Starship Mk1 ucierpiał podczas naziemnego testu

22 listopada 2019, 15:21
starship_mk1_night_v2
Fot. SpaceX [spacex.com]
Space24
Space24

Pierwszy z pełnowymiarowych prototypów statku kosmicznego Starship firmy SpaceX – nieukończony jeszcze model Mk 1 - doznał uszkodzenia na platformie testowej podczas wstępnej próby wtłaczania silnie schłodzonego składnika paliwowego. Test doprowadził do widowiskowej erupcji rozprężonej materii z wyrwy powstałej u szczytu budowanego pojazdu.

Prace nad pierwszym pełnoskalowym prototypem nowego statku kosmicznego SpaceX, Starship Mk1, postępowały do tej pory bez większych komplikacji w ośrodku doświadczalnym Boca Chica w stanie Teksas. Sytuacja zmieniła się w środę 20 listopada ok. godz. 15:27 czasu lokalnego (22:27 czasu polskiego, CET), kiedy to doszło do nagłego przerwania wstępnego testu wtłaczania kriogenicznej substancji (zawierającej schłodzony tlen lub azot) do zbiorników paliwowych rozwijanego systemu nośnego. Nastąpiło to w wyniku rozerwania górnej części nieobudowanego szczytu rakiety pod wpływem ciśnienia wpompowanego składnika paliwowego.

Choć zdarzenie miało widowiskowy przebieg (nad stanowiskiem szybko pojawiła się rozległa chmura uwolnionej materii, a na pobliski teren opadły oderwane strzępy korpusu rakiety), zaistniałe uszkodzenia nie okazały się zbyt rozległe. Wkrótce po upublicznieniu pierwszych amatorskich nagrań z przebiegu incydentu przedstawiciele SpaceX zapewnili, że wystąpienie anomalii nie wpłynie poważnie na dalsze plany rozwojowe. „Celem dzisiejszego testu było maksymalne zwiększenie ciśnienia w systemach, więc wynik nie był całkowicie nieoczekiwany” - podano w oświadczeniu wydanym około dwóch i pół godziny po wydarzeniu. „Nie było żadnych obrażeń, nie jest to też poważne utrudnienie” - zadeklarowano.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Elona Muska (jakie padły m.in. podczas pierwszej publicznej prezentacji zalążka pełnowymiarowego statku Starship z 28 września 2019 roku), spodziewano się nieodległego wykonania z użyciem modelu Starship Mk1 pierwszego testowego lotu atmosferycznego tej konstrukcji (na wysokość ok. 20 km). Jak wyjaśnił jednak krótko po wypadku szef SpaceX w swoim wpisie na mediach społecznościowych, Mk1 nie jest już brany pod uwagę jako lotna platforma testowa. Wskazał przy tym, że model spełnił już swoje zadanie w przecieraniu szlaku dalszego rozwoju konstrukcji i przygotowań do lotu, zaś sama finalna wersja maszyny startowej będzie znacząco się od niego różnić. Jak przyznał Musk, zespół projektu jest aktualnie skupiony na wersji Mk3, projektowanej już do lotu na orbitę.

Pod koniec września br. Elon Musk zapowiadał, że prace nad Mk3 rozpoczną się w ciągu następnego miesiąca, a jego budowa potrwa ok. trzech miesięcy. W tym samym czasie osobny zespół zajął się doskonaleniem prototypu Mk2, w innym ośrodku SpaceX w Cocoa na Florydzie. Jak się sądzi, po ukończeniu rozbudowy Mk2 zostanie przewieziony do pobliskiego Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, gdzie zostanie rozstawiony do startu na historycznym stanowisku LC-39A – obecnie trwa tam budowa infrastruktury obsługującej statek Starship. Jak dotąd, stan dalszych prac w tym elemencie nie był w ostatnim czasie bliżej komentowany i relacjonowany.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
AB
piątek, 29 listopada 2019, 00:22

Panie był i wybuchł... ja rozumiem, że każda choćby najmniejsza wtopa człowieka wyniósł na kopach Rosję z rynku rakietowego, powoduje tam u was przegrzanie styków z radości. Tylko, że kolejne prototypy Starshipów powstają jak nie przymierzając parówki. Zatem i tak poleci zanim Angarze/Sojuzowi 5/Jenisejowi czy co tam Rosja akurat próbuje w tym miesiącu wyklepać, uda się wystrzelić pierwszy ładunek na orbicie.

był...i wybuchł
poniedziałek, 25 listopada 2019, 10:01

Jak widać wytyczne w końcu dotarły do "wszystkich". Więc do boju cowboyu.

Davien
piątek, 22 listopada 2019, 22:34

No popatrz płaczku nawet nei doczytałes, że sprawdzali jakie cisnienie moze wytrzymac zbiornik :) Tyle ze w USA robia to na testach a nie jak w Rosji podczas startu rakiety:)

był...i wybuchł
sobota, 23 listopada 2019, 11:46

Czyli dokładnie tak jak ...przewidziałem. Poczucie obowiązku zadziałało przed zdrowym rozsądkiem. Nie lepiej było poczekać na emeila?

Davien
sobota, 23 listopada 2019, 14:26

Taak, ale wiesz że to tylko ty i tobie podobni musicie czekac na gotowce by cos być w stanie napisac:) Bo ak widac jak sam próbujesz....

był...i wybuchł
piątek, 22 listopada 2019, 20:11

To straszne i wstrząsające zarazem. Przecież chłopcy z Montany się załamią. Mogą przegrzać styki próbując wymyślić jak przykryć tę wpadkę. Samodzielnie pewnie się nie uda i trzeba będzie czekać na wytyczne z centrali.

bleh
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 22:28

Poco mięli by "przykrywać tę wpadkę"? - to nie Rosja. Spacex sam filmy robi z własnych porażek :)

Wania
wtorek, 26 listopada 2019, 16:29

O nasz pastuszek z przyczepy pod Moskwą zmienił nick? Twój wpis zapewne dotyczył Angary. Czyli rosyjskiej porażki, która regularnie rozkradają koledzy wodza. W USA produkcja kolejnej wersji rakiety trwa 3 miesiące. W Rosji od startu Angary w 2014 roku nie dzieje się nic. Ciągle budują testowy egzemplarz. Za chwilę będzie to już 6 lat... Brawo roskosmos.

był...i wybuchł
wtorek, 26 listopada 2019, 22:02

W zasadzie coś tam się zgadza: może i pastuszek ale na pewno nie z pod Moskwy a raczej z Montany i co wspólnego ma z tym Angara? Wy w Kijowie macie jakąś traumę powodującą, że "odlatujecie po całości" bez większej refleksji. Ale życzę szczerze "postępów" w percepcji rzeczywistości. Jest szansa. Naprawdę.

poniedziałek, 25 listopada 2019, 15:15

A dlaczego mięli by przykrywać tę wpadkę - to nie Rosja. Spacex zrobił już raz film z własnymi porażkami - "Jak nie lądować rakietą".

suawek
niedziela, 24 listopada 2019, 01:11

Dlaczego mięli by przykrywac wpadkę? To nie Rosja.

anda
sobota, 23 listopada 2019, 10:26

Już jeden wymyślił ale ten to raczej z Moskwy. Osłabia wszelkimi metodami naszą czujność

Tweets Space24