Prezes Brona: Nie jest rolą PAK wskazywać potrzeby polskiej armii [Defence24 TV]

28 maja 2018, 13:49

„Tak naprawdę to nie Polska Agencja Kosmiczna ma wymyślić, co jest potrzebne naszej armii, tylko to armia ma wymyślić, co jest jej potrzebne, a PAK ma zrealizować konkretne zalecenia. I to się rzeczywiście znajdzie w Krajowym Programie Kosmicznym, nawet w wersji priorytetowej znajdą się te fragmenty, które rzeczywiście odpowiadają na te realne potrzeby” – mówił prezes Brona w wywiadzie udzielonym Space24.pl podczas Forum Sektora Kosmicznego 2018.

Krajowy Program Kosmiczny został przekazany do konsultacji publicznych w grudniu 2017 r. W kwietniu konsultacje publiczne zostały zakończone dość negatywnym efektem. Wykazały, że z jednej strony KPK rozwiązuje problemy, których sektor kosmiczny nie ma. Z drugiej strony Program nie do końca rozwiązuje te problemy, z którymi sektor kosmiczny rzeczywiście się boryka. Z trzeciej strony nie jest do tego programu przypisane jakieś twarde finansowanie. (…) Na rynku jest mnóstwo podmiotów finansujących, które są w stanie sfinansować różne komponenty Krajowego Programu Kosmicznego.

dr Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Na pewno powinniśmy przystąpić do konsorcjum europejskiego związanego z SSA, czy też z SST i tam spróbować zaalokować zasoby, które do tej pory opracowywaliśmy w ramach programów krajowych albo programów ESA. Z drugiej strony powinniśmy popatrzeć na takie programy jak Galileo czy Copernicus, które w tej chwili są przeredagowywane. Być może powinniśmy przystąpić już nie tylko do segmentu naziemnego, w którym jesteśmy dobrzy, ale też powinniśmy popatrzeć w segment upstream, być może z dostawą jakichś komponentów dla przyszłych konstelacji Copernicusa, czy też przyszłych konstelacji Galileo po 2025 roku.

dr Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Wydaje się, że Polska  może się specjalizować w małych rakietach, w pewnych komponentach dla tych rakiet, jak również w pewnych paliwach rakietowych. To zostało już nawet odkryte przez Europejską Agencję Kosmiczną. (...) ESA dopatrzyła się, że rzeczywiście w pewnych podsystemach rakietowych polskie firmy mogą się specjalizować.

dr Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Zobacz też: Emilewicz: Proponujemy by ministrem nadzorującym PAK był minister właściwy ds. gospodarki [Defence24 TV]

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Krocjusz
sobota, 9 czerwca 2018, 20:36

Bardzo mnie ciekawi, czy w Krajowym Programie Kosmicznym jest rozdział dotyczący szkolenia polskich astronautów? Jeśli nie ma, to znaczy,że jest mało ambitny.

czytelnik
wtorek, 29 maja 2018, 23:06

To kto napisał Krajowy Program Kosmiczny, który mija się z problemami Polskiej Agencji Kosmicznej?

HB
wtorek, 5 czerwca 2018, 23:53

Oderwany od rzeczywistości zespół odwołanego właśnie pułkownika, który rządził przez rok Agencją

Perhydrol
wtorek, 29 maja 2018, 12:50

Gdzie to wspieranie innowacji przez Państwo. Bez działania systemowego i systemowej kasy nic z tego nie będzie.

Gall Anonim.
poniedziałek, 28 maja 2018, 18:14

Szkoda, że nie będzie dedykowanego finansowania Krajowego Programu Kosmicznego dającego stabilność rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Na to przede wszystkim liczyło całe środowisko kosmiczne w Polsce. W mojej opinii jest to największa porażka tego programu. Szkoda. Druga porażka tego programu, to skrócenie jego do kilku projektów, które mają być pokazem naszych zdolności, a nie zaspokojenie konkretnych potrzeb jego beneficjentów. Szkoda. Kolejne lata pracy stracone.

MAN
poniedziałek, 28 maja 2018, 20:54

Andrzej trzeba było kandydować na prezesa... :)