Północnokoreańska rakieta balistyczna nad Japonią

15 września 2017, 12:30

Armie Korei Południowej i USA poinformowały, że 12 dni po szóstej próbie nuklearnej, Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. Pocisk przeleciał nad północną Japonią i spadł do Pacyfiku. Najprawdopodobniej była to rakieta balistyczna pośredniego zasięgu (IRBM).

Rakieta została wystrzelona z miasta Sunan w pobliżu stolicy Korei Północnej, Pjongjangu. Według południowokoreańskiej armii pocisk przeleciał 3700 km, na maksymalnej wysokości 770 km.

Armia USA podała, że był to pocisk balistyczny pośredniego zasięgu - IRBM (Intermediate-Range Ballistic Missile), który przeleciał nad północną Japonią zanim spadł do Pacyfiku. Rzecznik dowództwa amerykańskich sił zbrojnych w rejonie Pacyfiku powiedział, że pocisk nie stanowił zagrożenia dla Ameryki Północnej ani też dla będącej amerykańskim terytorium wyspy Guam na Pacyfiku, gdzie USA mają bazy wojskowe.

Natomiast szef japońskiej dyplomacji Taro Kono oświadczył, że jego zdaniem był to międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM).

Rząd w Tokio ostro potępił piątkową próbę rakietową Korei Północnej i oskarżył Pjongjang o prowokację.

Czytaj też: Atak prewencyjny na Koreę Północną. 3 scenariusze

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson zaapelował do społeczności międzynarodowej, a zwłaszcza Rosji i Chin, które mają największy wpływ na władze w Pjongjangu, o podjęcie nowych działań wobec Korei Północnej w odpowiedzi na kolejną próbę rakietową. W związku z tą próbą w piątek po południu czasu lokalnego na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

W poniedziałek Rada Bezpieczeństwa nałożyła na Koreę Północną nowe sankcje w reakcji na próbę nuklearną z 3 września. Władze w Pjongjangu oświadczyły wówczas, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Koreę Północną próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych. Generał John Hyten, szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM), powiedział w czwartek, że zakłada, biorąc pod uwagę "siłę wybuchu i inne czynniki", iż rzeczywiście była to próba bomby wodorowej.

Czytaj też: Międzykontynentalny arsenał Korei Północnej. "Realne zagrożenie" [ANALIZA]

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
awwr
piątek, 15 września 2017, 15:15

ciekawi mnie czy Kim wreszcie cuś zrobi a właście KIEDY ?!!! bo przecież bombkę atomową na rakiecie umieszczonej miniaturowej JESZCZE NIGDY NIE ODPALAŁ BYŁ... a zatem ciekawi mnie KIEDY ?! to wreszcie zrobi skoro bezkarnie sobie nadal robi co tylko chce i nikt mu jak na razie nie próbuje przeszkodzić... a On podobnie jako RUS ZAPAD'17 jakoby w zmowie se wyśpiewujom... żadna z wymienionych zwłaszcza RUS to rozumie, iż kosztowny był Afganistan i przez tom wojne ! stracił tyle, no ile, ile, ile ??? NRD stracił i Czauczesku i Josif Broz Tito... i Kubę jeszcze prawie że... i jak to odzyskać wreszcie bo ten Krym ?! a Dagestan to śmiechu warte psy dupami szczekajom... że Kadyrow dostał szklany świecący pałacyk... ale drogo Putina kosztuje ten watażka... oj drogo...

Tweets Space24