Rosja odpiera zarzuty o „nękanie” satelitów. Po tajemniczej akcji na orbicie

5 marca 2020, 19:46
In-Orbit_Servicing_Target_inspection_pillars
Fot. ESA [esa.int]

Niedawne zarzuty US Space Force pod adresem Rosji o śledzenie i niebezpieczne zbliżanie się jej dwóch satelitów do działającego na swojej trajektorii militarnego instrumentu USA-245 spotkały się z ripostą ze strony władz na Kremlu. Wyartykułowało ją, za pośrednictwem rosyjskich mediów, przedstawicielstwo tamtejszego resortu spraw zagranicznych. Rosyjskie MSZ nie tylko odrzuciło oskarżenia, ale i samo posądziło USA o szukanie pretekstu do umieszczenia w kosmosie swoich systemów bojowych.

Napiętą sytuację, jaka wystąpiła po ujawnionej 10 lutego br. skardze USA na działania Rosji w przestrzeni okołoziemskiej (wyrażonej kanałami dyplomatycznymi oraz w publicznych komunikatach), skomentowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej dla rodzimej agencji informacyjnej RIA Nowosti. W opublikowanym 17 lutego stanowisku podkreślono, że manewry wykonywane na orbicie przez tandem rosyjskich satelitów, oznaczonych jako Kosmos-2542 oraz Kosmos-2543, „nie stanowiły zagrożenia dla amerykańskiego satelity, ani tym bardziej nie naruszyły norm i założeń prawa międzynarodowego”. Jednocześnie odwrócono „ostrze” zarzutów, stwierdzając dalej, że amerykańskie oskarżenia są „prowokacyjnym aktem, stanowiącym próbę uzasadnienia własnych planów rozmieszczenia środków bojowych w przestrzeni kosmicznej oraz rozmyślnym zrzucaniem odpowiedzialności za związane z tym napięcia polityczne na inne państwo”.

Według strony rosyjskiej, amerykańskie zastrzeżenia są elementem szerszej kampanii propagandowej przeciwko Rosji, mającej na celu ukrycie „obłudnych działań” rządu w Waszyngtonie. Rosyjski MSZ nazywa to wprost „prowokowaniem wyścigu zbrojeń w kosmosie i przekształceniem go w nowe pole konfrontacji wojskowej”, czego sygnałem – zdaniem przedstawicieli resortu – mają być podwyższane na dużą skalę wydatki obronne w amerykańskim sektorze kosmicznym.

W komunikacie dla RIA Nowosti powołano się również na możliwość wyjaśniania podobnych „nieporozumień” - z zastosowaniem mechanizmu konsultacji międzynarodowych, co uwzględnia Traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku. Kwestię tę reguluje wpisany tam artykuł IX. „Prowadzenie pełnoprawnego poważnego dialogu rosyjsko-amerykańskiego, dotyczącego szerokiego zakresu kwestii zapobiegania wyścigowi zbrojeń w kosmosie, również pomogłoby uniknąć takich nieporozumień” - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych FR. „Rosja przyznaje pierwszeństwo niedyskryminacyjnemu użytkowaniu i eksploracji przestrzeni kosmicznej wyłącznie w celach pokojowych i, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, nie ma planów rozwiązania problemów na orbicie za pomocą środków uderzeniowych” – dodano.

Zaognienie sytuacji wokół rosyjskich działań na orbicie ma związek przede wszystkim z publicznym wystąpieniem i wywiadami, jakich udzielił niedawno powołany głównodowodzący komponentu Sił Kosmicznych USA (wcześniej także szefa Dowództwa Kosmicznego US Air Force), gen. John „Jay” Raymond. Na bazie rządowych raportów i zewnętrznych analiz wskazał, że USA-245 (alias KN-11), amerykański militarny satelita zwiadu obrazowego był śledzony i monitorowany przez manewrujące satelity Kosmos-2542 oraz Kosmos-2543, które podleciały w jego kierunku na niebezpiecznie małą odległość rzędu 160 km. Amerykański obiekt podjął wkrótce potem próbę odejścia na dalszy dystans (poza uznawane za granicę bezpieczeństwa 500 km), co jednak nie zapobiegło domniemanemu dalszemu zbieraniu informacji przez rosyjski system (ani też dalszemu zbliżaniu się).

image
Gen. John Raymond. Fot. US Space Force/Senior Airman Melody Howley [spaceforce.mil]

 

„Uważamy to zachowanie za niezwykłe i niepokojące… Może to stworzyć niebezpieczną sytuację w przestrzeni kosmicznej” - podsumował całą sprawę gen. Raymond w swoim publicznym komentarzu. „Te działania nie mieszczą się w standardach zachowania odpowiedzialnych narodów korzystających z kosmosu” – podkreślił dalej.

Raymond bronił przy tym stopnia transparentności intencji i podejmowanych działań rządu oraz Sił Kosmicznych USA w przestrzeni pozaziemskiej. „Stany Zjednoczone są najbardziej przejrzyste na świecie” - powiedział. Jak podkreślił, jeszcze za czasów US Air Force Space Command zawarto liczne umowy o udostępnianiu danych kosmicznych - z 20 państwami i około stu firmami bądź instytutami naukowo-badawczymi.

Komentatorzy cytowani przez serwis SpaceNews.com zauważają jednak, że opinia publiczna nie ma dostępu do oficjalnych danych na temat ścieżki orbitalnej amerykańskiego tajnego satelity USA-245 (wykorzystywanego przez National Reconnaissance Office, NRO). Otwartym monitorowaniem położenia tego ważnego satelity obserwacyjnego w przestrzeni zajmują się amatorscy obserwatorzy, którzy sygnalizowali zresztą pod koniec stycznia 2020 roku, że obiekt znalazł się wówczas na kilka dni niebezpiecznie blisko rosyjskich satelitów.

Podwójny układ rosyjskich satelitów wystartował z Ziemi 25 listopada 2019 roku z kosmodromu Plesieck, jako ładunek rakiety kosmicznej Sojuz 2-1v. Początkowo system rozmieszczono jako pojedynczego satelitę Kosmos-2542, z którego po paru dniach (6 grudnia) wydzielił się drugi, pomniejszy obiekt. Sprzęt określono jako eksperymentalny demonstrator technologii inspekcyjnej, zakładającej przemieszczanie się między skupiskami infrastruktury na orbicie i sprawdzanie stanu innych pobliskich satelitów. Oficjalnie, miał doglądać jedynie rosyjskich, korzystając przy tym z poprawionych zdolności manewrowania.

Zdaniem gen. Raymonda, aktualny incydent to nie pierwszy taki przypadek działania Rosjan w kosmosie. Stany Zjednoczone uważają, że Rosja w 2017 roku rozmieściła podobnego satelitę, który uwolnił pomniejszy obiekt eksperymentalny militarnego zastosowania. Jak podkreślił głównodowodzący US Space Force, tamten rosyjski satelita „wykazywał cechy broni”. „Jeden z tych satelitów wystrzelił pocisk w kosmos” – wskazał gen. Raymond.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 49
Józef.
piątek, 6 marca 2020, 12:10

Komunikat TASS: Rosja wysłała w kosmos satelitę "badacza" a USA satelitę szpiona.... tyle w temacie wiarygodności Rosji.

Rosja zawsze kłamie
piątek, 6 marca 2020, 12:01

Cienka próba ukrycia przez Rosję złamania kolejnej umowy międzynarodowej i umieszczenie broni antysatelitarnej w Kosmosie. Jak widać że taką umieścili na orbicie. A zapewnienia Rosji są tyle warte co kłamstwa Putina o braku wojsk rosyjskich na Krymie.

Piotr
sobota, 7 marca 2020, 12:34

Polecam tobie obejrzeć film SNOWDEN tam zobaczysz kto i jak kłamie pamiętaj że wszyscy politycy to kłamcy mówią co innego niż robią .

