Porozumienie NASA i Polskiej Agencji Kosmicznej. Celem eksploracja pozaziemska

25 października 2019, 12:55
NHQ201910240007
Fot. Polska Agencja Kosmiczna

Główni przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej i amerykańskiej National Aeronautics and Space Administration (NASA) podpisali w czwartek 24 października w Waszyngtonie dokument podkreślający wolę współpracy w zakresie eksploracji kosmosu. "Wspólne Oświadczenie" (Joint Statement) sygnowano przy okazji wizyty polskiej delegacji na jubileuszowym 70. Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Waszyngtonie.

Oficjalną deklarację woli współpracy eksploracyjnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi podpisali 24 października w Waszyngtonie Administrator NASA, James Bridenstine oraz Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Michał Szaniawski.  Zakres kooperacji ma dotyczyć programów "eksploracji przestrzeni kosmicznej i wypływających z niej wspólnych korzyści".

Swoje zadowolenie z faktu zacieśniania współpracy między PAK a NASA wyraziła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii, minister Jadwiga Emilewicz. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii od lipca 2019 roku sprawuje nadzór nad działalnością PAK, na mocy niedawnej nowelizacji ustawy o działaniu tej narodowej agencji. Wcześniej odpowiedzialność w tym zakresie należała bezpośrednio do Prezesa Rady Ministrów.

Dziś kosmos jest bliżej naszego codziennego życia niż wielu z nas się wydaje, a sektor kosmiczny to ogromna szansa rozwoju dla polskich naukowców i przedsiębiorców. Nie jest on odległą dziedziną, ale jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu, z której dobrodziejstw korzystamy na co dzień. Ma rosnące znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i naukowe dla krajowej i światowej gospodarki. Bardzo się cieszę na informacje o nowym etapie współpracy pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną a NASA. Wierzę, że pozwoli ona na jeszcze szybszy rozwój tego obiecującego sektora i przyniesie korzyści dla obu stron.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii
image
Fot. Polska Agencja Kosmiczna

Jak wskazuje w swoim komentarzu do zawiązania porozumienia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, polskie technologie są od dawna obecne na pokładach największych badawczych wypraw pozaziemskich. "W ciągu ostatnich 40 lat w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych wykorzystywanych było ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów, a siedem lat członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przyczyniło się do dynamicznego rozwoju polskiego sektora kosmicznego, w którym działa ponad 350 polskich przedsiębiorstw" - wskazano w oficjalnym komunikacie. Wypowiedz poparto przykładami współpracy polskich firm i instytutów badawczo-rozwojowych z ESA i innymi agencjami narodowymi, w tym NASA, DLR, JAXA i CNSA. Wskazano, że "wśród znaczących osiągnięć polskich naukowców są między innymi sensory i próbniki oraz inne komponenty lądowników Mars Curiosity i InSight NASA".

Podpisywane dziś wspólne porozumienie w sprawie współpracy kosmicznej, jest tylko pierwszym krokiem, ale potwierdza, że Polska i Stany Zjednoczone są gotowe podjąć poważną współpracę partnerską w zakresie robotyki i eksploracji kosmicznej oraz działań na rzecz ochrony planetarnej, rozwoju nauki i zastosowania korzyści płynących z jej rozwoju. Z przyjemnością dołączymy do tej podróży.

Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna/Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Paranoid
wtorek, 29 października 2019, 14:18

PL jest chyba mistrzem jeżeli chodzi o podpisywanie papierów vs. co się realnie dzieje. Czemu to ma służyć? Nie lepiej by było nauczenie się od NASA jak wyhodować małe i średnie firmy, zrozumieć skąd się wzięły te firmy technologiczne - za wieloma z nich nie stały setki mln , zastanowić co u nas nie działa ... Może by tak PAK pogrzebał w przetargach NASA, można się z tego ciekawych rzeczy dowiedzieć. Zawsze mnie zastanawia, jak to jest, że jakaś mało komu znana firma realizuje zaawansowane prace np. technologii rakiet, a u nas mamy wielki narodowy PGZ o budżecie znacznie wyższym niż wiele tych firemek i nic nie jest w stanie dostarczyć ...

Gall Anonim
niedziela, 27 października 2019, 10:55

Szanowna Redakcjo, proszę o korektę tytułu, który wprowadza w błąd. Nie jest to porozumienie, lecz lity intencyjny o współpracy pomiędzy NASA a PAK. Właściwe porozumienie nie jest jeszcze podpisane.

Roger
niedziela, 27 października 2019, 02:04

Czy można prosić o nieco więcej szczegółów. Bo mam wrażenie z artykułu, że Pan prezes podpisał takie pitu pitu, w którym nic nie ma. Co konkretnie wynika z tego porozumienia?

zainteresowany
sobota, 26 października 2019, 00:30

A czy to nie przypadkiem list intencyjny a nie porozumienie o współpracy? Zgadzam się z poprzedników, warto byłoby pokazać treść ...

Si
piątek, 25 października 2019, 20:01

Czyli będzie tak....Perun stop...Bursztyn stop...itd.

Tweets Space24