Reklama

Polska

Reprezentanci polskiego sektora kosmicznego z wizytą u Prezydenta

Fot. Kancelaria Prezydenta via Twitter
Fot. Kancelaria Prezydenta via Twitter

Chcemy, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, aby na globalnym rynku kosmicznym Polska działalność stanowiła 3% jego obrotu – powiedział Prezydent podczas konferencji „Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny” zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim. To kolejna z cyklu konferencji „Technologie przyszłości” organizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP, poświęconych wyzwaniom stojącym przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w najbliższych latach.

Prezydent, dziękując za prowadzone przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii prace na rzecz łączenia nauki i przemysłu, podkreślał wagę zaangażowania w realizację celu określonego w Polskiej Strategii Kosmicznej. Dokuemnt został uchwalony przez Radę Ministrów w 2017 r.

– Chcemy, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, aby na globalnym rynku kosmicznym Polska działalność stanowiła 3% jego obrotu. Mam nadzieję, ze ten cel zostanie osiągnięty i cieszę się, że jesteście Państwo tak ambitni – mówił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że bardzo wiele elementów codziennego życia wzięło swój początek z tego, że były kiedyś potrzebne do realizacji podboju kosmosu.

Zauważył też, że misja podbijania kosmosu stawia nowoczesne wymagania. Jak wymieniał, produkty wykorzystywane w tej dziedzinie muszą być trwałe, jak najlżejsze, działać jak najdłużej przy jednoczesnym jak najmniejszym zużyciu energii.

Kiedy patrzę na podbój kosmosu przez pryzmat Polski, to myślę, że najważniejsze jest to, żebyśmy brali udział w tym niezwykłym wyścigu, bo podbój kosmosu zawsze oznacza wyścig technologiczny – to jest najbardziej ambitna praca nad najnowocześniejszymi technologiami, wynalazkami, materiałami – nad tym wszystkim, co pcha ludzkość i postęp techniczny do przodu.

prezydent Andrzej Duda

Prezydent wyraził też radość, że oprócz doświadczonych naukowców, na spotkanie przybyło również dużo młodych osób. – Cieszy mnie to, że dzisiaj młodzi – już na tym etapie – wchodzą w bardzo ambitne projekty i tworzą oszałamiające rozwiązania, jak choćby łaziki prezentowane dziś przez zespół Spice Gears – mówił. Na koniec Prezydent podziękował także ich opiekunom za zaangażowanie. – Dziękuję za tę wielką ambicję, dziękuję też państwu profesorom za ogromne zaangażowanie i za to, że rodzą zapał w sercach młodych – powiedział.

Wcześniej Prezydent Andrzej Duda zwiedził wystawę eksponatów prezentującą polską myśl techniczną i technologiczną związaną z przemysłem kosmicznym. Wewnątrz Pałacu Prezydenckiego przedstawione zostały m.in. wynalazki stworzone przez uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Natomiast na dziedzińcu zaprezentowano m.in. rakietę Bursztyn – flagowy projekt Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa.

Poniedziałkowa konferencja należała do cyklu konferencji „Technologie przyszłości” organizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP, poświęconych wyzwaniom stojącym przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w perspektywie najbliższych lat.

Prezydent RP zainicjował dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w perspektywie 5 – 10 – 20 lat. Celem jest określenie warunków, które muszą zostać spełnione, żeby polskie firmy stały się liderami w zakresie kluczowych technologii przyszłości (biotechnologia, gospodarka cyfrowa, energia i środowisko, zaawansowane materiały).

Dotychczas w ramach cyklu konferencji „Technologie Przyszłości” odbyły się spotkania dedykowane biotechnologii i elektromobilności: 19 października 2017 roku – „Technologie Przyszłości. Biotechnologia” oraz 17 stycznia 2018 roku – „Technologie Przyszłości. Elektromobilność”. Koordynatorem działań w obszarze polskiej polityki kosmicznej jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Źródło: prezydent.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama