Polski Bursztyn w kosmosie

13 października 2015, 18:34
ILR-33 „Bursztyn”

Opracowana w Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa rakieta ILR-33 „Bursztyn" ma posłużyć do zdobycia doświadczenia w budowie silników i rakiet, które w przyszłości może zostać wykorzystane do wynoszenia sztucznych satelitów. 

Opracowana w Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa rakieta sondująca ILR-33 „Bursztyn”, ma w 2016 roku polecieć na wysokość 100 km, docierając do Linii Kármána. Obecnie makieta opracowywanej od roku konstrukcji przechodzi próby w tunelu aerodynamicznym, a jeszcze w tym roku spodziewana jest pierwsza próba lotu rakiety na wysokość 10 km. Test ma umożliwić poznanie możliwości systemów rakiety i jej zachowanie w lotach na mniejszym pułapie, gdzie łatwiej jest monitorować tor lotu. Próba najprawdopodobniej odbędzie się poza terytorium kraju.

Rakieta ILR-33 „Bursztyn” ma 4 metry wysokości, średnicę 230 mm i masę początkową 200 kg. Silnik hybrydowy ma pozwolić na osiągnięcie prędkości 4 Machów. Rakieta jest wyposażona w komputer pokładowy rejestrujący parametry lotu oraz monitorujący realizację założonej misji.

Jak zapowiada prof. dr hab. inż. Piotr Wolański podczas konferencji Development Trends in Space Propulsion Systems: 

Na przykładzie tej rakiety będziemy zdobywać doświadczenie w budowie silników rakietowych i rakiet, które mogą być użyte w przyszłości do wynoszenia sztucznych satelitów Ziemi. Taka rakieta, oczywiście satelitarna, może być co najmniej trzy stopniowa. Prowadzimy w tym momencie rozmowy z partnerami z Ukrainy, ale nie tylko, bo ta współpraca może być także z innymi krajami.

prof. dr hab. inż. Piotr Wolański

Jeśli przyszłoroczne próby zakończą się sukcesem, będzie to pierwsza polska rakieta, która dotrze na taką wysokość od lat 70. XX wieku, kiedy zakończono program lotów rakiet meteorologicznych „Meteor”, zaprojektowanych także w Instytucie Lotnictwa. 

(AH)

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
anty
piątek, 16 października 2015, 11:22

kolejne pieniadze wpakowane w nieudacznikow, nawet irydy nie potrafili zrobic, a na ich terenie miesci sie GE Polska, kreslarska-uslugowa firma o marnych lotach intelektualnych

krzysiek2103
wtorek, 13 października 2015, 18:47

Poland can into Space :)

realizm
wtorek, 13 października 2015, 18:46

No i pięknie, tak trzymać.

Lisek
środa, 14 października 2015, 07:42

Poland can to space :P

a potem heja w kosmos
środa, 14 października 2015, 18:05

A ja bym chciał, by Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa i Polska Agencja Kosmiczna wespół z NASA i DARPA, opracowały taką niespotykaną w Polsce technologię, żeby studzienki kanalizacyjne były równo z asfaltem, bo mi się amortyzatory niszczą.