Polska Agencja Kosmiczna buduje pierwsze więzi z NASA

27 czerwca 2018, 10:58
04 (1)
Spotkanie szefów narodowych agencji kosmicznych. Fot. PAK

Rozpoczęcie rozmów z NASA na temat podjęcia szerszej współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie działalności kosmicznej jest jednym z głównych wyników udziału delegacji Polskiej Agencji Kosmicznej w konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych UNISPACE+50 w Wiedniu.

Jednym z głównych celów wizyty w Wiedniu było nawiązanie kontaktów Polskiej Agencji Kosmicznej z NASA (Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA). Prezes PAK, dr hab. Grzegorz Brona, odbył dwa spotkania z najwyższymi przedstawicielami USA obecnymi na konferencji: dr. Jimem Greenem, Dyrektorem Departamentu Badań Planetarnych NASA i dr. Scottem Pace’em, Sekretarzem Narodowej Rady Kosmicznej Białego Domu. Wśród tematów poruszonych podczas rozmów znalazły się m.in.: możliwość współpracy polskich i amerykańskich instytucji naukowych i uniwersytetów prowadzących badania w dziedzinie technologii i badań kosmicznych, rozwój kooperacji przemysłowej w obszarze technologii i misji związanych z obserwacją Ziemi oraz wykorzystanie amerykańskich wzorców w obszarze prawodawstwa kosmicznego i wsparcia państwa dla komercyjnej działalności kosmicznej.

Pierwsze oficjalne rozmowy z przedstawicielami NASA były bardzo obiecujące. Liczę, że zaowocują one w najbliższym czasie szerszą współpracą polsko-amerykańską w dziedzinie kosmosu. Warto podkreślić, że nasze podmioty już teraz współpracują efektywnie z NASA. Na początku maja z USA wystartowała sonda Insight. Jej celem jest Mars i badania podpowierzchniowe tej planety, a polska firma dostarczyła kluczowy komponent dla tej misji NASA. Z kolei niespełna trzy tygodnie temu do realizacji została wybrana przez NASA sonda IMAP, której przeznaczeniem jest badanie oddziaływania wiatru słonecznego. Jeden z dziesięciu kluczowych eksperymentów na tej sondzie będzie opracowany i wyprodukowany w Polsce. Teraz nadszedł czas na sformalizowanie, a następnie zbudowanie długofalowego planu współpracy z amerykańską agencją.

dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Współpraca z Kanadą, Meksykiem i Niemcami

Podczas konferencji UNISPACE+50 prezes Brona spotkał się również z  prezesem CSA (Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej), panem Sylvainem Laporte’em. Rozmowa dotyczyła rozwijania wspólnych projektów oraz możliwości organizacji w listopadzie misji gospodarczej polskiego sektora kosmicznego do Kanady. Oba kraje realizowały już razem przedsięwzięcia z obszaru technologii kosmicznych: polsko-kanadyjsko-austriackie konsorcjum zbudowało konstelację 6 satelitów astronomicznych BRITE (BRIght-star Target Explorer), z których dwa, LEM i HEWELIUSZ, zostały skonstruowane w Polsce.

Konferencja w Wiedniu była też okazją do odbycia rozmów z panem Thomasem Jarzombek, Rządowym Koordynatorem Niemieckiej Polityki Aeronautycznej, na temat rozwoju współpracy naukowej i przemysłowej. PAK i DLR zorganizowały ostatnio polsko-niemieckie warsztaty dla przedstawicieli instytucji badawczych obu krajów. 

Prezes PAK spotkał się również z dyrektorem generalnym AEM (Meksykańskiej Agencji Kosmicznej), dr. Francisco Javierem Mendieta Jimenezem, z którym rozmawiał na temat implementacji postanowień porozumienia o współpracy z Meksykańską Agencją Kosmiczną podpisanego przez PAK w kwietniu 2017 r.  

