Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

ArianeGroup przygotuje koncepcję misji księżycowej dla ESA

Ilustracja: PTScientists
Ilustracja: PTScientists

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała roczny kontrakt z ArianeGroup na zbadanie możliwości w kwestii potencjalnej misji księżycowej do zorganizowania przed rokiem 2025. Jej celem byłoby pozyskiwanie pokrywającego powierzchnię naturalnego satelity Ziemi regolitu. Miałby on w niedalekiej przyszłości ułatwić załogowe loty na Srebrny Glob.

Regolit to warstwa luźnej, zwietrzałej skały księżycowej, w której skład wchodzi również wodór i tlen. Dostępność tych pierwiastków w odpowiednich ilościach umożliwiłaby — częściowo niezależną od dostaw z Ziemi — obecność człowieka na Księżycu. Ułatwiłaby także tworzenie paliwa niezbędnego do podróży na bardziej odległe ciała Układu Słonecznego.

W ramach projektu ArianeGroup oraz Arianespace współpracować będą z niemieckim startupem PTScientists, który będzie odpowiedzialny za kwestię lądownika księżycowego, oraz z belgijskim przedsiębiorstwem Space Applications Services, które w przedsięwzięciu zajmie się przygotowaniem koncepcji centrum kontroli naziemnej, jak i planem zapewnienia komunikacji w trakcie przyszłej misji.

Ta pierwsza umowa — ogłoszona symbolicznie w dzień zaćmienia Księżyca — jest kamieniem milowym dla ArianeGroup, która od dłuższego czasu pracuje nad technologicznymi propozycjami w ramach logistyki kosmicznej.

André-Hubert Roussel, dyrektor generalny ArianeGroup

Roussel dodał również, że podpisanie kontraktu z ESA, to także dobra okazja, aby przywołać możliwości konstruowanej przez firmę rakiety Ariane 64, która będzie zdolna do przeprowadzania misji Księżycowych dla instytucjonalnych klientów spółki.

Dyrektor Francuskiego przedsiębiorstwa zaznaczył również, że ArianeGroup wesprze wszystkie bieżące i przyszłe projekty europejskie, zgodnie z planem zagwarantowania niezależnego, suwerennego dostępu do przestrzeni kosmicznej dla Europy.

"Wykorzystanie zasobów kosmicznych może być kluczem do zrównoważonej eksploracji Księżyca i to badanie jest częścią kompleksowego planu ESA, aby uczynić Europę partnerem na rynku globalnym na najbliższą dekadę” – dodał dr David Parker, dyrektor ESA ds. lotów załogowych i eksploracji robotycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama