MON: rozpoznanie i łączność satelitarna w planie modernizacji na lata 2021-2035

10 października 2019, 17:21
0515f929-8d6d-447b-8a72-e9c19e64c2bf
10 października br., Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przedstawił szczegóły oraz zatwierdził Plan Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035. Fot. MON [gov.pl]

Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak zatwierdził Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021-2035, w którym zadeklarowano przeznaczenie 524 mld złotych na nowe uzbrojenie i wyposażenie obronne. Wydatki z tej puli mają również objąć systemy satelitarne o przeznaczeniu rozpoznawczym i komunikacyjnym.

W swoim okolicznościowym wystąpieniu minister Mariusz Błaszczak podkreślił strategiczne znaczenie nowoczesnych zdolności satelitarnych, których posiadanie w coraz większym stopniu wymuszają sieciocentryczne systemy dowodzenia i planowane zakupy uzbrojenia najnowszej generacji (na czele z myśliwcami F-35). "Współczesne pole walki opiera się przede wszystkim na informacji - dlatego przygotowaliśmy program kompleksowego rozwoju zdolności do wielopoziomowego i zintegrowanego rozpoznania satelitarnego i obrazowego" - wskazał minister.

Zapowiadając doskonalenie potencjału rozpoznania, MON zadeklarował uruchomienie programu "Obserwator". Ten ma zapewnić Siłom Zbrojnym pozyskanie satelitów, mikrosatelitów, samolotów rozpoznawczych oraz dronów. "Efekty [ich] pracy będą gromadzone i analizowane w ośrodku rozpoznania obrazowego i wykorzystywane przez żołnierzy podczas działań" - zapewnił Błaszczak.

Satelity będą wyposażone w sensory umożliwiające pozyskiwanie obrazów - część naziemna "Obserwatora" będzie składała się z systemów do obsługi kontroli parametrów orbitalnych platformy oraz systemu obsługi i kontrolowania sensorów. System będzie też współpracował z samolotami F-35. Polski przemysł posiada częściowe zdolności do produkcji elementów takiego rozwiązania. Chcemy ściśle współpracować z naszymi zakładami przy realizacji tego programu. Oprócz środków rozpoznania satelitarnego i obrazowego pozyskamy również środki radiolokacyjne.

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej RP

Uczestniczący w prezentacji założeń PMT 2021-2035 Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmund Andrzejczak również odniósł się do zapotrzebowania Sił Zbrojnych RP na zintegrowany kompleksowy system rozpoznawczy. "Wspomniane tutaj satelity są przykładem przechodzenia do kolejnej, oprócz cybernetycznej, domeny walki, jaką jest przestrzeń kosmiczna" - podkreślił. "Mamy tu aspiracje, aby systemy rozpoznawcze w satelitach obserwacyjnych, jak również mikrosatelity zwiększały świadomość sytuacyjną i jak najszybciej stały się integralną częścią sił zbrojnych i ich systemu rozpoznawczego" - wskazał Szef Sztabu Generalnego WP.

W innym miejscu gen. Andrzejczak wskazał z kolei na powiązaną materię cyfryzacji potencjału Wojska Polskiego oraz wzajemne przenikanie się sfer "cyber" i "space" w warunkach nowoczesnego systemu bezpieczeństwa i obronności. "W programach przewidujemy całkowitą digitalizację platform bojowych, aby odejść od systemu analogowego" - zapowiedział. "Chcemy zbalansować systemy, które są w obszarach procesu transformacji cyfrowej i cyber, z tymi które są na tę chwilę dostępne. Wnioski z przeprowadzonych ćwiczeń, również na bardzo dużych odległościach, i przy bardzo dużej dynamice, dały nam podstawy aby zwiększyć intensywność łączności satelitarnej, która w tych programach została zawarta. Bez tej łączności i bez tych zdolności nie jesteśmy w stanie w sposób efektywny zapewniać systemu dowodzenia" - podkreślił Szef Sztabu.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Perla Lubelska
wtorek, 19 maja 2020, 15:16

Space Force poland ćwiczy w orzyszu NA MAKIECIE KSIĘŻYCA

militt
czwartek, 17 października 2019, 16:00

WŁASNE rozpoznanie satelitarne i lotnicze, wskazywanie celów oraz łączność to powinien być priorytet dla MON i WP! W razie konfliktu będziemy niezależni i suwerenni. Nie można naiwnie myśleć by opierać się tylko na sojuszach, ale samemu być silnym choć o sojusze też trzeba dbać.

obserwator
niedziela, 13 października 2019, 15:08

A w PAK pion wojskowy w praktyce zkst zlikwidowany ... mam nadzieję że MON w swoich strukturach ogarnie temat ... czas skończyć z fikcją i zlikwidować wojsko w PAK

Tweets Space24