Rosja: Debiut statku Federacja dopiero w 2024?

23 listopada 2018, 13:49
Feder
Ilustracja: Roskosmos

Rosyjskie zakłady RKK Energia pracują nad załogowym statkiem kosmicznym Federacja. Nowy pojazd ma zastąpić wysłużone kapsuły Sojuz. Federacja ma teoretycznie zaliczyć pierwszy lot w 2022 r., jednak producent zastrzega, że może to nastąpić dopiero w roku 2024.

O tym, że pierwsza, bezzałogowa kosmiczna misja Federacji ma szansę opóźnić się o dwa lata w stosunku do zakładanego wcześniej harmonogramu poinformował sam dyrektor RKK Energia, Siergiej Romanow, w wypowiedzi dla Kommiersanta z 16 listopada:

""W tej chwili realizujemy nasze propozycje dla Roskosmosu w sprawie prac, które muszą zostać ukończone, aby bezzałogowy start statku kosmicznego odbył się w 2022 roku. W przeciwnym razie, biorąc pod uwagę obecny stan pojazdu, możliwe byłoby jedynie wystrzelenie go z portu kosmicznego w 2024 roku. Musimy bardzo się starać, aby to nastąpiło w 2022 roku."

Jednocześnie Romanow podkreślił, że na pewno nie dojdzie do narażania życia kosmonautów poprzez wysyłanie ich w kosmos pojazdem, który nie będzie do końca sprawdzony. Plan zakłada, że pierwszy załogowy lot Federacji odbędzie się dwa lata po jej pionierskiej misji bezzałogowej.

W przyszłości Federacja ma być w stanie dostarczyć czterech kosmonautów z ładunkiem na Księżyc. Statek mierzy około 6,1 m długości, ważąc ok. 14,4 t. Będzie mógł samodzielnie operować na orbicie przez 30 dni, a po połączeniu ze stacją orbitalną pozostawać w kosmosie 12 miesięcy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 43
droma
niedziela, 25 listopada 2018, 17:09

opoznienia wynikly z dwoch powodow powolany i nadzorujacy budowe komitet putlera nie mial zakaski i sprzedali plany za puszke mielonki ,nastepny powod to nie zamowiono na czas heba nowych ram do portretow putlera /trzy w kazdym pomieszczeniu / a u nich proces zamawiania i realizacji trwa 30 pare lt jak dobrze pojdzie ...

yaro
niedziela, 25 listopada 2018, 17:08

@Davien czy w swojej głupocie pomyślałeś ile było startów rakiet Sojuz od ich powstania, przelicz stosunek nieudanych startów do wszystkich startów tych rakiet i dostanuesz zależność procentową jak juz to policzysz to przedstaw nam tutaj jakim procentem wszystkich startów są ich starty nieudane.

Nojatotamnwm
niedziela, 25 listopada 2018, 16:48

52 lata lotów Sojuzów- 4 ofiary śmiertelne w przeciągu pierwszych 5 lat. Późniejsze 47 lat bez ofiar. Space Shuttles- 14 ofiar w ciągu 30 lat. Z czego pierwsza 5 lat po pierwszym starcie, druga 22. Jak widać bardziej śmiercionośny program zakończył działalność. Natomiast z drugiego korzystają nie tylko jego twórcy. Najwyraźniej użytkownicy zza granicy uznają go za najbezpieczniejszy.

rozbawiony wiadomo kim i czym
niedziela, 25 listopada 2018, 16:27

Propagandowa grupka propagandowa wiadomej proweniencji próbuje w sposób coraz bardziej nieudolny szerzyć rusofobię na Space24 i nie tylko... Znane z "pracy" grupowej tzw. kółko wzajemnej adoracji w propagandowej akcji jednak tylko dalej kompromituje się... Propagandyści z wiadomej placówki próbują rażące braki w umiejętności merytorycznej dyskusji ukrywać za wyświechtanymi sloganami. Poziom frustracji musi być już tak wielki, że nawet już nie zauważyli, że stali się pośmiewiskiem dla polskich komentatorów. Wydaje się im jeszcze, że zgrane chwyty socjologiczne są w stanie zastąpić logiczne wyciąganie wniosków z rzeczywistych faktów. Są one jednak coraz bardziej przytłaczające dla żałosnych rusofobków, stąd narastający płaczliwy ton ich wypowiedzi, o ile to oczywiście właściwe określenie dla wyjątkowo marnej jakości propagandowych "wklejek"... ;-)

Obserwator
niedziela, 25 listopada 2018, 16:06

W dniu 06.11.2018 r. z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rosyjska rakieta nośna Sojuz-ST-B. Na orbitę okołoziemską wyniesiony został satelita meteorologiczny, którego operatorem jest Ariane Space. Był to trzeci start rosyjskich rakiet nośnych po awarii Sojuza-FG, która miała miejsce w dniu 11 listopada bieżącego roku. Warto wspomnieć, że Sojuzy starowały ponadto w dniach: 25 października (z satelitą wojskowym) i 3 listopada (z satelitą systemu pozycjonowania GLONASS). Z pewnych względów przedmiotowa informacja nie była jednak przekazywana w serwisach części mainstreamowych mediów...