Ukraińska ścieżka współpracy NCBR. Wymiana wiedzy i wspólne inicjatywy

29 stycznia 2021, 13:22
1460x616
Ilustracja: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju [gov.pl]

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) powiadomiło o zawarciu porozumienia kooperacyjnego ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Narodowym Funduszem Badań na Ukrainie. Na mocy tych ustaleń przewidywana jest organizacja wspólnych konkursów bilateralnych, jak również trwała wymiana wiedzy i dobrych praktyk. NCBR poinformowało o sygnowaniu dokumentu w piątek 29 stycznia br.

Porozumienie będzie obowiązywać przez 5 lat. Współpraca może być podjęta m.in. w zakresie badań jądrowych, nowych materiałów, technologii IT, fizyki i astronomii, inżynierii, biotechnologii czy badań środowiskowych.

"Polskie innowacje już od lat wychodzą za granicę dzięki wsparciu NCBR. W naszym portfolio mamy obecnie ponad 100 inicjatyw międzynarodowych. Cieszę się, że od dziś w gronie naszych najważniejszych zagranicznych partnerów jest także Narodowy Fundusz Badań Ukrainy" – wskazał cytowany w komunikacie dyrektor polskiej agencji dr inż. Wojciech Kamieniecki. W jego ocenie jest to szansa dla polskich jednostek na nawiązanie nowych badawczych kontaktów. "Dla obu instytucji to także możliwość wspólnego udziału chociażby w takich projektach jak Twinning i TAIEX, czyli programach pomocowych adresowanych do państw sąsiadujących z UE" – podkreślił.

W ramach porozumienia możliwa będzie organizacja wspólnych konkursów bilateralnych, wymiana wiedzy i najlepszych praktyk oraz promocja udziału polskich i ukraińskich ekspertów w procesie oceny wniosków w konkursach obu instytucji.

Narodowy Fundusz Badań na Ukrainie (NRFU) to państwowa agencja rządowa, której głównym celem jest wsparcie realizacji badań podstawowych i prac rozwojowych w priorytetowych dziedzinach nauki i technologii. NRFU jest odpowiednikiem NCBR na Ukrainie.

"Nie mamy wątpliwości, że nasza współpraca będzie sprzyjać owocnej wymianie wiedzy i dobrych praktyk między czołowymi organizacjami i instytucjami naukowymi Ukrainy i Polski, zacieśnianiu relacji między naszymi krajami, a także wzajemnej integracji krajowych przestrzeni badawczych" – mówi cytowany w komunikacie dyrektor NRFU prof. Leonid Jatsenko.

NCBR poinformowało również, że 2021 rok przynosi nowe wyzwania dla NCBR w zakresie współpracy międzynarodowej. Agencja podkreśliła, że aby skuteczniej wspierać naukowców i innowatorów na arenie międzynarodowej, a zwłaszcza realizować projekty w ramach programu Horyzont Europa, NCBR podjęło już szereg działań m.in. powołało Biuro Współpracy Międzynarodowej, połączyło siły z Krajowym Punktem Kontaktowym i uruchomiło biuro w Brukseli.

Źródło: NCBR/PAP


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
fifi
środa, 3 lutego 2021, 21:41

O ile Ukraina przetrwa aż pięć lat.Mam wątpliwości

AM space venture
środa, 3 lutego 2021, 01:35

Ale już umowy między Polską Agencją Kosmiczną a Ukraińską Agencją Kosmiczną w zakresie współpracy i rozwoju nie podpisano...Ukraina jest sygnatariuszem umowy Artemis Accords NASA ...określającej min.wykorzystanie komercyjne surowców kosmicznych Księżyca , asteroid itp....ale nie Polska...wstyd i urzędnicza gnuśność pomieszana z ignorancja

Visby
wtorek, 23 lutego 2021, 03:41

A może celowe działanie aby nie wzmacniać zbytnio technologicznie Polski.

MArio
piątek, 29 stycznia 2021, 17:24

Ukraińcy inwestują 10x więcej środku w sektor kosmiczny niż Polska. My dalej blokujemy rozwój naszych firm, barierami prawnymi mimo dużego naszego potencjału. Widać brak wyobraźni bo teraz zajmuje się nowe przestrzenie... Polecam rozmowę Jacek Bartosiak i Grzegorz Zwoliński o polskich satelitach

Tweets Space24