Reklama

Statki Kosmiczne

Pierwszy cywil na chińskiej stacji kosmicznej

Autor. CMSA

We wtorek (30 maja br.) chińska rakieta nośna Długi Marsz 2F wyniosła w stronę stacji kosmicznej Tiangong kapsułę, na pokładzie której znalazło się trzech członków załogi Shenzhou-16. Omawiana misja była dość wyjątkowa w porównaniu z poprzednimi lotami wykonywanymi w ramach programu Shenzhou, ponieważ wśród załogi znalazł się pierwszy w historii cywil - prof. Gui Haichao. Zgodnie z założeniami Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA), tajkonauci pozostaną na placówce orbitalnej przez sześć miesięcy.

Reklama

We wtorek, 30 maja br. o godzinie 3:31 czasu polskiego z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan rakieta nośna Długi Marsz 2F wyniosła w stronę stacji kosmicznej Tiangong (w języku polskim nazwa ta oznacza "Niebiański Pałac") kapsułę załogową w ramach misji Shenzhou-16. Na pokładzie statku kosmicznego znalazła się trójka tajkonautów, w tym jeden cywil, co jest pierwszym tego typu wydarzeniem w historii chińskich lotów kosmicznych na placówkę orbitalną. Zgodnie z informacjami podanymi przez zagraniczne media, po zadokowaniu Shenzhou-16 do modułu Tianhe, tajkonauci z misji Shenzhou-15 przekażą kontrolę nad stacją kosmiczną nowej załodze, a następnie powrócą do domu na początku czerwca.

Reklama
Reklama

Rolę dowódcy lotu w misji Shenzhou-16 objął Jing Haipeng, który jak podaje serwis Nasaspaceflight.com, spędził w kosmosie łącznie 47 dni i 18 godzin podczas misji Shenzhou-7, Shenzhou-9 i Shenzhou-11. Dodatkowo tajkonauta wziął udział w pierwszym, chińskim spacerze kosmicznym, monitorując systemy wewnątrz placówki. Debiutantami w kosmicznych lotach załogowych byli natomiast Zhu Yangzhu, inżynier lotów kosmicznych oraz Gui Haichao, czyli pierwszy w historii cywil, który poleci na chińską stację kosmiczną Tiangong. Haichao to profesor aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie w Pekinie, a w misji Shenzhou-16 jest odpowiedzialny za "przygotowanie i nadzorowanie eksperymentów naukowych".

Czytaj też

Warto również zauważyć, że do misji Shenzhou-16 wykorzystano statek kosmiczny drugiej generacji, ponieważ wprowadzono w nim wiele ulepszeń technicznych. Dla Państwa Środka jedną z ważniejszych modernizacji jest zastąpienie części elementów zamiennikami, które zostały wyprodukowane przez krajowe przedsiębiorstwa. Shenzhou (w języku polskim nazwa oznacza "boski statek") jest w dużej mierze zbliżony do rosyjskich kapsuł załogowych z serii Sojuz. Jedną z różnic pomiędzy maszynami stanowi natomiast rozmiar, ponieważ wersja chińska ma wymiary 9,25 x 2,8 m, a zatem jest większa niż rosyjska.

Załoga misji została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną przy użyciu dwustopniowego systemu nośnego Długi Marsz 2F. Rakieta ma 62 m wysokości i masę startową wynoszącą 464 000 kg. Może wynieść do 8 400 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO). Warto zauważyć, że do konstrukcji dołączone są cztery boostery boczne, natomiast zostają one odłączone w trakcie lotu.

Rakieta nośna Długi Marsz 2F, która wyniosła na orbitę statek kosmiczny Shenzhou-11, fot. ebeijing.gov.cn
Rakieta nośna Długi Marsz 2F, która wyniosła na orbitę statek kosmiczny Shenzhou-11, fot. ebeijing.gov.cn

Stacja Tiangong jest częścią chińskich planów dotyczących stałej obecności człowieka na orbicie okołoziemskiej. Powodem wybudowania stacji kosmicznej było wykluczenie Chin z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie z powodu amerykańskich obiekcji wobec bliskich powiązań chińskich programów kosmicznych z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, będącą pod kontrolą rządzącej Komunistycznej Partii Chin. Według zapewnień chińskich władz, "Niebiański Pałac" ma funkcjonować na niskiej orbicie okołoziemskiej jeszcze przez co najmniej 10 lat.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!