Zmiana sternika w Polskiej Agencji Kosmicznej. Michał Szaniawski p.o. Prezesa

2 kwietnia 2019, 12:26
MSzaniawski
Źródło zdjęcia: polsa.gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki 29 marca 2019 r. powierzył panu Michałowi Szaniawskiemu pełnienie obowiązków Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Decyzja związana jest ze złożeniem rezygnacji przez dotychczasowego Prezesa PAK, dr hab. Grzegorza Bronę. Michał Szaniawski będzie pełnił obowiązki Prezesa PAK przez okres 3 miesięcy, do czasu powołania prezesa agencji.

Michał Szaniawski jest absolwentem Katholieke Universiteit Leuven (Belgia) oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył specjalistyczne kursy na International Space University w Strasburgu oraz Wirtschaftsuniversität w Wiedniu. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu spółkami prawa handlowego. W ostatnich latach był Wiceprezesem Agencji Rozwoju Przemysłu oraz doradcą Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. W tym czasie odpowiadał m.in. za stworzenie Programu Wsparcia Sektora Technologii Kosmicznych w Polsce oraz za negocjacje w sprawie przystąpienia Polski do Inicjatywy Unii Europejskiej dotyczącej Ram Wsparcia Obserwacji i Śledzenia Obiektów Kosmicznych (EU SST). Od listopada 2018 r. był członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej.

Dotychczasowe osiągnięcia Polskiej Agencji Kosmicznej, takie jak dołączenie Polski do europejskiego Konsorcjum SST i klastra robotyki kosmicznej PERASPERA czy opracowanie Krajowego Programu Kosmicznego stanowią doskonały fundament dla dalszej działalności agencji i budują nową przestrzeń dla rozwoju krajowego sektora kosmicznego. Dziękuję dr. Bronie za jego zaangażowanie.

Michał Szaniawski, p.o. Prezesa PAK.

Dr hab. Grzegorz Brona piastował stanowisko Prezesa PAK od 14 marca 2018 r.

Źródło: PAK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
KB
środa, 3 kwietnia 2019, 01:09

Michał Szaniawski to sprawny organizator. Siedzi w temacie od kilku lat. Można było wybrać gorzej.

Navigator One
poniedziałek, 7 października 2019, 04:53

Powoli się już zastanawiam, czy ktoś za tą promocję płaci?

w
wtorek, 2 kwietnia 2019, 23:23

fachowiec. A nie znalazło sie tam miejsca na kogos po lotnictwie ??? Poza oczywiscie niejakim Drzewie czy Wierzbie (cos z drzewa)

Cezar
wtorek, 2 kwietnia 2019, 22:41

Nie produkujemy rakiet. Nie mamy kosmodromu. Nie ma nas w kosmosie. Ale mamy Polską Agencję Kosmiczną, państwową w 100% rzecz jasna. Czyli opłacaną przez podatników. Właśnie ma nowego/kolejnego prezesa. Za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tymczasem polska szkoła umiera. Polska służba zdrowia umiera. Bal na Titanicu...

sża
wtorek, 2 kwietnia 2019, 22:37

Litwa ma już swojego satelitę na orbicie, a my mamy Agencję Kosmiczną na kanapie...

podstolnik zlotopolski
wtorek, 2 kwietnia 2019, 20:46

jakie sa cele tej agencji? ile planuja zarobic na eksploracji kosmosu? kiedy bedziemy miec 1szego satelite na orbicie? bo udzial w jakis tam miedzynarodowych organizacjach, jezdzenie na konferencje itd jest bez sensu z biznesowego punktu widzenia: trwonienie kasy. nie jestesmy bogatym krajem, zacznijmy racjonalnie wydawac kase. na moje ta agencja to jeden z 1szych kandydatow do skasowania.