Udany powrót kapsuły Crew Dragon z ISS na Ziemię

8 marca 2019, 16:09
DrgBack
Fot. SpaceX via Twitter

Crew Dragon - kapsuła wysłana przez firmę SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - wodowała w piątek 8 marca na Oceanie Atlantyckim, co oznacza, że jej misja zakończyła się sukcesem.

Misja Crew Dragon - załogowej wersji kapsuły, na której pokładzie tym razem nie było astronautów, a jedynie manekin - rozpoczęła się w sobotę 2 marca. To był pierwszy lot tego pojazdu.

SpaceX zapewnia, że załogowa kapsuła jest najbezpieczniejszym pojazdem kosmicznym, jaki do tej pory powstał. Oprócz systemu podtrzymywania życia i urządzeń do sterowania Crew Dragon został m.in. wyposażony w system ratunkowy, który pozwala, w razie konieczności, w dowolnym momencie odłączyć się od rakiety nośnej i powrócić na Ziemię.

Firma SpaceX przeprowadziła dotychczas już 16 lotów towarowej, nieco mniejszej, wersji kapsuły Dragon, dostarczając zaopatrzenie dla załogi ISS.

Wysłanie Crew Dragon na ISS może stać się przełomem w transporcie kosmicznym. W przeszłości amerykańska agencja kosmiczna NASA w całości odpowiadała za każdy element misji na ISS. Od czasu wstrzymania lotów promów kosmicznych w 2011 roku transport załóg i ładunków na ISS znajduje się w gestii Rosjan. Dzięki współpracy z prywatnymi firmami NASA będzie mogła się uniezależnić od Rosji.

Należąca do Elona Muska - będącego jednocześnie szefem producenta samochodów elektrycznych, Tesli - firma SpaceX nie jest jedyną, która planuje załogowe loty na ISS. Na kwiecień podobny test swojej kapsuły Starliner zapowiedział koncern Boeing. Najwcześniej w sierpniu mógłby się natomiast odbyć załogowy lot tego pojazdu.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 53
Młody Grzyb
niedziela, 10 marca 2019, 10:54

"SpaceX twierdzi, że kapsuła Crew Dragon jest jednym z najbezpieczniejszych statków kosmicznych w historii. Jej nowatorski system bezpieczeństwa pozwala uratować załogę przy awarii na dowolnym etapie procedury startowej." Elon Musk jak zwykle musi zrobić sobie PR ale niestety Panie Rosjanie na sojuzach ćwiczyli to ponad 30 lat temu a ostatnio udowodnili, że ich kapsuła w każdych warunkach lotu ratuje załogę. Niech się Amerykanie tak nie chwalą bo nie maja czym po 60 latach dogonili wreszcie Rosjan (promy w czasie procedury startowej zabiły 12 osób, rosyjskie systemy w czasie swojej całej eksploatacji 4) z ich systemami bezpieczeństwa. Do tego nikt tych zabezpieczeń w warunkach lotu nie testował więc to zwykłe czcze gadanie i puste deklaracje które najpierw należy potwierdzić.

kto
piątek, 8 marca 2019, 21:47

Ciekawe czy jest tam WC... bo jakoś nie było widać... a w sojuzie jest i kuchnia, kanapa

taka prawda
piątek, 8 marca 2019, 21:46

Jedyna różnicą pomiędzy starym kapsułą sojuza a tą jest to, że tu może lecieć pięć osób a w kasule sojuza trzy osoby.

trust
piątek, 8 marca 2019, 18:50

SpaceX zapewnia, że załogowa kapsuła jest najbezpieczniejszym pojazdem kosmicznym, jaki do tej pory powstał. Oprócz systemu podtrzymywania życia i urządzeń do sterowania Crew Dragon został m.in. wyposażony w system ratunkowy, który pozwala, w razie konieczności, w dowolnym momencie odłączyć się od rakiety nośnej i powrócić na Ziemię. - jest to oczywista nieprawda ponieważ stareński sojuz ma to samoni ostanio udowodnił, że system ten działa doskonale. Także niech SpaceX skończy z tym PR bo jak narazie to nic innowacyjnego w tej dziedzinie nie wymyślił a jedynie powtarza rozwiązanie sprzed 40 lat. Dodatkowo system ratunkowy nie został przetestowany i mamy jedynie deklarację, że to działa, a to trochę za mało jest.

Fan rosji:)
piątek, 8 marca 2019, 18:20

Ruskie trolle dostaną udaru z zawiści :)))