Polskie zespoły biorące udział w programie REXUS/BEXUS w Szwecji

16 lutego 2016, 17:53
`Fot. Archiwum zespołu DREAM
Rakieta REXUS, Fot. ESA

Dwa polskie zespoły: DREAM z Politechniki Wrocławskiej i BuLMA Sekcji Balonowej Studenckiego Koła Astronomicznego Politechniki Warszawskiej dotarły do szwedzkiej Kiruny, gdzie wezmą udział w międzynarodowym programie Europejskiej Agencji Kosmicznej, skierowanym do młodych naukowców REXUS/BEXUS. Celem wyjazdu jest prezentacja postępów praca obu drużyn. Eksperyment zespołu DREAM , którego celem będzie zbadanie procesu wiercenia w warunkach mikrograwitacji, próżni oraz bardzo niskich temperatur poleci na pokładzie niewielkiej rakiety suborbitalnej na wysokość ok. 80 km w marcu 2017 roku. Z kolei urządzenie zespołu z Politechniki Warszawskiej wzniesie się na wysokość ok. 30 km w balonie stratosferycznym w październiku br.  i będzie wychwytywać z powietrza mikrometeoryty, cząstki pyłu i mikroorganizmy. 

Dwa polskie zespoły: DREAM z Politechniki Wrocławskiej i BuLMA Sekcji Balonowej Studenckiego Koła Astronomicznego Politechniki Warszawskiej dotarły do szwedzkiej Kiruny, gdzie wezmą udział w międzynarodowym programie Europejskiej Agencji Kosmicznej skierowanym do młodych naukowców REXUS/BEXUS. Celem wyjazdu jest prezentacja postępów praca obu drużyn. W ramach programu BEXUS planowane jest wyniesienie gondoli balonu na wysokość ok. 30 km w październiku 2016 roku, a w ramach REXUS rakiety na wysokość ok. 80 km, co ma nastąpić w marcu 2017 roku. Zostaną w nich umieszczone narzędzia badawcze należące do zespołów, które przeszły już przez fazę eliminacji do programu. 

REXUS/BEXUS koordynowany jest przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), Szwedzką Krajową Radę ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR). Starty zaplanowane są z centrum kosmicznego Esrange koło Kiruny w północnej Szwecji. 

Głównym celem eksperymentu przygotowanego przez zespół DREAM (Drilling Experiment for Asteroid Mining) z Politechniki Wrocławskiej, będzie zbadanie procesu wiercenia w warunkach mikrograwitacji, próżni oraz bardzo niskich temperatur. W tym celu zostanie zbadana dystrybucja urobku górniczego, a pomiary będą odbywać się w specjalnie zaprojektowanej komorze. Eksperyment dotrze na wysokość ok. 80 km na pokładzie rakiety suborbitalnej. 

Czytaj więcej: Polscy studenci zaangażowani w projekt "kosmicznego górnictwa" 

Zespół BuLMA (Balloon micro Lifeform-and-Meteorite Assembler) z Politechniki Warszawskiej zaprojektował z kolei urządzenie, które za pomocą specjalnych aerodynamicznych zespołów będzie zasysać powietrze ze stratosfery i wychwytywać z niego trzy kategorie obiektów: mikrometeoryty, cząstki pyłu i mikroorganizmy. Przyrząd wzniesie się na wysokość 30 km na pokładzie specjalnego balonu stratosferycznego i będzie wychwytywać wspomniane obiekty z wykorzystaniem pola magnetycznego, pola elektrycznego i organicznego żelu takiego jak np. agar. Umieszczenie eksperymentu BuLMA na balonie naukowym BEXUS-22/23 wraz z innymi europejskimi eksperymentami jest dalszym ciągiem programu PARTICULA. Do tej pory Sekcja Balonowa Studenckiego Koła Astronomicznego korzystała jednak tylko z pomocy własnych, niewielkich balonów astronomicznych. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Ruvell
środa, 11 maja 2016, 23:31

Great work on the new Banshee! I think I’ll start using it as default. I’ve always been going back to rhythmbox (althoug i don’t like it too much) maily because of performance and stablity issues. Bashee couldn’t seem to handle me huge music library and also complained at some recoded files (from my dark windoze days). Where do I file suggestions or requests? bah7see̵n;s website has been a bit crazy last couple o’days (possibly cuz of changes?).