Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Postępy w przygotowaniu projektu konstelacji satelitarnej Telesat LEO

Ilustracja: Telesat
Ilustracja: Telesat

Thales Alenia Space, joint venture firm Thales (67%) i Leonardo (33%), oraz Maxar Technologies wspólnie osiągnęły istotny kamień milowy na drodze do budowy konstelacji satelitów telekomunikacyjnych przeznaczonych na niską orbitę okołoziemską (Low Earth Orbit – LEO) dla operatora Telesat. Zakończono etap definiowania założeń systemu i szacowania ryzyka, jakie może się pojawić przy realizacji projektu.

Konsorcjum wypracowało precyzyjne, nisko-awaryjne rozwiązania łączności satelitarnej dotyczące optymalizacji działania oraz zaspokajania rosnących oczekiwań w stosunku do całego systemu, w celu stworzenia dopracowanej i niezawodnej infrastruktury dla segmentu naziemnego, kosmicznego, oraz dla terminali, z jakich będą korzystać jej użytkownicy.

Telesat wybrał konsorcjum Thales Alenia Space i Maxar na jednego z dwóch wykonawców etapu projektowania swojego systemu tworzonego pod kątem orbity LEO. Zadaniem wykonawcy było zaproponowanie kompleksowego systemu sieci komunikacyjnej, na który składać się będą satelity, przekaźniki, terminale użytkowników, centra operacyjne oraz sieć naziemna. W styczniu zaproponowane przez konsorcjum rozwiązanie pomyślnie przeszło przegląd wymagań systemowych (System Requirements Review).

Projekt konstelacji Telesat LEO od firm Thales Alenia Space i Maxar dotyczy w pełni zintegrowanych systemów komunikacji satelitarnej i opiera się na udokumentowanym doświadczeniu obu firm, ich potencjale przemysłowym oraz na sprawdzonych podwykonawcach. Kluczowymi elementami dla działania konstelacji są m.in.: anteny, narzędzia do przetwarzania danych na pokładzie satelity, optyczna łączność między satelitami i produkcja satelity przeznaczonego na LEO.

Razem z firmą Maxar oferujemy wysokie kompetencje w zakresie budowy zintegrowanych systemów, ładunków użytecznych dla satelitów o wysokiej przepustowości, zaawansowanych anten i procesorów. Dysponujemy także doświadczeniem w produkcji konstelacji satelitów. Biorąc pod uwagę sukcesy zaawansowanych konstelacji stworzonych przez Thales Alenia Space gwarantujemy operatorowi Telesat LEO niski poziom ryzyka, przełomową wydajność i przystępną ofertę cenową oraz świadczenia usług łączności szerokopasmowej na całym świecie.

Martin Van Schaik, starszy wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w Thales Alenia Space

„Osiągnięcie tego kamienia milowego pokazuje sukces ścisłej współpracy pomiędzy Maxar i Thales Alenia Space oraz jest świadectwem postępu, jaki poczyniliśmy w naszym innowacyjnym i cechującym się niskim poziomem ryzyka projekcie dla konstelacji Telesat LEO. Nasze rozwiązanie czerpie z doświadczeń Maxar i Thales Alenia Space w budowaniu konstelacji na niską orbitę okołoziemską oraz wykorzystuje zaawansowane technologie należącej do grupy Maxar firmy MDA” – powiedziała Megan Fitzgerald, starsza wiceprezes i dyrektor generalna ds. rozwiązań kosmicznych w Maxar. „Od ponad 60 lat Maxar pomaga mierzyć się z wieloma spośród najbardziej wymagających wyzwań komunikacyjnych w skali globalnej, dostarczając jedne z najbardziej złożonych i niezwykle wydajnych systemów satelitarnych oraz pomagając budować lepszy i lepiej skomunikowany świat.”

Działalność operacyjna przedsiębiorstw DigitalGlobe, SSL i Radiant Solutions została w lutym br. skupiona pod marką Maxar. Natomiast przedsiębiorstwo MDA nadal funkcjonuje jako niezależny podmiot w ramach grupy Maxar.

Źródło: Thales Alenia Space

Reklama

Komentarze

    Reklama