Kto stworzy koncepcje misji kosmicznych dla POLSA? Ruszył konkurs ofert

28 września 2021, 14:27
NOWE_logo_banner_www2
Ilustracja: Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]

Polska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs ofert dot. wykonania koncepcji misji kosmicznych (połączonego z oceną wykonalności) z pełnym lub istotnym polskim zaangażowaniem. To pierwsze z zapowiedzianej serii takich zleceń POLSA - zamawiane obecnie koncepcje mają dotyczyć między innymi: sposobów badania ciał niebieskich i głębokiej przestrzeni kosmicznej, optycznej i radarowej obserwacji Ziemi, telekomunikacji, nawigacji, a także ogólnie pojętych misji technologicznych. Czas na składanie propozycji wykonania zamówienia wyznaczono do 6 października br. Same koncepcje mają być dostarczone w terminie 6 tygodni od momentu zawarcia umowy, jednak nie później niż do 15 grudnia br.

Uruchomienie naboru ofert potwierdził oficjalnie prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Grzegorz Wrochna, podczas panelu Space 4.0 organizowanego w ramach Forum Inteligentnego Rozwoju w Toruniu (27 września br.). "Pozwoli nam to zebrać konkretne pomysły na misje i ich realizację, a tym samym przygotować się do wdrażania Krajowego Programu Kosmicznego" - wskazali w kontekście rozpisanego zamówienia przedstawiciele POLSA w okolicznościowym komentarzu.

Ogłoszony konkurs odnosi się do zakresu usług kwalifikowanych jako studia wykonalności, usługi doradcze i analizy. Przedmiotem tego zamówienia jest "opracowanie koncepcji nowatorskich projektów badawczych i użytkowych w przestrzeni kosmicznej wraz z oceną ich wykonalności". Na potrzeby realizacji wyodrębniono pięć osobnych części tematycznych.

Pierwsza z nich dotyczy takich zagadnień jak np.: astronomia obserwacyjna (w celu poszerzenia wiedzy o Wszechświecie), badanie ciał niebieskich, eksploracja i eksploatacja bliskich planet (jak Mars i Wenus) lub też badania eksploracyjne Księżyca. Drugi obszar tematyczny to optyczna obserwacja Ziemi, w ramach której oczekiwane są propozycje rozwiązań bazujących na "pasywnych obserwacjach Ziemi z orbity okołoziemskiej, obrazowaniu i/lub pomiarach spektralnych, w różnych zakresach widma promieniowania elektromagnetycznego". Część 3. dopuszcza z kolei osobno projekty dotyczące radarowej obserwacji Ziemi, w ramach których należy wskazać propozycje rozwiązań wykorzystujących obserwacje z wykorzystaniem radaru z syntetyczną aperturą (ang. Synthetic-Aperture Radar – SAR).

W części czwartej dopuszczono natomiast oferty wykonania koncepcji kosmicznego zastosowania najnowszych rozwiązań i trendów technologicznych - na przykład: wykorzystanie sztucznej inteligencji, układów optycznych, elektronicznych i robotycznych, lub specjalistycznych materiałów do celów użytkowych w przestrzeni kosmicznej. Z kolei w ostatniej z wymienionych sekcji (piątej) wyodrębniono możliwość tworzenia koncepcji z obszaru telekomunikacji i nawigacji satelitarnej - w ramach której należy wskazać propozycje wykorzystania najnowszych rozwiązań i trendów w telekomunikacji i nawigacji satelitarnej.

Ogłoszenie o zamówieniu ukazało się na platformie zakupowej Open Nexus - jest to narzędzie POLSA do publikowania zamówień i komunikacji z wykonawcami. Oferenci mogą składać swoje propozycje wykonania zlecenia bezpośrednio na stronie danego postępowania, w którym zamierzają wziąć udział. Znajduje się tam również zakładka bieżącego zamówienia publicznego - z załączoną pełną dokumentacją do wglądu.

Jak zapewniają przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, za rozpatrywanym naborem będą szły następne tego typu. "Kolejny konkurs planujemy już w styczniu" - zapowiedział prezes Wrochna.

