Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Program akceleracyjny SpaceUP ponownie rekrutuje

Ilustracja: Krakowski Park Technologiczny [kpt.krakow.pl]
Ilustracja: Krakowski Park Technologiczny [kpt.krakow.pl]

Krakowski Park Technologiczny rozpoczął nabór uczestników do drugiej edycji programu akceleracyjnego SpaceUp Baltic Sat Apps. Celem programu jest wsparcie i przyśpieszenie rozwoju pomysłów oraz startupów korzystających z danych satelitarnych Copernicus. Akcelerator KPT SpaceUp ma służyć rozwojowi wiedzy na temat wykorzystania danych satelitarnych, a także wiedzy biznesowej, która ma pomóc zaangażowanym osobom w rozwoju firm i odnaleźć się na rynku.

SpaceUP to program akceleracyjny skierowany do 2-4 osobowych zespołów wykorzystujących w swoich projektach dane satelitarne Copernicus. Biznesowy program akceleracyjny ma trwać 3 miesiące, rozpoczynając się wraz z końcem listopada 2019 roku.

Składa się zarówno z warsztatów dotyczących wykorzystywania i przetwarzania danych satelitarnych Copernicus, jak i cyklu zajęć wspierających rozwój biznesu (m. in.: modele biznesowe, techniki sprzedaży, marketing, pitching, finansowanie działalności, zagadnienia prawne). Ponadto obejmuje wsparcie specjalistów i mentorów, którzy mają wspomóc obecnych i przyszłych przedsiębiorców w przygotowaniu pomysłów do wprowadzenia ich na rynek, zweryfikowaniu ich biznesplanów oraz opracowaniu strategii rozwoju. Uczestnicy programu będą mogli skorzystać ze wsparcia krajowych i międzynarodowych specjalistów, mentorów i szkoleniowców z obszaru danych satelitarnych.

Sektor kosmiczny coraz częściej dostrzegany jest przez firmy jako istotny dla polskiego przemysłu. To właśnie polscy naukowcy i inżynierowie wnoszą swój wkład w budowę nowych satelitów, łazików czy specjalistycznego oprogramowania. Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań, które wykorzystują dane satelitarne Copernicus. To właśnie takie pomysły mają szansę na szybszy rozwój i komercyjny sukces w akceleratorze SpaceUp BSA.

Jarosław Chojnacki, koordynator akceleratora SpaceUP

Dotychczas w programie SpaceUp znalazły się dwa startupy, które zakwalifikowano do międzynarodowego programu akceleracyjnego Copernicus w Stuttgarcie. Jeden z nich, Vinum 4.0 jest przedstawicielem innowacyjnych inicjatyw w branży związanej z branżą rolno-spożywczą. W swoim rozwiązaniu polska firma korzysta z danych satelitarnych, które dają szczegółowe informacje o terenach, na których planowane jest uprawianie lub już uprawiane są winorośle.

Drugą z firm jest startup Deep Flow. Zajmuje się on tworzeniem oprogramowania, które na podstawie danych satelitarnych jest w stanie określić m.in. miejsca zagrożone klęskami żywiołowymi. Oprogramowanie interpretujące dane satelitarne można wykorzystać szeroko, zarówno w rolnictwie, jak i służbie zdrowia.

image
Ilustracja: Krakowski Park Technologiczny [kpt.krakow.pl]

Organizatorzy akceleratora SpaceUP zapewniają o licznych korzyściach z udziału w inicjatywie, takich jak:

  • Szybka weryfikacja i rozwój pomysłu na biznes,
  • Warsztaty biznesowe dot. rozwoju startupu: prawo, sprzedaż, marketing, prezentacje,
  • Praca indywidualna i w małych grupach,
  • Budowanie relacji i bazy kontaktów,
  • Udział w Demo Day,
  • Szansa na wejście do Inkubatora Technologicznego w KPT,
  • Szansa na wdrożenie i komercjalizację pomysłu,
  • Szansa na przygotowanie się do programu inkubacji ESA BIC.

Od zespołów biorących udział w programie oczekiwane jest zaangażowanie w warsztaty oraz spotkania odbywane w Krakowie i Warszawie (zjazdy w okresie listopad 2019 – luty 2020). Spotkania będą miały miejsce głównie w Krakowskim Parku Technologicznym, natomiast jeden odbędzie się w Warszawie. Rekrutacja trwa do 27 października 2019 roku. Zapisów można dokonywać na stronie internetowej akceleratora.

Źródło: Krakowski Park Technologiczny

Reklama

Komentarze

    Reklama