Reklama

KOSMONAUTYKA

Szef Roskosmosu: Moduł Nauka wystartuje w listopadzie 2019 r.

FOT. KHRUNICHEV
FOT. KHRUNICHEV

Jeśli wszystko nastąpi zgodnie z nowym, przekazanym przez rosyjskiego polityka harmonogramem, Nauka dołączy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z opóźnieniem sięgającym dwunastu lat. Pojazd będzie wyposażony w aparaturę przeznaczoną do celów badawczych oraz miejsca odpoczynku dla załogi.

Wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną wieofunkcyjnej rosyjskiej kapsuły Nauka kilka razy się opóźniało. Pierwotnie moduł miał zadokować do ISS w 2007 r. Pracę nad budową tego pojazdu rozpoczęto w 1995 r.

Masa startowa Nauki będzie przekraczać 20 ton. Do 3 ton ładunku będzie stanowić wyposażenie naukowe. Ponadto statek będzie przystosowany do przepompowywania paliwa z dokujących statków Progress na ISS, będzie wykonywać zadania związane z kontrolą położenia Stacji względem Ziemii oraz będzie pełnić funkcje związane z odzyskiwaniem tlenu dla załogi. Co więcej, w module znajdzie się infrastruktura do przygotowania posiłków, toaleta i kwatery wypoczynkwe dla kosmonautów.

Na wyposażeniu Nauki będzie także dostarczone przez europejskiego producenta ramię robotyczne. Do modułu, za pośrednictwem przystosowanej do tego śluzy, będą mogły dokować zarówno statki Progress, jak i Sojuzy.

Jak zapowiedział dyrektor korporacji Roskosmos, Dmitrij Rogozin, Nauka ma wreszcie polecieć w kosmos w listopadzie 2019 roku. Będzie wyniesiona z kosmodromu Bajkonur, gdzie trafi w grudniu 2018 lub styczniu 2019 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama