Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Rozpoczął się polski Rok Fizyki. Uświetni go uroczysty zjazd

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zgodnie z uchwałą Senatu RP, obwieszczoną jeszcze w październiku 2019 roku, rozpoczynający się rok 2020 jest w Polsce uznawany za Rok Fizyki. Jego przebieg będzie zatem w naszym kraju uświetniać szereg oficjalnych wydarzeń naukowych, jubileuszowych i popularyzatorskich. Choć większość z nich ma być dopiero ogłaszana, wiadomo już, że jednym z głównych będzie kwietniowy uroczysty zjazd polskich fizyków w Warszawie.

W uzasadnieniu do uchwały Senatu RP ustanawiającej Rok Fizyki podkreślono wolę "uhonorowania polskich fizyków i ich osiągnięć, a także docenienie cywilizacyjnego znaczenia tej dziedziny nauki".

Jednym z ważniejszych punktów uroczystości z tym związanych ma być Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich w Warszawie. Odbędzie się on między 24-26 kwietnia 2020 roku w Warszawie. Spotkanie jubileuszowe odbędzie się niemal dokładnie w stulecie powołania Polskiego Towarzystwa Fizycznego. "Planujemy, aby wszystkie wykłady, zarówno historyczne, jak i prezentujące najnowsze osiągnięcia polskich fizyków zostały przystosowane do formy TEDx, przystępnej dla szerokiej publiczności" - zapowiada na stronie PTF jeden z organizatorów zjazdu, prof. Andrzej Wysmołek.

W ramach zjazdu przygotowana będzie sesja plakatowa pt. "Sto plakatów na stulecie". W ramach niej prezentowane będą aktualne osiągnięcia polskich fizyków. "Ze względu na jubileuszowy charakter sesji zależy nam nie tylko na prezentacji wyników, które uznalibyście Państwo za najnowsze, lecz także osiągnięć wcześniejszych, ważnych dla aktualnie podejmowanych badań" - pisze prof. Wysmołek. "Chcielibyśmy, żeby plakaty były zrozumiałe także dla szerokiej publiczności i mogły być podstawą do audycji radiowej lub artykułu popularnonaukowego" - dodaje.

Po zjeździe plakaty mają być szeroko udostępnione w formie cyfrowej, w polskiej i angielskiej wersji językowej. "Byłaby to więc swoista fotografia stanu fizyki w Polsce w 100 lat po powstaniu Polskiego Towarzystwa Fizycznego" - ma nadzieję organizator.

Pierwszy dzień zjazdu poświęcony zostanie historycznemu ujęciu polskiej fizyki. Zjazd ma się rozpocząć od wykładu na temat okoliczności powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Rozważania dnia drugiego będą skierowane już ku współczesności. Autorzy najbardziej spektakularnych najnowszych osiągnięć polskiej fizyki oraz uznani popularyzatorzy nauki opowiedzą w przystępny sposób o swoich badaniach i zaangażowaniu najbardziej cenionych polskich przedstawicieli świata badawczego. Posłuchać będzie można np. o falach grawitacyjnych, ciemnej materii czy o problemie brakujących neutrin słonecznych w stosunku do przewidywań teorii.

Trzeci dzień zjazdu ma być skierowany do nauczycieli. Zaproszeni goście – polscy dydaktycy omówią historię nauczania fizyki, ale zademonstrują też przede wszystkim spektakularne pokazy fizyczne oraz eksperymenty, którymi nawet przy niewielkich środkach nauczyciele mogą uatrakcyjnić lekcje. Planowany jest także Bazar Dydaktyczny, na którym studenci i grupy młodzieży zaprezentują swoje własne dokonania.

Wszystkie sesje zjazdowe mają być ogólnodostępne i otwarte dla wolnych słuchaczy. Aby jednak wziąć udział w zjeździe - konieczna jest bezpłatna rejestracja przez stronę internetową. Można jej dokonywać na bieżąco.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama