Reklama

Komunikacja

SpaceX redukuje liczbę satelitów konstelacji Starlink

Dwa prototypowe satelity konstelacji Starlink jeszcze przed wystrzeleniem. Fot. SpaceX
Dwa prototypowe satelity konstelacji Starlink jeszcze przed wystrzeleniem. Fot. SpaceX

Dnia 26 kwietnia br. Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych (FCC) przychyliła się do wniosku SpaceX dotyczącego zmiany warunków operacyjnych konstelacji satelitów Starlink. W konsekwencji zmianie ulegnie całkowita liczba satelitów oraz orbita, na której część z nich będzie umieszczona.

W listopadzie 2018 roku firma SpaceX złożyła wniosek o zmianę warunków licencyjnych planowanej konstelacji satelitów Starlink. Wniosek zakładał redukcję liczby satelitów z 4425 do 4409, zmianę orbity 1584 satelitów z 1150 km na 550 km oraz aktualizację warunków technicznych wiążących się z m.in. obniżeniem orbity. Wniosek obejmował także aktualizację warunków zarządzania kosmicznymi śmieciami i został przyjęty do rozpoznania 14 grudnia 2018 r.

Dnia 26 kwietnia 2019 r. FCC zdecydowała się przychylić do złożonego przez SpaceX wniosku i proponowanych przez to przedsiębiorstwo zmian. Tym samym liczba satelitów konstelacji Starlink, które będą mogły korzystać z pasm Ka i Ku, została zredukowana o 16.

Decyzję FCC skomentowała Gwynne Shotwell, pełniąca w SpaceX funkcję prezydenta i dyrektora operacyjnego. W swojej wypowiedzi stwierdziła, że (…) uwzględnienie wniosku przez FCC podkreśla wiarę komisji w plany SpaceX dotyczące utworzenia nowej generacji konstelacji satelitów oraz połączenia ludzi na całym świecie za pomocą niezawodnych i przystępnych cenowo usług szerokopasmowych.

Uwzględnieniu wniosku SpaceX sprzeciwiały się OneWeb oraz Kepler Communications planujące utworzenie własnych zaawansowanych konstelacji satelitów. Ich stanowisko nie zostało jednak uwzględnione przez FCC. Przedsiębiorstwa te wskazywały na to, że fakt obniżenia orbity części satelitów SpaceX oraz wykorzystywanie do komunikacji z nimi stacji naziemnych przy pomocy pasma Ku może spowodować zakłócenia w ich systemach łączności satelitarnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama