Jak na pół roku „oślepiono” Wojsko Polskie? [OPINIA]

14 maja 2018, 16:51
csmedsg
Satelita COSMO-SkyMed Seconda Generazione (CSG). Ilustracja: Thales Group

Przez ponad dwa miesiące Siły Zbrojne RP próbują zakupić nowy pakiet zdjęć satelitarnych. Prawdopodobnie oznacza to, że przez co najmniej sześć miesięcy Wojsko Polskie nie miało dostępu do stałego źródła danych satelitarnych a Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach nie był w pełni wykorzystany.

Pozornie wszystko odbywa się w najlepszym porządku. 2. Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie ogłosiła przetarg na kupno „usługi wykonania optoelektronicznych, satelitarnych danych obrazowych”, która miała być zrealizowana przede wszystkim na potrzeby Ośrodka Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach. Następnie otworzono propozycje ofertowe i prawdopodobnie wybrano dostawcę.

Problem jest jednak w datach. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowano bowiem 15 lutego 2018 r. natomiast otwarcie ofert nastąpiło dopiero 24 kwietnia 2018 r. Co więcej do dnia 14 maja 2018 r. (daty zakończenia pisania tego artykułu) na stronie 2. RBL w Warszawie nie pojawiła się informacja o wyborze dostawcy danych satelitarnych. Nie wiadomo więc, który z dwóch podmiotów składających ofertę (spółka Allies Incorporated z Warszawy i PZL „Warszawa-Okęcie” S.A. z Warszawy) został wybrany i czy dane te już dotarły do wojska.

Niestety te trzy miesiące trwania postępowania to nie wszystko. Przerwę w dostawach danych satelitarnych należy bowiem liczyć od momentu, kiedy one przestały płynąć do polskiego wojska. W najlepszym przypadku jest to dzień 30 listopada 2017 r. Oczywiście nie znamy treści kontraktów zawieranych w tej sprawie rok temu, ale można się domyślać, że warunki dostawy były podobne do tych, jakie postawiono w zamówienie z 15 lutego 2018 r. A tam wyraźnie zaznaczono, że w ramach trzyletniego kontraktu Wojsko Polskie ma otrzymać po 310 kompletów optoelektronicznych, satelitarnych danych obrazowych, w 2018, 2019 i 2020 roku i za każdym razem usługi mają być zrealizowane w poszczególnych latach do 30 listopada.

Sytuacja jest jednak prawdopodobnie jeszcze gorsza. Jest bowiem mało prawdopodobne by ostatnie dane obrazowe z satelity obserwacyjnego zostały przesłane do Polski dokładnie w dniu 30 listopada 2017 r. Przerwa w dostawie zdjęć satelitarnych trwa więc najprawdopodobniej od połowy listopada 2017 r. do połowy maja 2018 r.

Z biurokratycznego i prawnego punktu widzenia wszystko jest oczywiście w porządku, ale nie z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa.

Zgodnie z przepisami ale z zagrożeniem dla polskiego bezpieczeństwa

Dziwnym zbiegiem okoliczności to prawdopodobnie właśnie w okresie od listopada 2017 r. do kwietnia 2018 r. zakończono budowę odpowiedniej infrastruktury i przebazowano do Obwodu Kaliningradzkiego rakietową baterię nadbrzeżną systemu „Bastion” (z ponaddźwiękowymi rakietami P-800 „Oniks” o zasięgu ponad 400 km) i rakietową baterię nadbrzeżną systemu „Bał” (z poddźwiękowymi rakietami przeciwokrętowymi H-35 „Uran” o zasięgu od 120 do 260 km). Dokładnie również w tym czasie (w marcu 2018 r.) Rosjanie testowali nowe sposoby wykorzystania tego uzbrojenia naprowadzając je z pomocą produkowanych na licencji izraelskiej bezzałogowych samolotów „Forpost” (dzięki czemu wyeliminowano problem tzw. „horyzontu radiolokacyjnego).

Czytaj też: Rosyjski NDR ćwiczy „propagandowo” w Obwodzie Kaliningradzkim [Foto]

Takie czasowe „oślepienie” Wojska Polskiego nie zdarzyło się zresztą po raz pierwszy. Podobnie było również w 2017 r., gdy 2. Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła 17 lipca przetarg na dostawę za 208 000 zł pięćdziesięciu kompletów optoelektronicznych danych z systemu satelitarnego. W 2. RBL zażądano wtedy, by dostawa tych danych zakończyła się do 29 września 2017 r., co od razu nasunęło przypuszczenie, że chodzi tak naprawdę o zapewnienie satelitarnego rozpoznania białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych „Zapad-17” odbywających się w drugiej połowie września 2017 r. m.in. tuż przy polskich granicach.

Ubiegłoroczne postępowanie nie odbywało się jednak według założonego planu. Oczywiście zgodnie z pierwszym ogłoszeniem opublikowanym 17 lipca 2017 r. poszczególni oferenci mieli dostarczyć swoje oferty do 25 lipca 2017 r., ale termin ten został przesunięty: - najpierw na 1 sierpnia 2017 r., później na 8 sierpnia 2017 r., a ostatecznie na 17 sierpnia 2017 r. Czy zdążono więc na „Zapad-17” z wykonaniem usługi nie wiadomo.

Natomiast wiadomo na pewno, że przez przedłużające się postępowanie nie było możliwości prowadzenia stałej analizy „optoelektronicznych, satelitarnych danych obrazowych” w okresie od listopada 2017 r. do połowy maja 2018 r.

Oczywiście Wojsko Polskie prawdopodobnie ma rezerwowe źródła dostaw informacji z rozpoznania satelitarnego (o czym świadczy chociażby umowa z 2014 r. na uzyskiwać dane radarowe z włoskiej konstelacji COSMO-SkyMed). Po otwarciu dostępu do danych z satelitów SAR (korzystających z radaru o syntetycznej aperturze) COSMO-SkyMed pierwszej generacji (CSK), Polska przygotowuje się aktualnie do poszerzenia zdolności w zakresie odbioru danych z satelitów drugiej generacji (COSMO-SkyMed Seconda Generazione, CSG). Wcześniej jednak oczekiwana jest również integracja polskiego segmentu użytkownika z sygnałem satelity optoelektronicznego OPTSAT-3000, który znajduje się we włoskiej służbie od sierpnia 2017 roku. Jego włączenie do polskiego systemu ma nastąpić jeszcze w 2018 roku. Jeżeli jednak dane od włoskiego sojusznika byłyby rzeczywiście wystraczające, to nie trzeba byłoby ogłaszać przetargu w 2. RBL. A przetargi te się jednak systematycznie organizuje.

Dlaczego polscy wojskowi nie chcą zmienić przepisów, które zresztą sami napisali?

Niestety przerwy w dostawie danych satelitarnych będą się zdarzały w kolejnych latach. Będą one oczywiście najczęściej krótsze niż na przełomie 2017 i 2018 roku ale zawsze przez około 2 miesiące (w grudniu i następującym po nim styczniu) Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach nie będzie miał aktualnych informacji do analizy.

Wojskowi oczywiście tłumaczą się koniecznością zakończenia roku finansowego i wskazują, że działają zgodnie z przepisami, co jednak nie zmienia faktu, że są okresy w roku, kiedy polska armia jest praktycznie „ślepa”. Tymczasem jest wiele przykładów, że systematyczne dostawy do wojska mogą być realizowane: i 31 grudnia, i 5 stycznia. W jakiś przecież sposób, stołówkom w jednostkach wojskowych dostarcza się świeży chleb i to często wcale nie z wojskowych piekarni (które w wielu miejscach zostały zlikwidowane – jak np. na Oksywiu w Gdyni).

Jeżeli więc można w sposób ciągły zabezpieczyć chleb, to można również tak działać ze zdjęciami satelitarnymi. Jeżeli się tego nie zmieni to poprzez przedłużające się postepowania może dojść rzeczywiście do sytuacji, gdy polskim analitykom obrazowym nie uda się na czas wykryć nagle pojawiającego się zagrożenia. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że sposobów np. na przesunięcie daty otwarcia ofert jest ogromna ilość. W postępowaniu z 15 lutego 2018 r. termin ten wyznaczono początkowo na 27 marca 2018 r., ale ostatecznie odsunięto go na 24 kwietnia 2018 r.

Jednak nie opóźnienie o miesiąc postępowania budzi niepokój, ale przyczyny dla którego można to było zrobić. Dostawa danych satelitarnych do Ośrodka Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach została bowiem „proceduralnie” wstrzymana z powodu konieczności złożenia wyjaśnień oraz wprowadzenia zmian do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ).

Zmiany te polegały:

  • najpierw na dopisaniu uwagi w SIWZ, że „Zamawiający dopuszcza rozdzielczość 0,5 m GSD po resamplingu pod warunkiem, że zastosowanie metody przepróbkowania zapewniają zdolność interpretacyjną zdjęć satelitarnych odpowiadającą rozdzielczości 0,5 m”, co automatycznie zmusiło do zmiany daty otwarcia ofert z 27 marca 2018 r. na 12 kwietnia 2018 r.;
  • a później na wprowadzeni w SIWZ kolejnej zmiany daty z 12 kwietnia na 24 kwietnia 2018 r.

Co spowoduje kolejne przesunięcia przekonamy się w kolejnym postępowaniu. Można mieć nadzieję, że będzie w nich chodziło m.in. o dostawę danych satelitarnych w okresach od 1 do 31 grudnia 2018, 2019 i 2020 r. – o ile oczywiście ktoś się tą przerwą czasową w Siłach Zbrojnych RP w ogóle zajmie.

Czytaj też:  Drony wskazują cele rakietom nadbrzeżnym z Kaliningradu. Skutki dla Polski

KomentarzeLiczba komentarzy: 98
Muniek
poniedziałek, 21 maja 2018, 15:33

Dlaczego zniknął post Pana Chrisa Hutchinsona z dnia 19 maja 2018 z godziny 17:49???

Qwerty
wtorek, 22 maja 2018, 12:44

A o czym pisał?