Czas na składanie ofert wykonania koncepcji misji w połączeniu ze studium wykonalności wyznaczono do 6 października do godz. 10:30. Z kolei wykonanie usługi ma nastąpić najpóźniej 15 grudnia 2021 roku.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Robert
środa, 6 października 2021, 18:43

No to najtańszy okazał się Satrevolution, który od 5 lat nie potrafi skutecznie wysłać nanosatelity na orbitę, a teraz chce dostarczyć satelity SAR, EO, Telco i technologicznego. Z drugiej strony jest Thales, który chce sprzedać swoją platformę... Ciekawe kogo Polsa wybierze...

Kuśmierczyk Wacław - główny technolog
czwartek, 7 października 2021, 22:31

Ale to się wogóle kupy nie trzyma!!! Jak masz rzetelnie wybrać coś jak nie masz nawet pojęcia czego chcesz. "Koncepcja nowatorskiego projektu" przecież to jest nic. To jest mniej niż zero w kategorii wymagań/oczekiwań. Wszystko co jest związane ze Space juz samo w sobie musi być nowatorskie. No dramat. Polski kosmos będą budowały chłopaki od gier albo zagraniczny gigant...

Rumcajs z Rzaholeckiego lasu
wtorek, 5 października 2021, 10:33

W ESA w ubieganiu się o kontrakt studium wykonalności nie ma takiego kryterium oceny ile studiów wykonalności ktoś wykonał - te ogłoszenie POLSA jest po prostu bez sensu.

F
środa, 6 października 2021, 10:14

Za to jest całkowicie uznaniowy "heritage". POLSA dała przynajmniej jednoznaczne kryteria, może nie najlepsze, ale przynajmniej sprawiedliwe.

MAN
wtorek, 28 września 2021, 23:39

Najpewniej jakaś firma doradcza. Warunki przetargu faworyzują podmioty, które wykonywały możliwie dużo studiów wykonalności. Prawdziwe podmioty kosmiczne realizują projekty dla ESA, NASA i prywatnych firm. Nie zajmują się masowo robieniem studiów wykonalności. Trochę to zaskakujące, zamiast podać np. kryterium uczestnictwa w prawdziwych misjach kosmicznych POLSA wymaga maksymalnie wielu wypsztykanych studiów wykonalności.

Agent Orange
środa, 29 września 2021, 12:07

Zadna firma doradcza. A na pewno nie podmioty ktore maja doswiadczenie - bo takich nie ma w Polsce. Moim zdaniem wszystko wskazuje na to, ze przetarg ma wygrac juz wybrana firma (znajomi?) a jego ogloszenie to tylko formalnosc. Taki termin na zlozenie dokumentow odcina firmy z terenu EU majace doswiadczenie w tym doswiadczenie. Tak samo forma skladania - tylko elektronicznie z podpisem kwalifikowanym. Uzyskanie wszystkich papierow niezbednych do zlozenia oferty trwa znacznie dluzej niz 6 dni juz nie mowiac o napisaniu oferty. Jak myslicie, kto wygra? Firma ktorej nazwa zaczyna sie na "C" i konczy na "h"? :)

F
środa, 6 października 2021, 10:22

A czemu firmy spoza PL miały by startować w tym przetargu? To by było kuriozum na skale światową. To ma być Polski Program Kosmiczny, więc jest dla krajowych firm. Wystarczy że 5 firm z zagranicy zjada nam pół składki ESA.

Agent Black
wtorek, 28 września 2021, 22:40

Ten termin to jest żart ? w ciągu paru dni firmy mają złożyć gotowe koncepcje ? Czyli wygląda na klasyczne ustawiony konkurs z krótkim terminem pod konkretom firmę ...patologia i kryminał.

hermanaryk
niedziela, 3 października 2021, 13:43

"Jak zapewniają przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, za rozpatrywanym naborem będą szły następne tego typu. "Kolejny konkurs planujemy już w styczniu" - zapowiedział prezes Wrochna."

Agent Orange
wtorek, 28 września 2021, 21:51

Całe 6 dni roboczych na przygotowanie dokumentacji i złożenie ofert?

Tweets Space24