Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Thales Alenia Spaces z kontraktem ESA na rzecz misji naukowej LISA

Ilustracja: domena publiczna/Wikimedia Commons
Ilustracja: domena publiczna/Wikimedia Commons

Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), wygrała kontrakt na wykonanie studium fazy A do programu LISA (Laser Interferometer Space Antenna). Jest to trzecia tak dużej skali misja z programu Cosmic Vision 2015-25 w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej.

LISA będzie pierwszym kosmicznym obserwatorium fal grawitacyjnych. Jej głównym celem będzie wykrywanie fal grawitacyjnych, zmarszczek w tkaninie czasoprzestrzeni tworzonych przez duże i gęste ciała niebieskie o bardzo dużej grawitacji – takie jak czarne dziury – które poruszają się zgodnie z przewidywaniami teorii względności Alberta Einsteina. Misja udostępni naukowcom zupełnie nowe dane na temat przestrzeni kosmicznej w porównaniu do tradycyjnych metod obserwacji.

LISA będzie składać się z trzech statków kosmicznych w trójkątnej formacji, oddzielonych od siebie o 2,5 miliona kilometrów. Będzie ona podążać za Ziemią na orbicie wokół Słońca. Każdy satelita będzie nosił dwie masy odniesienia. Promienie laserowe będą przesyłane między satelitami w celu zmierzenia przemieszczenia się tych mas z rozdzielczością dziesięciokrotnie mniejszą od atomu. Thales Alenia Space poprowadzi fazę studium wykonalności, której zakończenie planowane jest na styczeń 2020 roku.

Szczegóły techniczne:

Faza A obejmuje studium wykonalności projektu i określenie linii bazowej dla statku kosmicznego i jego podsystemów. Ponadto zostaną zweryfikowane interfejsy danych, ocena możliwych do zdobycia danych, oparta na rozległych analizach oraz definicji mapy drogowej.

LISA (Laser Interferometer Space Antenna) zastosuje tę samą technikę, co dwa inne programy, LIGO (detektor fal grawitacyjnych bazujący na interferometrze  laserowym) i VIRGO (europejskie obserwatorium grawitacyjne), w celu wykrycia fal grawitacyjnych. Rozszerzy to spectrum obserwacyjne w dolnym paśmie częstotliwości, niedostępnym z poziomu gruntu oraz znacznie zwiększy możliwości i weryfikację danych.

Reklama

Komentarze

    Reklama