosmiczną. Fot. PAK

Polska uzyska dostęp do danych i usług związanych ze świadomością sytuacyjną w kosmosie, takich jak m.in. ostrzeżenia o zderzeniach, fragmentacji czy niekontrolowanym wejściu w atmosferę obiektów satelitarnych. Zapewniać je będzie 18. Eskadra Kontroli Dowództwa Kosmicznego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Air Force Space Command’s 18th Space Control Squadron). Dokument w tej sprawie został podpisany 10 kwietnia 2019 r. przez Michała Szaniawskiego, p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i admirała Richarda Corrella, Dyrektora ds. Planów i Polityki Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych (United States Strategic Command – USSTRATCOM) podczas 35. Space Symposium w Colorado Springs w USA.

Dane z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie (SSA – Space Situational Awareness) są istotne dla zabezpieczenia systemów satelitarnych przed zagrożeniami, które mają źródło w środowisku kosmicznym. Odgrywają one kluczową rolę m.in. w zapewnieniu bezpieczeństwa kosztownej infrastruktury działającej w kosmosie – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy prawie 2 tysięcy czynnych satelitów obserwacyjnych, nawigacyjnych i telekomunikacyjnych, które dostarczają zobrazowania i informacje wykorzystywane na co dzień na całym świecie.

„Budowa i uruchomienie krajowego Systemu Świadomości Sytuacyjnej w Przestrzeni Kosmicznej jest jednym z celów wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej, przyjętej przez Rząd RP w 2017 roku” – mówi Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii. – „Zawarte porozumienie ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania krajowego systemu. Mowa tu o wymiarze strategicznym wynikającym ze współpracy pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną a Dowództwem Strategicznym Stanów Zjednoczonych – to ochrona przyszłej narodowej infrastruktury kosmicznej (satelitarnej), jak również bezpieczeństwo statków powietrznych, naziemnej infrastruktury krytycznej, aż w końcu bezpieczeństwo obywateli. Porozumienie ma także znaczenie technologiczne dla polskiego sektora kosmicznego. Wpłynie na rozwój infrastruktury monitorowania obiektów w przestrzeni kosmicznej, czyli wszelkiego rodzaju systemów sensorów, jak również analiz i przetwarzania danych obserwacyjnych – dodała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

Podpisanie porozumienia na wykorzystanie danych SSA z USSTRATCOM jest kolejnym działaniem realizowanym przez Polską Agencję Kosmiczną, zmierzającym do rozwoju krajowych zdolności z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie. W tym celu w agencji w maju 2018 r. powołany został specjalny zespół zadaniowy. Dzięki jego staraniom w grudniu 2018 r. Polska dołączyła do europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking – Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych). Ustanowienie, rozwój i eksploatacja krajowego systemu świadomości sytuacyjnej w kosmosie zostało ujęte jako jeden z pięciu dużych projektów, które mają być realizowane w ramach Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021.

Podpisanie porozumienia z USSTRATCOM pomoże w budowaniu polskich kompetencji w zakresie świadomości sytuacyjnej w kosmosie, w tym zwłaszcza w rozwoju krajowego Centrum Operacyjnego SSA, którego działania będą służyły m.in. wzmacnianiu bezpieczeństwa satelitów polskich i sojuszniczych w przestrzeni kosmicznej. Otworzy też drogę do nawiązania szerszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie świadomości sytuacyjnej w kosmosie.

Michał Szaniawski, p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Z danych SSA, dostarczanych na mocy porozumień z USSTRATCOM, korzystają już m.in.: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), 18 najbardziej aktywnych krajów w przemyśle kosmicznym (m.in.: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Kanada, Izrael, Belgia, Japonia) oraz ponad 74 operatorów i właścicieli satelitów komercyjnych.

Nasze porozumienie rozszerza istniejącą, intensywną polsko-amerykańską współpracę wojskową i partnerstwo ekonomiczne na nową domenę. Porozumienia tej natury, podpisywane przez reprezentantów odpowiedzialnych państw, stanowią fundament dla budowania norm wspierających pokojowe wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.

admirał Richard Correll, Dyrektor ds. Planów i Polityki Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych

Zadania USSTRATCOM obejmują m.in. obowiązki dotyczące strategicznego odstraszania, operacji nuklearnych i kosmicznych, jak również rażenie w wymiarze globalnym, obronę przeciwrakietową oraz analizy wraz ze wskazywaniem i nominacją celów.

„To krok milowy we wzmacnianiu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie kosmosu, który w szczególności realizuje cele wyznaczone przez prezydenta Trumpa dotyczące wspierania bezpiecznych, stabilnych i zrównoważonych aktywności w przestrzeni kosmicznej” – powiedziała Georgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.

Źródło: PAK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
gfdhgfhfghf
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 12:39

I to jest dobra wiadomość.

Dalej patrzący
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 12:04

Sorry - na razie dużo ważniejsze i pilniejsze jest uzyskanie dostępu real-time i non-stop do danych z obserwacji naziemnej i powietrznej i nawodnej sytuacji wokół Polski - i to w pełnej jakości - bez dyskredytacji obrazu. I z algorytmami SI szybkiej analizy obrazu. To jeden z kardynalnych testów dla USA na bycie sojusznikiem prawdziwym - a nie tylko "na gębę". Jak zwykle Pan Davien zacznie swoje lobbowanie USA i obracanie kota ogonem - od razu odpowiadam - drzewo poznaje się po owocach. USA JESZCZE mają czas na właściwy wybór na rzecz Polski i na porzucenie samobójczego [ZWŁASZCZA dla USA] wspierania Izraela przeciw Polsce. To kwestia geostrategicznej wagi i roli Polski na kluczowym styku Heartlandu i Rimlandu Eurazji - dużo większej dla USA od Izraela. USA nie są już absolutnym hegemonem - sytuacja bardzo się zmieniła - czas zacząć szanować Polskę. Polska ma alternatywę dla USA w Chinach - BARDZO zainteresowanych, aby nie powstało supermocarstwo od Lizbony do Władywostoku - SILNIEJSZE od Chin - ale i od USA. Czas, aby to dotarło do świadomości i Białego Domu i Pentagonu. Polska ma alternatywę dla USA w postaci żywotnie zainteresowanych Chin - natomiast USA nie mają alternatywy dla Polski. Zwłaszcza po Brexicie - tak żałośnie i rozpaczliwie odwlekanym, ale raczej już nieuniknionym. No chyba, że UK zamierza zostać junior-partnerem Niemiec, a USA godzą się z wyrzuceniem z Europy? Tylko, czy w takich warunkach USA nawet nominalnie będą hegemonem? Po Brexicie bez Polski nie ma ani Wschodniej Flanki - ani REALNEGO NATO. Wszystko się rozsypie - a Polska przepnie się na Chiny i tylko skorzysta i militarnie i ekonomicznie. To jaka jest oferta USA? - zamiast dotychczasowej hucpy 447 celem zbankrutowania Polski na 300 mld dolarów i wrogiego przejęcia i likwidacji Polski? Czara cierpliwości się przelewa.

eszet33
środa, 17 kwietnia 2019, 13:30

Końcowe wnioski, panie "Dalej patrzący" - jak najbardziej popieram, mając nadzieję, że jest to tak samo ważne dla obecnego rządu RP - jak dla dalej patrzących Polaków. Mam jednak podejrzenie graniczące z pewnością, że wszelkie obecnie podejmowane i mocno nagłaśniane, przyjemnie brzmiące w uszach patriotów -projekty autorstwa obecnego rządu - są tylko kiełbasą wyborczą. Dopóki akt 447 nie zostanie definitywnie cofnięty - to możemy mieć pewność, że amerykańskie wojska na terenie RP będą gwarantem wprowadzenia owego aktu w życie, a nie zapewnienia PL bezpieczeństwa. I tyle...

Infernoav
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 11:56

Troszczymy się o bezpieczeństwo infrastruktury, której nie mamy...

major
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 11:12

Świadomość sytuacyjna w kosmosie - przełożone na nasze, polskie podwórko, to obrona przeciwrakietowa ?

Tweets Space24