Zacieśnienie współpracy z Izraelską Agencją Kosmiczną

20 czerwca 2018 r. w Wiedniu prezes PAK Grzegorz Brona i Avi Blasberger - dyrektor generalny Izraelskiej Agencji Kosmicznej podpisali list intencyjny na rzecz zacieśnienia polsko-izraelskiej współpracy w przestrzeni kosmicznej. Współpraca PAK i ISA ma dotyczyć projektów realizowanych przez oba kraje m.in. w obszarach: robotyki, zaawansowanych sensorów oraz systemów i podsystemów satelitarnych.

Udział w spotkaniu szefów narodowych agencji kosmicznych

Jednym z istotnych punktów programu konferencji UNISPACE+50 było spotkanie szefów agencji kosmicznych krajów członkowskich ONZ. W spotkaniu, w którym uczestniczyło 21 reprezentantów narodowych agencji, po raz pierwszy wziął również udział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Dr Brona podczas swojego wystąpienia przypomniał najważniejsze założenia Polskiej Strategii Kosmicznej i poinformował o koncepcji i stanie prac nad Krajowym Programem Kosmicznym.

O konferencji UNISPACE+50

Konferencja UNISPACE+50 odbyła się w Wiedniu w dniach 18-21 czerwca 2018 r. i poprzedzała 61. sesję Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Konferencja uczciła pięćdziesiątą rocznicę pierwszej konferencji ONZ poświęconej badaniu i pokojowemu wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej. Komitet ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej przygotował projekt rezolucji pt. „Przestrzeń kosmiczna 2030: Kosmos jako motor zrównoważonego rozwoju”, która zostanie rozpatrzona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas siedemdziesiątej trzeciej sesji. Przewodniczącym polskiej delegacji na konferencji i 61. sesji UN COPUOS był profesor Piotr Wolański związany z Politechniką Warszawską i Instytutem Lotnictwa. 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Rosyjski szpieg.
sobota, 30 czerwca 2018, 21:08

Skoro było spotkanie przedstawicieli agencji kosmicznych, to chyba logiczne, że rozmawiali o współpracy. A tekst o planach współpracy w dziedzinie kosmosu rozbawiła mnie do łez. Co to jest dziedzina kosmosu? Co do InSight to była współpraca z DLR a nie z NASA.

Gts
piątek, 29 czerwca 2018, 14:18

Niezly Pijar, mam wrazenie ze panow prezesow nie tylko PAK ale calej polskiej zbrojeniowki to fantazja ponosi dosyc mocno. Wszyscy twierdza ze zbudujemy, damy rade, mozemy i kupujcie od nas a nie z zagranicy, a potem jak zpolskim chipem do dowodow... na kolanach do Niemca musimy isc bo po 2 latach zatrudniania niekompetentnych pisiewiczy i wyplacania im grubych premii, nie udalo sie z miejsca ruszyc. Szczesliwie pisiewicze przenisa sie na rownolegle albo wyzsze stanaowiska gdzie indziej i zaoraja kolejna dziedzine tak ze nie zostanie kamien na kamieniu.

ktos
czwartek, 28 czerwca 2018, 10:12

\"Na początku maja z USA wystartowała sonda Insight. Jej celem jest Mars i badania podpowierzchniowe tej planety, a polska firma dostarczyła kluczowy komponent dla tej misji NASA.\" - czyt. nalepke na obudowe :)

Selmak
czwartek, 28 czerwca 2018, 01:10

No, słyszałem też że pan samochodzik będzie brany pod uwagę jako prototyp łazika księżycowego ;)

AmbrożyK
środa, 27 czerwca 2018, 17:36

Podobno rozmowy dotyczyły współpracy przy dalszym rozwoju VOLTAN II (chodzi też o naprawę napędu w którym ostatnio pojawił się wyciek, no i oczywiście sprawa nowego radaru). Wiem też z wiarygodnego źródła, że w rozmowach udział brał komandor Max Benson.

Tweets Space24