Reklama

Europa

Irlandia będzie szesnastym członkiem Europejskiego Obserwatorium Południowego

Fot. ESO
Fot. ESO

Dnia 26 września John Halligan T.D., irlandzki Minister Nauczania, Umiejętności, Innowacji, Badań i Rozwoju oraz Xavier Barcons, Dyrektor Generalny ESO, podpisali Porozumienie Akcesyjne, które doprowadzi do przystąpienia Irlandii do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) – najbardziej produktywnego obserwatorium astronomicznego na świecie. ESO czeka, aby powitać Irlandię i będzie współpracować z astronomami i przemysłem kraju dla postępów w najnowocześniejszej astronomii.

Po podpisaniu 26 września w Dublinie Porozumienia Akcesyjnego Irlandii irlandzcy astronomowie uzyskają dostęp do najbardziej zaawansowanych na świecie naziemnych teleskopów astronomicznych. Podpisanie porozumienia nastąpiło po jednomyślnej aprobacie irlandzkiego członkostwa przez Radę ESO podczas spotkania 6 czerwca 2018 r.

Formalny proces ratyfikacji irlandzkiego członkostwa w ESO jest już prawie ukończony, po zaakceptowaniu przez Dáil Éireann i Seanad Éireann —Zgromadzenie Narodowe i Senat. Procedura zostanie w pełni zrealizowana, gdy instrument ratyfikacyjny – oficjalny dokument – zostanie zdeponowany we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, co powinno nastąpić w najbliższych dniach. Dzień złożenia depozytu będzie oficjalną datą akcesji Irlandii do ESO.

Z radością witamy Irlandię jako najnowszego członka naszej organizacji. Irlandzka dojrzała i kwitnąca społeczność astronomiczna doda szeroką gamę doświadczenia do Krajów Członkowskich ESO, wzmacniając pozycję ESO w forpoczcie światowej astronomii. Irlandzcy astronomowie uzyskają dostęp do szeregu najbardziej zaawansowanych na świecie astronomicznych teleskopów naziemnych i będą mieli szansę wzięcia udziału w budowie instrumentów następnej generacji, we współpracy z pozostały Krajami Członkowskimi ESO. Bardzo oczekujemy współpracy z irlandzkimi partnerami przemysłowymi przy budowie i użytkowaniu najnowocześniejszych teleskopów ESO.

Xavier Barcons, Dyrektor Genearlny ESO

Akcesja ugruntuje pozycję irlandzkiej naukowej społeczności astronomicznej w ramach światowej astronomii. Dzięki członkostwo w ESO, Irlandia uzyska dostęp do całego zestawu światowej klasy teleskopów i instrumentów ESO, w tym do Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) na górze Paranal oraz Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) na płaskowyżu Chajnantor, jak również da szansę na wniesienie swojego wkładu w budowę Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT) w najbliższych latach.

Wstępując do ESO, Irlandia dodaje kolejny etap do swojej już bogatej historii astronomicznej, sięgającej stuleci. Przez kilkadziesiąt lat w XIX wieku w Irlandii znajdował się największy na świecie teleskop — Leviathan of Parsonstown — 1,8-metrowy teleskop zwierciadlany w Birr Castle (którego tereny są obecnie domem dla I-LOFAR, będącego częścią rozległego na całą Europę radioteleskopu do niskich częstotliwości). Aktywna irlandzka społeczność naukowa i przemysł nowoczesnych technologii wspierały członkostwo w ESO od wielu lat, a teraz uzyskają dostęp do licznych instrumentów i szans przemysłowych.

W przemowie wygłoszonej podczas podpisywania umowy, Minister Halligan wskazał ten ważny krok w procesie uzyskiwania członkostwa przez Irlandię: „Cieszę się, że podpisuję porozumienie akcesyjne z Europejskim Obserwatorium Południowym. Jest to kulminacja całej pracy Rządu i ESO, a także irlandzkiej społeczności astrofizyków. Jako członek wiodącej na świecie organizacji badawczej w astronomii, Irlandia uzyska szansę na dostęp do świetnych badań naukowych, innowacji, współpracy i kontraktów przemysłowych. Znaczące inwestycje w naszą społeczność naukową pokazują, że Rząd Irlandii kontynuuje zaangażowanie w badania i rozwój, zarówno w sektorze akademickim, jak i przemysłowym.”

Źródło: ESO

Reklama

Komentarze

    Reklama