Polski projekt żagla kosmicznego nagrodzony w konkursie ESA

23 listopada 2017, 16:06

Wyłoniono laureatów prestiżowego konkursu „Space Exploration Masters”, współorganizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną i niemiecką spółkę AZO. Wśród nich znaleźli się polscy konstruktorzy, którzy zaproponowali projekt innowacyjnego żagla słonecznego, dedykowanego potrzebom dalekiej eksploracji kosmosu. Propozycja Polaków zdobyła główną nagrodę w kategorii „Zrównoważony rozwój w eksploracji kosmosu”.

Podczas gali finałowej konkursu Space Exploration Masters, zorganizowanej 17 listopada br. w Luksemburgu, polski projekt zgłoszony pod nazwą Golden Fleece zdobył główną nagrodę w kategorii „Zrównoważony rozwój w eksploracji kosmosu”. Jego pomysłodawcy, spółki technologiczne ABM Space i Amepox oraz młodzi specjaliści z Politechniki Warszawskiej, opracowali koncepcję inteligentnego żagla słonecznego do napędzania misji eksploracyjnych. W prezentacji swojej koncepcji podkreślili, że jest ona pierwszą tak praktyczną wizją konstruowania elementów napędowych w oparciu o surowce i materiały wydobywane bezpośrednio z planetoid. Takie rozwiązanie ma znacząco obniżyć koszty podróży międzyplanetarnych.

Wspólny projekt ABM Space, Amepox i inżynierów z Politechniki Warszawskiej uzyskał - jak informują przedstawiciele laureatów - znakomite parametry drukowania obwodów i nanoszenia metalicznych powłok na żagiel. "Dotąd górnictwo kosmiczne było obiecującą koncepcją, pozbawioną jednak konkretnych aplikacji. Stąd wiedzie o wiele krótsza droga do opracowania brakujących technologii wydobycia, ekstrakcji i druku metali w kosmosie” – podsumował istotę współrealizowanego pomysłu wiceprezes ABM Space, Mateusz Józefowicz.

Konkurs Space Exploration Masters, organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz spółkę AZO (Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen) zaliczany jest do ważniejszych konkursów w przedmiocie technologii przyszłych wypraw kosmicznych. Jednym z jego głównych zamysłów jest umożliwienie realizacji śmiałych inicjatyw przemysłowych przy wsparciu eksperckim i wdrożeniowym Europejskiej Agencji Kosmicznej i zaangażowanych przedstawicieli największych spółek technologicznych.Wartość całej puli nagród przekracza 500 tyś. euro.

W tej edycji zapewniono laureatom wsparcie ekspertów delegowanych przez firmy Airbus i Merck. Zwycięzcy „Space Exploration Masters” będą również uczestnikami X-Innovation Summit w Dubaju, który odbędzie się jeszcze w listopadzie tego roku.

Czytaj też: ESA - Nowy konkurs na innowacyjne wykorzystanie danych satelitarnych

naukawpolsce.pap.pl / MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Space24