Sojuz MS-11 z załogą zadokował do ISS

4 grudnia 2018, 07:51
MS11
Ilustracja: Roskosmos

Statek kosmiczny Sojuz MS-11 z trojgiem kosmonautów na pokładzie przycumował w poniedziałek 3 grudnia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Sojuz MS-11 przycumował do ISS o godz. 18.23 czasu polskiego po niecałych sześciu godzinach od startu, który odbył się zgodnie z planem o godz. 12.31 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Na pokładzie Sojuza MS-11 znajdują się Rosjanin Oleg Kononienko, Amerykanka Anne McClain i Kanadyjczyk David Saint-Jacques. Był to pierwszy lot załogowy Sojuza od 11 października, gdy zawiodła rakieta nośna i załoga musiała lądować awaryjnie.

Roskosmos poinformował na Twitterze po starcie statku o prawidłowym oddzielaniu się kolejnych członów rakiety.

W ISS astronauci dołączą do obecnej trzyosobowej załogi, którą tworzą: Niemiec Alexander Gerst, Amerykanka Serena Aunon-Chancellor i Rosjanin Siergiej Prokopjew. Ta trójka przebywa na ISS od czerwca.

Według pierwotnych planów, udaremnionych przez awarię z 11 października, na ISS mieli znaleźć się Rosjanin Aleksiej Owczynin i Amerykanin Nick Hague. Awaria ich statku, Sojuz MS-10, była pierwszym takim przypadkiem od ponad 30 lat, przy czym - jak się podkreśla - system awaryjny zadziałał bez zarzutu.

Roskosmos w tygodniach po awarii przeprowadził kilka lotów bezzałogowych z użyciem rozmaitych typów rakiety Sojuz. Końcowym etapem był start rakiety nośnej Sojuz-FG ze statkiem towarowym Progress MS-10, 16 listopada. Przebiegł on pomyślnie. W ostatnich tygodniach Rosjanie przeprowadzili ponowny montaż dwóch rakiet Sojuz-FG w celu wyeliminowania powtórzenia się błędu w systemie oddzielania członów rakiety.

Nowa załoga na ISS przeprowadzi blisko 50 eksperymentów z zakresu procesów fizyczno-chemicznych w warunkach kosmosu, studiów nad organizmem ludzkim podczas przebywania w kosmosie, biologii i nanotechnologii oraz badań Ziemi z kosmosu. Rosyjscy kosmonauci - Prokopjew i Kononienko - mają po 10 grudnia wyjść w otwartą przestrzeń kosmiczną, by zbadać poszycie zacumowanego na ISS statku Sojuz MS-09. Pod koniec sierpnia poinformowano o wykryciu w nim 1,5-milimetrowej szczeliny, przez którą zaczęło uchodzić powietrze.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Davien
czwartek, 6 grudnia 2018, 15:41

Oj anda, orbiter i trust jak widac stanowczo wam argumentów zabrakło że taki zbiorowy płacz sie poniósł. Rozumiem panie orbiter że STS/Falcony czy cała reszta to tez dzieło von Brauna?? Jak widac jednak rusofilia zdecydowanie niszczy mózgi:))

Davien
czwartek, 6 grudnia 2018, 15:38

Panie Nojatotamnwn w latach 80-tych eksplozja rakiety Wostok-M na wyrzutni zabiła 48 osób wiec jak sie nie znasz to po co głos zabierasz. I to by było na tyle:)

Nojatotamnwm
czwartek, 6 grudnia 2018, 04:20

"te rozwiazania Korolowa zabiły ponad 50 osób w wypadkach( Wostoki i Sojuzy)" Gdzie była jakakolwiek katastrofa Wostok? W katastrofach 2 Sojuzów zginęły 4 osoby i to już kilka lat po śmierci Korolowa. Przyczyną był pośpiech, nie konstrukcja. Coraz więcej ciekawszych bajek od Daviena. Jutro dowiemy się, że Sojuzy zabiły tysiące :)

anda
środa, 5 grudnia 2018, 21:39

Oj Davien kiedy ty się wreszcie oduczysz kłamać i wypisywać głupoty. Widzisz człowieku nikt już nie wierzy w te brednie które wypisujesz, mieszasz fakty z bajeczkami a jak ci nie odpowiadają to zwyczajnie kłamiesz.

orbiter
środa, 5 grudnia 2018, 19:00

No @ Davien - jak na tak poważne wyzwanie - latanie w przestrzeń z tak ogromną prędkością na praktycznie bombie - bo jak nazwać każdy start w kosmos każdego kosmonauty , astronauty , tajkonauty na różnych środkach przenoszenia ludzi w przestrzeń kosmiczną . Że jak użyłeś 50 osób razem czy osobno -CCCP , USA ? Jako taksówka czy swoje taksówki to zawsze taksówki - ale niebezpieczne o tym przekonali się CCCP jak i USA . Rosja - Sojuz MS10 - obecnie skorzystała z rozwiązań - Korolowa , które skonstruował 60 lat temu . I tu jest tajemnica jego rozwiązań ? USA - po śmierci Fon Brauna pozostaje w kapuście i nadal nic nie wskazuje by z niej wylazła ! Prawda boli i to ogromnie .? Prawda !!!