Fanklub Daviena
piątek, 6 marca 2020, 00:34

„Stany Zjednoczone są najbardziej przejrzyste na świecie” - USA kłamstwami zawstydziły Goebbelsa... Jeśli są takie przejrzyste, to niech powiedzą czym się zajmuje ich manewrujący na orbicie X-37 w czasie wielomiesięcznych misji i czy w tym czasie nie zbliża się do obcych satelitów?... "An early goal for the program was for the X-37 to rendezvous with satellites and perform repairs." - "wczesnym celem programu były spotkania X-37 z satelitami w celu dokonywania napraw" - czyż nie jest to oficjalny cel rosyjskich "satelitów naprawczych", które USA oskarża o bycie zakamuflowaną bronią antysatelitarną, bo jak zeznawali w senacie amerykańscy generałowie "jak to może coś naprawiać, to oczywiście tym bardziej może też zepsuć"... Poziom obłudy USA sięga nieba i oczywiście nic tak nie oburza tajemniczej "społeczności międzynarodowej" niż to gdy Rosja postępuje identycznie jak USA... To Rosja regularnie wnosi do ONZ projekty rezolucji zakazującej umieszczania broni w Kosmosie i to USA regularnie takie rezolucje (mające poparcie wszystkich, za wyj. USA, Izraela, Ukrainy i 2-3 innych pachołków USA) wetuje, za to usiłuje wnieść rezolucję zakazującą... broni antysatelitarnej (czyli wg USA broń na orbicie jest cacy, ale broń do zwalczania broni na orbicie jest be!!!!) czym robi z siebie pośmiewisko w świecie... :)

Paranoid
piątek, 6 marca 2020, 16:58

Antysatelitarny A-235 PL-19 Nudol - jeżeli to prawda co piszesz, to po co takie coś miłującym pokój w kosmosie Rosjanom?

michalspajder
piątek, 6 marca 2020, 14:06

@Fanklub Daviena i @H2O: I USA, i Rosja jeden pies.Nie jestem bezkrytycznym fanem Rosji jak pan, panie Fanklub, ale takze i nie jestem bezkrytycznym fanem USA, jak panski ulubiony adwersarz, Davien. Oba te kraje sa siebie warte, a do nich dolaczylbym jeszcze ChRL. I te trzy kraje klamstwami zawstydzilyby Goebbelsa. co zas do wypowiedzi drugiego z panow, ktorym odpowiadam w niniejszym poscie, to postanowilem "wysilic sie". "Diabel sie w ornat ubral i na msze ogonem dzwoni". Zgoda, ale to nie tylko Rosja jest tu diablem, USA i ChRL maja rownie duzo za uszami. A tak ogolnie, to polecam nie podniecac sie zbytnio tym, co inni robia, a zajac sie wlasnym krajem, Polska. Juz tutaj jest wystarczajaco duzo problemow.

Etam
sobota, 7 marca 2020, 00:30

Co byś nie napisał, to jak widać - to rosyjskie urządzenia gonią za cudzymi, a nie amerykańskie. I możesz uważać co chcesz, takie prawo.

yaro
piątek, 6 marca 2020, 13:05

100/100 ostatnio są mistrzami w tym zakresie :-) Pozdrawiam

H2O
piątek, 6 marca 2020, 12:55

Kilka regularnych inicjatyw Rosji? Regularne napady na sasiadow: Czeczenia, Gruzja, Ukraina. Regularne prowokacje lotnicze: Hiszpania, Anglia, Norwegia, Szwecja, Estonia, Litwa, Łotwa. Regularne nasyłanie skrytobójcow : do Anglii, do Niemiec, i ostatnio do Bułgarii. Regularne ludobójstwo: Ukraińcy, Polacy, Afganistan, Czeczenia, Syria. Regularne łamanie prawa międzynarodowego. Regularne poświęcanie swoich żołnierzy w imię chorych interesów Putina. Regularna likwidacja wszystkich opozycjonistów w Rosji. Ktoś ma jeszcze jakiś pomysł, co równie regularnie robi Rosja? Dopisujcie. Aha, różnym "funkom" "robercikom" i innym jawnym propagandzistom Kremla dziękuję. Nie wysilajcie się.

Szach mat w jednym ruchu.
poniedziałek, 9 marca 2020, 08:03

Regularnie kradnie ziemie innym. Polecam umowę graniczną z nami z 51r!

Sławek
niedziela, 8 marca 2020, 21:59

Bez znaczenia to jest co robi Rosja- czy zajmuje Krym czy co kolwiek. Robią to bo w tym mają cel i interes jak Amerykanie, Irak likwidacja broni chemicznej itd. Afganistan Rosjanin nie może ale my tak, Izrael atom ok a Korea nie.jemen wojna nikomu to nie robi... Cel uświęca środki każdy orze jak może pod siebie i nic się nie zmieni tak jak teraz polska je z ręki USA bo innej lepszej opcji nie ma. Większa solidarność z UN to też idzie wyjść jak Zabłocki na mydle, koronowirus pokazuje jaka solidarność będzie, każdy kraj będzie radził sobie sam...

sobota, 7 marca 2020, 14:03

Podoba mi się ten pomysł. rosja regularnie zmusza innych do podpisywania umów do których wszyscy inni muszą dopłacać! Może przykład ,żeby żaden inteligentny inaczej tego nie kwestionował. Rekompensata za 2 woj.którą Polska wypłacała do 49r! Umowa dotycząca przesiedleńców! Czy wreszcie majstersztyk umowa z 51r! Korekta granic! Tak tak takie geszefty to tylko państwo ,które tak bardzi ceni wolność,demokrację

Wania
sobota, 7 marca 2020, 10:42

Jeszcze Rosja regularnie podnosi dobrobyt swoich obywateli. W tym celu zmniejszyła ilość szpitali o połowę bo społeczeństwo zdrowsze to po co ma się leczyć. Leki zagraniczne mają dziwne nazwy to zablokowali ich zakup więc wycieczki do Niemiec wykupują tam apteki.w szkołach regularnie rośnie liczba toalet. Co prawda jeszcze 2500 szkół nie ma toalety i dzieci muszą zimą załatwiać się do wiadra w kącie ale za to Rosja regularnie dba o stan mostów i dzięki temu rocznie w Rosji regularnie zawala się ok. 100 mostów. Ale mają most na Krym.

Kosmita
piątek, 6 marca 2020, 13:40

Rusofobia dotknela Ciebie i to jest nieuleczalne , gorzej że taki chory jest odporny na wszelkie terapie . Współczuje szczerze .

spoko
piątek, 6 marca 2020, 15:49

Kosmita kiedys to nie byla Rusofobia ale Antysowiecka propaganda za ktora mozna bylo niezle oberwac;)))

piątek, 6 marca 2020, 15:19

Niestety propaganda

R
piątek, 6 marca 2020, 13:33

Ze tak dopisze jak tam szukanie broni chemicznej w Iraku przez US? znalezli juz cos?

H2O
piątek, 6 marca 2020, 12:44

Jakoś jeszcze USA nie umieściła na orbicie takich jak rosyjskie satelitow, które gonią uciekające im najwyraźniej obce obiekty. Nie pisz o obłudzie, bo brzmi to jak w przysłowiu "diabeł się w ornat ubrał, i ogonem na mszę dzwoni"!! Ps. Jak tam, to kiedy rosyjskie wojska opuszczą Krym na którym wg Putina wcale nie były?? To tak apropos Goebelsa i obłudy, nadążasz??

Fanklub Daviena
piątek, 6 marca 2020, 15:03

A teraz pokażę ci czym się różni moje analityczne myślenie od twojego prymitywnego rusofobicznego i proamerykańskiego trollowania. Odpowiedz nam: jakież to "niewinne satelity" jakiegokolwiek państwa, oczywiście za wyj. "pokojowych USA", są wyposażone w system... UCIEKANIA PRZED PRZECHWYCENIEM? To standardowe wyposażenie "niewinnych" satelitów USA? I jakież to muszą być "niewinne" satelity, że ich obejrzenie z odległości 160km wywołuje furię i protesty USA, które jak widać histerycznie nie chcą, by ktoś te ich "niewinne" satelity obejrzał nawet z odległości 160km? Co takiego na nich jest, że USA nie chcą, by to ktoś widział i to tak bardzo, że USA zdecydowały się na zdemaskowanie, wcześniej nieznanych opinii publicznej, tajnych możliwości ucieczkowych amerykańskich satelitów? I jakież to muszą być "niewinne" satelity USA, że dla biednej Rosji są warte kosztownego wystrzelenia na orbitę specjalnych satelitów celem obejrzenia tych amerykańskich "niewinnych" satelitów i jakoś dziwnie Rosja wiedziała, że te "niewinne" amerykańskie satelity mają system uciekania, skoro swoje satelity do ich obejrzenia wyposażyła w system pogoni za uciekającym? Odpowiesz na te pytania? I widzisz jaka jest różnica klas w twoich i moich wypowiedziach? Poproś swojego oficera prowadzącego, by przejął od ciebie polemikę ze mną, bo ty intelektualnie nie dajesz rady... :)

Rhotax
piątek, 6 marca 2020, 23:03

Ja popieram wyścig zbrojeń w Kosmosie . Już raz Walczący o Pokój ZSRR brał udział i szło mu tak dobrze że aż się rozpadł . Życzę by gospodarkę udało się przestawić na tory Wojen Gwiezdnych jakie technika FR tak jak i poprzedni wyścig spokojnie wygra oby z takim samym skutkiem ...

Ha ha
piątek, 6 marca 2020, 12:37

Przez grzeczność poradzę - już Ty lepiej nie pisz o obłudzie! Twoja "radosna" twórczość w tym zakresie dałaby ci nagrodę Nobla, albo i Pulitzera, i to co roku, gdyby tylko za to dawali nagrody!! Aha, bardzo mi się podoba wtrącenie o "pachołkach", nie chcąc by Admin musiał interweniować, zapytam: czy ktokolwiek po przeczytaniu posta Funka ma choć cień wątpliwości dlaczego??

Pisz więcej - ośmiesz Rosję jeszcze bardziej
piątek, 6 marca 2020, 12:31

Poziom obłudy? Najechać Krym i powiedzieć : nie ma tam wojsk rosyjskich. Albo: we wnioskach paszportowych "turystów" których wysłał Putin do... Skripalii - podać numer kontaktowy telefonu do... MINISTERSTWA Spraw Wewnętrznych Rosji!! Sprawdzone i udowodnione!!!

rzeczowo
czwartek, 5 marca 2020, 22:58

Podejrzane zachowanie rosyjskich satelitów jest usprawiedliwione "drastycznym zwiększeniem amerykańskich wydatków w sektorze kosmicznym". I generalnie Rosja w przeciwieństwie do USA dokonuje takich "nieporozumień" wyłącznie w celach pokojowych.

Antyfan
piątek, 6 marca 2020, 12:47

Najbardziej chyba "pokojowe po rosyjsku" to były bombardowania oznakowanych szpitali w Syrii. Po zbombardowaniu - w miejscu gwarnego szpitala zapanowała taka cisza i (s)pokój!!

RUDY
piątek, 6 marca 2020, 16:14

To zabawne, ale właśnie teraz Rosjanie umieszczają zdjęcia szpitali w sieci ze współrzędnymi GPS na nowo wyzwolonym terytorium prowincji Idlib. Co nie jest dziwne, wszystkie te" zniszczone " przez rosyjskie bombardowania placówki medyczne wymagają jedynie kosmetycznych napraw, a część z nich funkcjonuje w jednym kawałku.

H2O
sobota, 7 marca 2020, 00:27

A nie zabawne, że nawet sam Putin twierdził, że wojsk rosyjskich "niet na Krymie"? To nie zabawne, że świat wie co to fotoshop? To nie zabawne, że zbombardowanie szpitali potwierdził nawet obserwator ONZ? Jakżesz zabawne, że na polskim portalu jest jakiś fan "czterech pancernych" tak zaciekle choć tragikomicznie broniący... ROSJI?? Naiwny jakiś?? Czy jakiś niedoświadczony młody trollik?

UE€
czwartek, 5 marca 2020, 22:28

W dyskusjach prowadzonych na forach internetowych, w tym niestety również na Defence 24 można zauważyć rosnącą aktywność wiadomej proweniencji grup propagandystów. Obecnie głównym ich zadaniem jest szerzenie antyamerykanskich nastrojów w polskim społeczeństwie i wywoływanie wojennej histerii. Wykorzystują przy tym typowe metody socjotechniczne, w tym: kłamstwo, selekcja faktów, zdanie większości, tworzenie stereotypów, powtarzanie sloganów, wskazywanie wroga, ośmieszanie. Ma to celu odciągnięcie uwagi komentatorów od meritum i sprowadzenie dyskusji na inny poboczne wątki, często w ogóle nie związane z danym tematem. Propagandyści skierowani do prowadzenia akcji na forum Defence 24, koncentrują się często na zamieszczaniu wpisów, które powodują chaos informacyjny, a w efekcie dezorganizują toczone dyskusje. Wprowadzane są również i to coraz częściej elementy trollingu i hejterstwa, co z kolei ma na celu zniechęcenie przynajmniej części użytkowników od dalszej aktywności na forum Defence 24. W związku z powyższym coraz istotniejsza staje się kwestia skutecznego egzekwowania standardów społeczności przez Administrację...

Tweets Space24