Udany powrót kapsuły Crew Dragon z ISS na Ziemię

8 marca 2019, 16:09
DrgBack
Fot. SpaceX via Twitter

Crew Dragon - kapsuła wysłana przez firmę SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - wodowała w piątek 8 marca na Oceanie Atlantyckim, co oznacza, że jej misja zakończyła się sukcesem.

Misja Crew Dragon - załogowej wersji kapsuły, na której pokładzie tym razem nie było astronautów, a jedynie manekin - rozpoczęła się w sobotę 2 marca. To był pierwszy lot tego pojazdu.

SpaceX zapewnia, że załogowa kapsuła jest najbezpieczniejszym pojazdem kosmicznym, jaki do tej pory powstał. Oprócz systemu podtrzymywania życia i urządzeń do sterowania Crew Dragon został m.in. wyposażony w system ratunkowy, który pozwala, w razie konieczności, w dowolnym momencie odłączyć się od rakiety nośnej i powrócić na Ziemię.

Firma SpaceX przeprowadziła dotychczas już 16 lotów towarowej, nieco mniejszej, wersji kapsuły Dragon, dostarczając zaopatrzenie dla załogi ISS.

Wysłanie Crew Dragon na ISS może stać się przełomem w transporcie kosmicznym. W przeszłości amerykańska agencja kosmiczna NASA w całości odpowiadała za każdy element misji na ISS. Od czasu wstrzymania lotów promów kosmicznych w 2011 roku transport załóg i ładunków na ISS znajduje się w gestii Rosjan. Dzięki współpracy z prywatnymi firmami NASA będzie mogła się uniezależnić od Rosji.

Należąca do Elona Muska - będącego jednocześnie szefem producenta samochodów elektrycznych, Tesli - firma SpaceX nie jest jedyną, która planuje załogowe loty na ISS. Na kwiecień podobny test swojej kapsuły Starliner zapowiedział koncern Boeing. Najwcześniej w sierpniu mógłby się natomiast odbyć załogowy lot tego pojazdu.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 53
AB
poniedziałek, 11 marca 2019, 16:17

Panie smutny śmiech. Statek Sojuz pojawił się i zabił Komarowa już po wielu jak najbardziej orbitalnych lotach kapsuł Merkury i Gemini. Statek Sojuz 3 - pierwszy, który nie zabił swojej załogi wystartował zaraz po tym jak na orbitę poleciał Apollo 7 - 11 października 1968, Sojuz 3 - 26 października 1968. Bezzałogowy Sojuz 2 został wystrzelony jako statek cel dla Sojuza 3. Zatem cytując pana "jak zwykle kompromitacji ciąg dalszy, a znajomości historii zero - wstyd".

pusty śmiech z fixum dyrdum
poniedziałek, 11 marca 2019, 15:44

@Davien system ratunkowy Sojuza działa w każdym zakresie lotu i nie jest skopiowany z amerykańskich doświadczeń z prostego powodu, Sojuz był przed amerykańskimi statkami jakie potrafiły wynieść człowieka w kosmos bo ich statki wtedy potrafiły tylko wykonać lot suborbitalny, także Davien jak zwykle kompromitacji ciąg dalszy a znajomości historii zero - wstyd

AB
poniedziałek, 11 marca 2019, 14:05

Ależ panie Młody Grzybie, specjalnie po to aby ukrócić pańskie obawy zostanie wkrótce przeprowadzony test podczas którego rakieta zostanie planowo zniszczona, system, miejmy nadzieję, wykryje awarię i Crew Dragon zostanie za pomocą systemu ratunkowego oddzielony. Test zostanie przeprowadzony w najgorszym możliwym momencie, kiedy na rakietę i kapsułę działają największe siły aerodynamiczne. Zatem może pan spać spokojnie, system ratowniczy zostanie przetestowany i nikt nie uwierzy w jego działanie na piękne oczy Muska.

Fan fanów rosji
poniedziałek, 11 marca 2019, 05:49

Kapsuła powrotna Sojuza wymiary: 2.1m × 2.2m Ładownia wahadłowca wymiary: 18.3m × 4.6m Jak łatwo policzyć w ładowni wahadłowca zmieściłoby się 16 Sojuzów i jeszcze byłby luz. Dlatego kocham gdy rusofile próbują w ogóle porównywać wyzwania technologiczne które stanęły przez konstruktorami tej sowieckiej trochę większej budy dla psa(2.5m3 objętości dla załogi) i wahadłowców :D

haha
poniedziałek, 11 marca 2019, 04:02

skąd tyle ruskich troli? polecam prenumerate maści na ból dupy, to dopiero poczatek