Falcon Heavy nie zadebiutuje w 2017 r.

30 listopada 2017, 15:22
Falcon Heavy

SpaceX oficjalnie potwierdził już, że w tym roku nie dojdzie do zapowiadanego wcześniej na grudzień pierwszego startu rakiety Falcon Heavy. Nowy system nośny zaliczy swój dziewiczy lot najwcześniej w styczniu 2018 r. Wzniesie się ze stanowiska startowego numer 39A w Kennedy Space Center.

Dla koncernu Elona Muska jest to kolejne już opóźnienie startu ciężkiej rakiety nośnej, która pierwotnie miała zadebiutować w 2013 r. Jej pionierski lot w styczniu przyszłego roku zostanie poprzedzony naziemnym testem systemu napędowego, w którym naraz uruchomionych zostanie wszystkich 27 silników Merlin, napędzających pojazd na początkowym etapie lotu.

Rakieta Falcon Heavy będzie mierzyć 70 m wysokości, ważąc po zatankowaniu przed startem aż 1 400 ton. Pojazd będzie w stanie dostarczyć 50 ton ładunku na LEO.

W roli rakiet bocznych podczas debiutanckiego wystrzelenia ciężkiej rakiety SpaceX wystąpią odzyskane po wcześniejszych startach dolne stopnie rakiet Falcon 9, wzbogacone o aerodynamiczne osłony swoich górnych części.

W tym roku nastąpią jeszcze co najmniej dwa starty Falcona 9, a może w grudniu dojdzie także do trzeciego lotu tego pojazdu z owianym tajemnicą ładunkiem „Zuma”. Wszystkie te wystrzelenia Falcona 9 odbędą się ze stanowiska nr 40 w KSC, wyremontowanego po zeszłorocznej eksplozji rakiety z dnia 1 września. Launch Complex-39A będzie tymczasem szykowany do pionierskiego rejsu Falcona Heavy.

Czytaj też: NASA: Pionierski lot rakiety SLS najwcześniej w grudniu 2019 roku

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
No results found.