Wraz z dokonanym 31 lipca uroczystym podpisaniem porozumienia o współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz, Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło założenia Nowej Polityki Innowacyjności. Wśród tych wyeksponowanych znalazł się punkt dotyczący realizacji własnej polityki kosmicznej.
W ogólnym wymiarze, Nowa Polityka Innowacyjności MON postuluje znaczące zwiększenie udziału sektora badań i rozwoju oraz zaawansowanych technologii inżynieryjnych w realizacji zamówień na rzecz bezpieczeństwa i obronności. „Chciałbym podkreślić, że w ramach struktury ministerstwa powstanie Departament Innowacji, który będzie odpowiedzialny właśnie za działania. Te działania, których celem jest zwiększenie możliwości wykorzystania potencjału polskich ośrodków badawczych” – zaznaczył szef MON, Mariusz Błaszczak. „Chcemy także powołać do życia (…) forum na rzecz innowacyjności. Chcemy stworzyć jak najwięcej mechanizmów, które pozwolą wykorzystać potencjał badawczy” - podkreślił dalej.
Obecny na uroczystości sekretarz stanu w MON, Marcin Ociepa podkreślił, że rozwój innowacji nie jest możliwy bez współpracy ośrodków naukowych, przemysłu i sił zbrojnych. „Sięgamy do potencjału polskich uczelni wyższych i polskiego przemysłu. Robimy wszystko, aby zbliżyć te światy - polskiej armii, coraz liczniejszej i coraz nowocześniejszej, polskiej nauki i polskiego przemysłu” - zadeklarował. „Bez tej współpracy nie ma innowacji. Innowacji nie da się zamknąć czy wytworzyć w jakimś wąskim kręgu, to wymaga wymiany informacji i wymiany doświadczeń” – argumentował wiceminister.
Dziś z min.@mblaszczak zaprezentowaliśmy założenia Nowej Polityki Innowacyjności @MON_GOV_PL
— Marcin Ociepa (@MarcinOciepa) July 31, 2020
Priorytetowe Kierunki Badań 2021-2035
Forum na Rzecz Innowacyjności Sił Zbrojnych Wiosna’21
Dialog z przemysłem&nauką
One Stop Shop w I3TO
Polityka Kosmiczna#BadaniaRozwójArmia pic.twitter.com/8vfO0Dut9f
Przedstawiciel MON przypomniał też o powołaniu w resorcie funkcji Pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej. Jak zapewniono, wskazuje to, że resort i polskie siły zbrojne traktują serio decyzję kierownictwa NATO o uznaniu przestrzeni kosmicznej za piątą domenę operacyjną wojsk. "To wyzwanie dla nas, któremu stawimy czoła" – zapewniono.
Sieć Badawcza Łukasiewicz, skupiająca 33 instytuty i ponad 4500 naukowców, zacieśni współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej. Naukowcy Łukasiewicza wraz z przedstawicielami MON mają wymieniać się doświadczeniami i informacjami dotyczącymi technologii możliwych do wykorzystania w Siłach Zbrojnych RP. Co szczególnie godne podkreślenia w kontekście polityki kosmicznej, będą też współpracować przy realizacji projektów Europejskiej Agencji Obrony (EDA) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W tej sprawie 31 lipca 2020 roku szef resortu obrony Mariusz Błaszczak oraz Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, podpisali list intencyjny.
.@MON_GOV_PL prowadzi prace nad dokumentem określającym cele i kierunki badań naukowych na potrzeby obronności państwa w perspektywie 15-letniej. Resort określi bloki technologii kluczowych dla #WojskoPolskie , a także perspektywy i kierunki ich rozwoju. pic.twitter.com/BukvNiSEk4
— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) July 31, 2020
List intencyjny w tym przypadku – inaczej niż zazwyczaj – nie tyle inicjuje przyszłą współpracę stron, co ją zacieśnia, organizuje i rozwija o nowe obszary. Jesteśmy jako Centrum Łukasiewicz z Ministerstwem Obrony Narodowej od miesięcy w stałym i bliskim kontakcie. Pracujemy wspólnie nad rozwiązaniami dla polskiej obronności i bezpieczeństwa, prezentujemy pomysły wspólnych projektów badawczych, a Instytuty badawcze skupione w – działającej od niewiele ponad roku – Sieci Badawczej Łukasiewicz mają wieloletnią historię współpracy z polskim wojskiem. Praca dla armii to praca dla bardzo wymagającego klienta. Dla klienta, który doskonale wie czego oczekuje, a oczekiwania ma wysokie. I taką współpracę – w reżimie wysokich standardów i skupienia na jakości – naukowcy Łukasiewicza lubią najbardziej.
Jak zapewniono, efekty tej współpracy przyjmą postać inicjowanych projektów, inicjatyw, a nawet programów strategicznych – kończących się na różnych poziomach gotowości technologicznej produktów i systemów. Jako takie, mają przynieść poprawę stopnia samowystarczalności produkcyjnej Polski w wybranych obszarach technologicznych (m.in. mikroelektroniki, optoelektroniki i fotoniki, radioelektroniki, automatyki i autonomizacji, inżynierii materiałowej, technologii rakietowych) i realizacji procesu modernizacji technicznej SZ RP w wymiarze narodowym. Jak wskazano, jest to zgodne z założeniami najnowszej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Wśród ważnych elementów wyszczególniono współpracę z Inspektoratem Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych na rzecz rozwoju technologicznego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, która ma polegać także na organizacji wspólnych przedsięwzięć popularyzujących wiedzę i świadomość naukowo-techniczną w Ministerstwie i Łukasiewiczu. MON z Siecią Badawczą będą współpracowały przy pozyskiwaniu środków wsparcia z programów unijnych, Komisji Europejskiej, ESA oraz EDA w obszarze technologii posiadających potencjał wykorzystania w Sił Zbrojnych RP.
Co podkreślono, MON prowadzi prace nad dokumentem określającym cele i kierunki badań naukowych na potrzeby obronności państwa w perspektywie 15-letniej. Przewidywać ma wykorzystanie potencjału nie tylko resortu obrony narodowej, ale również krajowych podmiotów naukowo-badawczych, kluczowych dla opracowania technologii na potrzeby polskiej armii i przemysłu obronnego. MON określi tutaj bloki technologii kluczowych dla Sił Zbrojnych RP, a także perspektywy i kierunki ich rozwoju.
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej/Sieć Badawcza Łukasiewicz
MON nie jest w stanie nasycić artylerię dronami a tu mówimy o znacznie trudniejszym i wymagającym obszarze. Będzie trudno by starania obecnego MON miały jakiś konkretny wymierny efekt..
Ja tylko przypomnę, w programie granatnika ppanc pod kryptonimem Grot, choć był realizowany przez ok 15 lat, to MON nawet nie zdołał zdecydować się, czy ma być to lekki czy ciężki, czy jedno czy wielorazowy. Teraz jakim cudem zdecydowali się , że..to będzie lekki, jednorazowy. Od 2012 MON nie potrafi też podjąć decyzji, czy poddać modernizacji do najnowszego wariantu Langusta2, ponad 100 zabytkowych już w sumie, post-sowieckich wyrzutni BM21. Za trudne? Podobnie od 2005 MON "opracowuje" zautomatyzowany system minowania pod nazwą Baobab. I choć wojsko eksploatuje od dawna "aż" 7 podobnych, gasienicowych Krotonów, to dopracowanie jego kołowej wersji, jak widać, dla MON stanowi problem klasy wyprawy człowieka na Marsa.
Tyle lat i nadal stoimy w miejscu
Będzie nowy departament i pełnomocnicy. Do tego kilkanaście komputerów, drukarek, kilka niszczarek dokumentów i nowe ukryte podatki. Zanim podatnicy się połapią minie 10lat.
na paletach w kosmos ? chyba nie bardzo ....
I3TO, przecie to cuś miało te innowacyjne, super hiper, technologie wdrażać do SZRP, i co jakieś sukcesy? coś cichutko, więc tworzymy nowy twór sztabowo/biurowy z odpowiednimi/wysokimi U itp/itd kaska leci.