Reklama

Polska

Polskie zespoły biorące udział w programie REXUS/BEXUS w Szwecji

Dwa polskie zespoły: DREAM z Politechniki Wrocławskiej i BuLMA Sekcji Balonowej Studenckiego Koła Astronomicznego Politechniki Warszawskiej dotarły do szwedzkiej Kiruny, gdzie wezmą udział w międzynarodowym programie Europejskiej Agencji Kosmicznej, skierowanym do młodych naukowców REXUS/BEXUS. Celem wyjazdu jest prezentacja postępów praca obu drużyn. Eksperyment zespołu DREAM , którego celem będzie zbadanie procesu wiercenia w warunkach mikrograwitacji, próżni oraz bardzo niskich temperatur poleci na pokładzie niewielkiej rakiety suborbitalnej na wysokość ok. 80 km w marcu 2017 roku. Z kolei urządzenie zespołu z Politechniki Warszawskiej wzniesie się na wysokość ok. 30 km w balonie stratosferycznym w październiku br.  i będzie wychwytywać z powietrza mikrometeoryty, cząstki pyłu i mikroorganizmy. 

Dwa polskie zespoły: DREAM z Politechniki Wrocławskiej i BuLMA Sekcji Balonowej Studenckiego Koła Astronomicznego Politechniki Warszawskiej dotarły do szwedzkiej Kiruny, gdzie wezmą udział w międzynarodowym programie Europejskiej Agencji Kosmicznej skierowanym do młodych naukowców REXUS/BEXUS. Celem wyjazdu jest prezentacja postępów praca obu drużyn. W ramach programu BEXUS planowane jest wyniesienie gondoli balonu na wysokość ok. 30 km w październiku 2016 roku, a w ramach REXUS rakiety na wysokość ok. 80 km, co ma nastąpić w marcu 2017 roku. Zostaną w nich umieszczone narzędzia badawcze należące do zespołów, które przeszły już przez fazę eliminacji do programu. 

REXUS/BEXUS koordynowany jest przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), Szwedzką Krajową Radę ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR). Starty zaplanowane są z centrum kosmicznego Esrange koło Kiruny w północnej Szwecji. 

Głównym celem eksperymentu przygotowanego przez zespół DREAM (Drilling Experiment for Asteroid Mining) z Politechniki Wrocławskiej, będzie zbadanie procesu wiercenia w warunkach mikrograwitacji, próżni oraz bardzo niskich temperatur. W tym celu zostanie zbadana dystrybucja urobku górniczego, a pomiary będą odbywać się w specjalnie zaprojektowanej komorze. Eksperyment dotrze na wysokość ok. 80 km na pokładzie rakiety suborbitalnej. 

Czytaj więcej: Polscy studenci zaangażowani w projekt "kosmicznego górnictwa" 

Zespół BuLMA (Balloon micro Lifeform-and-Meteorite Assembler) z Politechniki Warszawskiej zaprojektował z kolei urządzenie, które za pomocą specjalnych aerodynamicznych zespołów będzie zasysać powietrze ze stratosfery i wychwytywać z niego trzy kategorie obiektów: mikrometeoryty, cząstki pyłu i mikroorganizmy. Przyrząd wzniesie się na wysokość 30 km na pokładzie specjalnego balonu stratosferycznego i będzie wychwytywać wspomniane obiekty z wykorzystaniem pola magnetycznego, pola elektrycznego i organicznego żelu takiego jak np. agar. Umieszczenie eksperymentu BuLMA na balonie naukowym BEXUS-22/23 wraz z innymi europejskimi eksperymentami jest dalszym ciągiem programu PARTICULA. Do tej pory Sekcja Balonowa Studenckiego Koła Astronomicznego korzystała jednak tylko z pomocy własnych, niewielkich balonów astronomicznych. 

Reklama

Komentarze

    Reklama