Muniek
wtorek, 22 maja 2018, 14:37

O tym jak złożyli oferte do 2rblog na zobrazowanie satelitarne i dlaczego dali cene 4.5 razy powyżej budżetu..oraz o innych kwestiach, istotnych dla czytelników jak i samego Zamawiającego te zobrazowania. Na szczęście skopiowałem dla potomności: \"Chris Hutchinson sobota, 19 maja 2018, 17:49 Muniek, jako osoba, która przygotowała ofertę Allies, chciałbym skorzystać z okazji i wyjaśnić kulisy. Ogromna dysproporcja cen jest w dużej mierze moją winą, ale nie dlatego, że celowo je windujemy. Oferta PZL jest trudna do zrozumienia, i aby ją zrozumieć, należy cofnąć się do podobnego przetargu w zeszłym roku tuż przed ćwiczeniami Zapad. Oparty był on na podobnych warunkach, ale na 50 zobrazowań w ciągu ok. 3 miesięcy. Podana wartość szacunkowa (nie budżet) była nierealistycznie niska w stosunku do wartości zamawianych usług. Zbliżał się czas rozpoczęcia ćwiczeń. Uważałem, że jest niezwykle istotne żeby nie marnować więcej czasu. Po dyskusjach z naszym partnerem dostarczającym zobrazowania, DigitalGlobe, zdecydowaliśmy o nienegocjonowaniu ceny. Zamówienia było na 3 miesiące (a nie na 3 lata, jak tutaj), wiedzielismy też, że inni klienci będą zamawiać zobrazowania z tych samych rejonów (AOI). Złożyliśmy w końcu ofertę na ok. 250 000 zł brutto, 11$ za km2. Jedyna pozostała oferta była na 1.7 milion zł brutto, złożona przez firmę dostarczającą zobrazowania Airbus. Mimo, że są dla nas konkurencją, nigdy nie powiedziałem w rozmowie z kimkolwiek, że windują ceny. Użyli jak najbardziej standardowych cen na rynku, za to, czego dotyczyło zamówienie. Jeśli spojrzeć na informacje o cenach porównując nasze zobrazowania DigitalGlobe z zobrazowaniami Airbus, okaże się, że nasza oferta na nową kolekcję była niższa niż cena zobrazowań archiwalnych (nasze zobrazowania są nieco droższe od Airbusa ze względu na rozdzielczość 30cm): http://www.landinfo.com/satellite-imagery-pricing.html. Wartość szacunkowa bieżącego przetargu została ustalona przez pomnożenie naszej ceny jednostkowej za zobrazowanie z poprzedniego przetargu przez 930. Warunki natomiast są zupełnie inne, chociażby ryzyko wahań kursu waluty przez trzy lata vs. trzy miesiące. Nie ma możliowości zejścia z ceny tak nisko jak ostatnim razem, ale w dalszym ciągu nasza oferta była niższa od standardowych cen za usługi na warunkach sprecyzowanych w zamówieniu. Z drugiej strony, PZL oferuje przypuszczalnie zobrazowania Airbus, nową kolekcję za 6.45$ za km2, połowę ceny zobrazowania archiwalnego. Pamietajmy, że ekstrapolując cenę 1.7 miliona zł z poprzedniego przetargu, da to 31,6 milionów zł za 930 zobrazowań. Mam problem ze zrozumieniem oferty PZL. Chciałbym też zwrócić uwage na coś jeszcze. Ogólnie zgadzam się z opinią pana Dury. Frustrujące jest, że tak duży popyt na zobrazowania nie jest zawsze traktowany z należytą uwagą. Osoby z branży zdecydowanie powinny zwracać uwagę mocodawcom na to, że potrzeby sa znacznie większe od tego, co jest dostarczane. Ale nikt nie powinien sądzić, że Polska jest ślepa. Są u nas wspaniali specjaliści w ORO i innych organizacjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski. Są wykwalifikowani, oddani i wiedzą jak priorytezować, i faktycznie uzyskują zobrazowania z innych źródeł.\"

joker
poniedziałek, 21 maja 2018, 15:33

satelit mogą nas obserwować z dokładnością mm. Ale tylko wtedy gdy niebo jest bezchmurne. Zatem nie w czasie jesieni i zimy.

Muniek
piątek, 18 maja 2018, 15:07

Prawda jest taka e oferta PZL była zbyt konkurencyjna, 2 miliony poniżej budżetu. Więc koledzy z USA dając ofertę na 20M pln (4 razy powużej budżetu) naprawde zrobili wszystkim przysługe i pokazali że ceny USA obowiązują poza USA - America First. Chyba że właściciel firmy konkurencyjnej Allies chciał zarobic na utrzymanie do końca życia.... podpisywać z PZL!!!

