Reklama

Świat

Strajk pracowników United Launch Alliance dobiega końca

Fot. ULA
Fot. ULA

Pracownicy United Launch Alliance, zrzeszeni w związku International Association of Machinists and Aerospace Workers (IAM), w wyniku głosowania, które odbyło się w dniu 19 maja 2018 r. zdecydowali się zaakceptować nowy zaproponowany przez ULA układ zbiorowy pracy. Tym samym dobiega końca trwający blisko dwa tygodnie strajk.

Dnia 6 maja 2018 r. wygasł dotychczasowy układ zbiorowy pracy, który regulował podstawowe prawa oraz obowiązki pracowników United Launch Alliance. Projekt nowego porozumienia zaproponowany przez ULA jej pracownikom nie spotkał się jednak z ich aprobatą. Jako podstawowe zastrzeżenia do projektu nowego porozumienia pracownicy zrzeszeni w związku IAM wskazywali zwiększenie kosztów opieki zdrowotnej pracowników, rozszerzenie uprawnień ULA do delegowania pracowników do innych lokalizacji oraz egzekwowania pracy w godzinach nadliczbowych.

Po rozpoczęciu strajku rozpoczęła się druga runda negocjacji między ULA a IAM, w której pośredniczyła Krajowa Rada ds. Stosunków Pracy. W skutek przeprowadzanych w powyższym formacie rozmów komitet negocjacyjny związku IAM zarekomendował przyjęcie zmienionej wersji układu w głosowaniu członków.

W ten oto sposób, 19 maja blisko 600 pracowników będących członkami IAM, zdecydowało się zaakceptować zaproponowany przez ULA zmieniony nowy projekt układu zbiorowego pracy, o czym poinformowano w oficjalnych komunikatach.

„Przyjęcie nowego układu zbiorowego pracy to wielki sukces nie tylko dla rodzin członków IAM, ale także dla całego amerykańskiego programu kosmicznego oraz lokalnej gospodarki w Alabamie, Kalifornii oraz Florydzie” – wskazano w oficjalnym komunikacie wystosowanym przez ULA po zakończonym głosowaniu. „Amerykański program kosmiczny jest czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo USA a nowy wynegocjowany układ z ULA będzie w przyszłości wyznaczać nowe krajowe standardy” – czytamy dalej w oświadczeniu.

„Cieszymy się, że członkowie związku IAM zagłosowali za przyjęciem nowego układu, który pozwoli kontynuować sukces ULA. Mamy także nadzieję, że układ ten zabezpieczy pozycję ULA jako wiodącego operatora załogowych oraz innego rodzaju kluczowych lotów kosmicznych” – zaznacza z kolei Tory Bruno, CEO United Launch Alliance.

Zgodnie z zaakceptowanym porozumieniem pracownicy ULA powrócili do pracy dwa dni później, tj. 21 maja. Dwutygodniowy strajk pracowników ULA miał nie wpłynąć w żaden sposób na opóźnienie przygotowanych przez to przedsiębiorstwo zleceń dla NASA, takich jak między innymi wyniesienie Parker Solar Probe.

Reklama

Komentarze

    Reklama