Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Stephane Combes, ESA - rozwój robotyki i lekkich satelitów szansą polskiego przemysłu [Space24 TV]

Fot. LuxSpace/ESA [esa.int]
Fot. LuxSpace/ESA [esa.int]

Robotyka kosmiczna i miniaturyzacja satelitów - to wschodzące obszary działalności programowej Europejskiej Agencji Kosmicznej, w których Stephane Combes, starszy koordynator w wydziale polityki przemysłowej ESA, dostrzega duże szanse rozwojowe polskiego przemysłu. W wywiadzie dla Space24.pl, ekspert agencji odniósł się również do pytań o zmiany czekające Polskę w obliczu nadchodzących - wraz z końcem 2019 roku - obrad Rady Ministerialnej ESA oraz wygaśnięcia preferencyjnego mechanizmu PLIIS (Polish Industry Incentive Scheme).

"Myślę, że główne nowe możliwości dla młodych przedsiębiorców i wielu polskich start-upów [...] mieszczą się przede wszystkim w obszarze rozwoju lekkich satelitów" - wskazał Stephane Combes z Europejskiej Agencji Kosmicznej, odnosząc się do kontekstu spodziewanej aktualizacji priorytetów programowych w obliczu zbliżającej się Rady Ministerialnej ESA. "[Projekty miniaturowych satelitów - przyp red.] zaliczają się do całkiem świeżych programów rozwijanych w ESA - zarówno pod kątem podstawowych instrumentów CubeSat, SmallSat, jak również wielu ścieżek rozwojowych poświęconych obserwacji Ziemi [...] zatem po Radzie Ministerialnej ESA będzie odpowiednio większy nacisk na tego typu rozwój, a polski przemysł jest całkiem nieźle umocowany, by temu sprostać" - podkreślił Combes.

W innym miejscu specjalista ESA zwrócił również uwagę na dynamiczny rozwój programów robotycznych, zyskujących wciąż na znaczeniu w hierarchii zadań agencji. "Jest bardzo wiele sposobności do rozwijania robotyki - wystartowaliśmy już z doskonaleniem mnogich projektów w tym obszarze, razem z polskim przemysłem i instytutami" - wskazał.

Mówiąc o tym, co może oznaczać zamknięcie trwającego od 7 lat preferencyjnego mechanizmu PLIIS dla polskich przedsiębiorstw i instytutów, manager ESA podkreślił, że nie należy spodziewać się znaczących różnic w angażowaniu ich do programów ESA.

Choć nie będzie już nowych aktywności w formule "Incentive Scheme" [wygasa wraz z końcem 2019 roku - przyp. red.], oczywiście cały rozwój technologii orbitalnych będzie w dalszym ciągu postępował - bądź w ramach GSTP [General Support Technology Programme - przyp. red.] lub poszczególnych wyspecjalizowanych programach rozwojowych ESA, w różnych obszarach.

Stephane Combes - starszy koordynator w wydziale polityki przemysłowej ESA
Reklama

Komentarze

    Reklama