Chris Hutchinson
sobota, 19 maja 2018, 17:49

Muniek, jako osoba, która przygotowała ofertę Allies, chciałbym skorzystać z okazji i wyjaśnić kulisy. Ogromna dysproporcja cen jest w dużej mierze moją winą, ale nie dlatego, że celowo je windujemy. Oferta PZL jest trudna do zrozumienia, i aby ją zrozumieć, należy cofnąć się do podobnego przetargu w zeszłym roku tuż przed ćwiczeniami Zapad. Oparty był on na podobnych warunkach, ale na 50 zobrazowań w ciągu ok. 3 miesięcy. Podana wartość szacunkowa (nie budżet) była nierealistycznie niska w stosunku do wartości zamawianych usług. Zbliżał się czas rozpoczęcia ćwiczeń. Uważałem, że jest niezwykle istotne żeby nie marnować więcej czasu. Po dyskusjach z naszym partnerem dostarczającym zobrazowania, DigitalGlobe, zdecydowaliśmy o nienegocjonowaniu ceny. Zamówienia było na 3 miesiące (a nie na 3 lata, jak tutaj), wiedzielismy też, że inni klienci będą zamawiać zobrazowania z tych samych rejonów (AOI). Złożyliśmy w końcu ofertę na ok. 250 000 zł brutto, 11$ za km2. Jedyna pozostała oferta była na 1.7 milion zł brutto, złożona przez firmę dostarczającą zobrazowania Airbus. Mimo, że są dla nas konkurencją, nigdy nie powiedziałem w rozmowie z kimkolwiek, że windują ceny. Użyli jak najbardziej standardowych cen na rynku, za to, czego dotyczyło zamówienie. Jeśli spojrzeć na informacje o cenach porównując nasze zobrazowania DigitalGlobe z zobrazowaniami Airbus, okaże się, że nasza oferta na nową kolekcję była niższa niż cena zobrazowań archiwalnych (nasze zobrazowania są nieco droższe od Airbusa ze względu na rozdzielczość 30cm): http://www.landinfo.com/satellite-imagery-pricing.html. Wartość szacunkowa bieżącego przetargu została ustalona przez pomnożenie naszej ceny jednostkowej za zobrazowanie z poprzedniego przetargu przez 930. Warunki natomiast są zupełnie inne, chociażby ryzyko wahań kursu waluty przez trzy lata vs. trzy miesiące. Nie ma możliowości zejścia z ceny tak nisko jak ostatnim razem, ale w dalszym ciągu nasza oferta była niższa od standardowych cen za usługi na warunkach sprecyzowanych w zamówieniu. Z drugiej strony, PZL oferuje przypuszczalnie zobrazowania Airbus, nową kolekcję za 6.45$ za km2, połowę ceny zobrazowania archiwalnego. Pamietajmy, że ekstrapolując cenę 1.7 miliona zł z poprzedniego przetargu, da to 31,6 milionów zł za 930 zobrazowań. Mam problem ze zrozumieniem oferty PZL. Chciałbym też zwrócić uwage na coś jeszcze. Ogólnie zgadzam się z opinią pana Dury. Frustrujące jest, że tak duży popyt na zobrazowania nie jest zawsze traktowany z należytą uwagą. Osoby z branży zdecydowanie powinny zwracać uwagę mocodawcom na to, że potrzeby sa znacznie większe od tego, co jest dostarczane. Ale nikt nie powinien sądzić, że Polska jest ślepa. Są u nas wspaniali specjaliści w ORO i innych organizacjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski. Są wykwalifikowani, oddani i wiedzą jak priorytezować, i faktycznie uzyskują zobrazowania z innych źródeł.

Muniek
poniedziałek, 21 maja 2018, 15:01

Szanowny Panie Hutchinson, Dziekuję za wiadomośc od Pana. Zdecydowanie podzielam Pana opinie co do sytuacji dotyczącej decydentów - potrzeby są zawsze większe niż możliwości. Apolski żółnierz, jak każdy inny, zasługuje na produkty i usługi najwyższej jakości. Absolutnie. Cjhciałby jednak nawiązać do tematu samego postepowania na dostawe zobrazowań: problem leży głównie w złym rozpoznaniu i zrozumieniu warunków przetargu. Zamawiający podał maksymalna kwote pieniężną jaką planuje wydać na w/w zobrazowania. Kwota ta to było ok 4.76 M pln Brutto (gross). Zapewne PZL, doczytało wymagania dosyć precyzyjnie, żeby zmieścic się w budżecie zaproponowali troche gorsze parametry (50cm vs. 31cm rozdzielczości, inne współczynniki), zakładam że nie wpływające znacząco operacyjnie, podkreślam - znacząco. Polskie prawo PZP jest bardzo szczegółowe, denerwujące czasami, roziągające procesy o kolejne terminy......jednak daje dobre ramy na przygotowywanie postępowań i wystraczająco duzo informacji dla wprawnego oka by składac oferty konkurencyjne. Co do oferty PZL nie chcę sie wypowiadać, bo nie mam do niej dostępu, jednak przykład np. zabezpieczenia róznicy kursowej USD vs. PLN, moża odpowiednio zmniejszac (vide \"forward\" w banku) lub balansowac tym ryzykiem. Zresztą nawet jak Allies dał 10% ryzyka na róznice kurosową, to i tak cena bez tego ryzyka jest bardzo wysoka. Moim skromnym zdaniem, by składać dobre i konkurencyjne oferty w PL, trzeba byc naprawde specjalista od tego typu postepowań oraz analizowac bardzo szczegółowo wszelkie dostepne infomrację. Wynik obecny jest taki, że ważne postepowanie, będzie prawdopodobnie anulowane (brak infomracji na stronie Zamawiającego o jakichkolwiek nastepnych krokach po otwarciu ofert), w następnym o ile zostanie rozpisane znowu będzie zapewne podobna sytuacja (bo nie za bardzo mogę sobie wyobrazic ze Digital Globe przedstawi NOWĄ oferte 1M USD na 3 lata, skoro obecnie było to ok 5 M USD..). Najbardziej jednak martwiące jest bezradnośc osob decyzyjnych, brak szerokiej wizji celem zabezpieczenia interesu publicznego, którym jest na pewno nasze wspólne bezpieczeństwo. Finalnie kompetencje niektórych osób przygotowujące postepowania - tutaj MON musi usprawnić pewne działania - nie można zakładac że budżet na usługę na 3 lata będzie powieleniem poziomu kosztów poprzedniej krótkoterminowej usługi - Ad hoc.... Zapraszam do dalszej dyskusji i pozdrawiam.

ktoś
czwartek, 17 maja 2018, 19:11

ale wy jesteście durni, co wy wiecie o sprawie, żal mi was wszystkich, oczywiście nie napiszę dlaczego, ponieważ nie są to jawne sprawy, ale szkoda mi was

zgred ojczyżniany
środa, 16 maja 2018, 09:32

Jak się ma zobrazowanie sojusznicze ? Skoro przesiadują u nas amerykańscy wojskowi i rozkazują nam co mamy kupić - zrobić ! To gdzie dostęp do zdjęć nam wrażliwych ? Kto za to odpowiada ? MY ! Czy sojusznik przenoszący swoje wojsko na naszą ziemię ?! Zadaję pytanie - KTO !? Skoro WRÓG wykreowany przez USA - zaklepany przez WARSZAWĘ .... gdzie mamy nie ograniczony dostęp do obrony naszego kraju ...? Z rzucamy na MON - a prawda leży po innej stronie - współpraca na polu .... POLSKA - USA ..... a gdzie NATO ?! Podobno sojusz i sojusznik robi wszystko byśmy byli im podlegli ... bez konsekwencji - przeciwstawienia się podobno WROGOWI NR.1 Taki marazm w pakcie mianujący się obronnym NR.1 w Europie i na świecie ...? A szeryf NR.1 - jakie ma podejście do obrony i wglądu do naszego kraju - chyba że będziemy traktowani jak mięso armatnie dla ameryki ...? Ostatnie posunięcia względem Iran czy Korea a nawet Palestyna obecnie widać marazm i nie liczenie się z opinią ŚWIATA ( ONZ ) ....?! Jak budować pokój a chcieć prowadzić wojnę pokazuje takie a nie inne podejście do problemu ...?! Piszemy i piszemy - a efekt nadal widoczny .... Konkluzja jak się ma nasz sojusznik - nie użyczając nam zobrazowania ( szpiegowania co robi nasz wróg ) do naszej dyspozycji - i TU jest problem ...? Gdzie wylądujemy jako państwo za kilka lub kilkanaście lat jak przyjdzie chimeryczny przywódca - ze wschodu lub zachodu ...? Odwieczne pytania ...czy nas na wszystko stać

kapralek
czwartek, 17 maja 2018, 15:12

A czego ty szanowny @zgred ojczyżniany nie rozumiesz? Ekipa AM sprowadziła wiarygodność Polski w NATO do 0, dodaj jeszcze do tego Trumpa, któremu środkowa Europa zwisa i powiewa i masz gotową odpowiedź....

Tweets Space24