Falcon 9 „z odzysku” wyniesie Dragona do ISS. Jest zgoda NASA

1 grudnia 2017, 15:54

Najbliższa towarowa misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wystartuje najpewniej 8 grudnia br. Po raz pierwszy w historii rakieta wystrzelona z ładunkiem dla Stacji wykorzysta dolny stopień, który zaliczył już wcześniej jeden start.

Amerykańska agencja kosmiczna dała zielone światło, by grudniowy lot z zapasami dla ISS został zrealizowany przez rakietę Falcon 9 z „używanym” dolnym członem. Misję, oznaczoną jako CRS-13, rozpocznie booster, który wcześniej startował w przestrzeń kosmiczną 3 czerwca 2017 r. z Florydy.

NASA podjęła tę decyzję po gruntownym sprawdzeniu stanu technicznego tego elementu rakiety i zapoznaniu się z historią jego użycia.

Zapoznaliśmy się z ich wymaganiami, spojrzeliśmy na to i zapytaliśmy, czy w przypadku ponownego użycia stopnia rakiety otrzymamy niezawodność równoważną tej, jakiej moglibyśmy się spodziewać przy nowym stopniu, i odpowiedź na to pytanie brzmiała tak. Dlatego właśnie to przyjęliśmy.

Bill Gerstenmaier, dyrektoriat NASA ds. eksploracji załogowej i operacji

Pozytywna dla SpaceX decyzja NASA dotyczy jednostkowo wyłącznie misji CRS-13 i nie oznacza generalnego przyzwolenia na wykorzystywanie używanych członów rakiet w lotach do ISS. Przynajmniej na razie każdy taki przypadek ma być oddzielnie analizowany. Co ciekawe, również kapsuła Dragon, która poleci z ładunkiem w ramach grudniowej wyprawy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odbyła już wcześniej podróż na orbitę w 2015 r.

Inżynierowie NASA z Florydy oraz z Johnson Space Center w Houston dokładnie przebadali procesy remontowe i testowe SpaceX, zanim zatwierdzili propozycję koncernu Elona Muska, by wystrzelić statek towarowy Dragon za pomocą użytego wcześniej członu rakiety.

Czytaj też: Rośnie zainteresowanie rakietami z odzysku. Ubezpieczyciele nie wkładają kija w szprychy [KOMENTARZ]

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Space24