Reklama

Obserwacja Ziemi

Konsorcjum czołowych światowych graczy zapewni Europie kompleksowe zobrazowania satelitarne na niespotykaną wcześniej skalę

Fot. Deimos Imaging
Fot. Deimos Imaging

Komisja Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyznały konsorcjum firm pod przewodnictwem Grupy Airbus kontrakt na pokrycie całej powierzchni Europy zasięgiem wydajnych usług obrazowania satelitarnego wysokiej rozdzielczości. W skład konsorcjum wschodzą spółki Airbus Defence and Space, Planet, Deimos Imaging, IGN-France i space4environment. Kontrakt stanowi część realizowanego na potrzeby Unii Europejskiej programu obserwacji Ziemi „Copernicus” i przewiduje pokrycie jeszcze w 2018 roku sześciu milionów kilometrów kwadratowych 39 krajów świeżo pozyskanymi satelitarnymi obrazami optycznymi bardzo wysokiej rozdzielczości.

Specyfika zorientowanych na wyniki warunków zamówienia skłoniła europejskie firmy zajmujące się obserwacją naszego globu do połączenia sił i złożenia wspólnej, skoordynowanej oferty, w której każdy z oferentów mógł zaproponować najlepsze ze swoich usług. W przedstawionym rozwiązaniu członkowie koncernu sięgają po najnowsze rozwiązania techniczne dostępne w dziedzinie obrazowania satelitarnego i przetwarzania obrazu. Mają one umożliwić pozyskiwanie nowych danych na bezprecedensową skalę i z bezprecedensową prędkością. Dane te zasilą rozwiązania geoinformacyjne koordynowane przez Europejską Agencję ds. Środowiska (EEA), we współpracy z którą instytucje i rządy państw europejskich wdrażają swoje własne, krajowe programy ochrony środowiska i gospodarki przestrzennej.

Uzyskany przez nas kontrakt na tak wymagający program obrazowania satelitarnego to bezpośredni dowód zaufania, jakim ESA darzy Grupę Airbus i jej partnerów. Jesteśmy niezwykle dumni, mogąc kierować konsorcjum zrzeszającym tak niepowtarzalny zestaw atutów. Jestem pewien, że w rekordowo krótkim czasie wspólnie zapewnimy Europie pełne pokrycie usługami obrazowania satelitarnego.

François Lombard, szef pionu Intelligence Business w Airbus Defence and Space

Krótki czas rewizyty systemu obrazowania firmy Planet dostarczy danych z obszarów często pokrytych chmurami, np. Europy Północnej lub Alp, a satelity Deimos Imaging i Grupy Airbus skupią swoje działanie na Europie Południowej i Środkowej, gdzie gęsta zabudowa miast i przedmieść wymaga szczególnie wysokiej rozdzielczości. Dynamiczna strategia pozyskiwania obrazów i ich nadmiarowość wynikająca z pokrywania się zakresów usług różnych członków konsorcjum zagwarantuje mu pomyślne wywiązanie się z kontraktu. W celu sprostania wymogom Komisji Europejskiej i ESA dotyczącym dokładności geolokacyjnej prawidłowe obrazy, wolne od chmur i zamgleń, zostaną połączone z odpowiednim cyfrowym modelem wysokości terenu (DEM, Digital Elevation Model).

To ważne przedsięwzięcie dla spółki Planet, ponieważ skupia ono szereg dużych graczy sektora prywatnego i publicznego i pozwoli wykorzystać codziennie wykonywane przez nas zdjęcia z całego świata do osiągnięcia czegoś, co dotąd było ogromnie trudne do zrealizowania. W dziedzinie partnerstwa publiczno-prywatnego i wykorzystywaniu danych dla dobra ogółu społeczeństwa Europa jest daleko przed resztą świata. Jesteśmy dumni, mogąc w tym uczestniczyć.

Will Marshall, prezes i współzałożyciel Planet

„Uczestnictwo w tym projekcie jest dla nas ogromnie ekscytujące”, powiedział Fabrizio Pirondini, prezes Deimos Imaging. „Mamy na swoim koncie lata sukcesów w zaopatrywaniu publicznych instytucji europejskich w produkty i usługi satelitarne, takie jak ESA czy EMSA. Jest to jeden z największych kontraktów, jakie uzyskaliśmy od początku naszej działalności. Dowodzi to wartości naszych relacji z kontrahentami oraz naszej rosnącej roli kluczowego dostawcy obrazów i produktów geoinformacyjnych dla odbiorców na całym świecie.”

Gromadzone dane będą dostępne dla użytkowników instytucjonalnych, zarówno ogólnoeuropejskich, jak i krajowych. Posłużą m.in. do stworzenia aktualnych informacji o zagospodarowaniu terenu (np. lasach, obszarach miejskich, rzekach i jeziorach) w 39 krajach Europy.

Reklama

Komentarze

    Reklama