Rekordowy lot rakiety Grot studentów PW

29 kwietnia 2019, 12:39
SKA_Grot
Zespół pozuje przed misją rakiety Grot. Fot. Studenckie Koło Astronautyczne via Facebook

Studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej pobili rekord Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej.

Rakieta studentów PW, Grot, osiągnęła pułap 18,5 kilometra. W ten sposób członkowie SKA zrealizowali 120% planu, który zakładał lot na 15 kilometrów. W jego przebiciu pomogła budowa rakiety, której główne elementy to duży silnik na stały materiał pędny oraz wąski kadłub zakończony głowicą wykonaną z mosiądzu.

Podczas testów rakieta wznosiła się z prędkością maksymalną 750 m/s (Mach 2,1). Grot zamiast spaść na spadochronie, odbył lot balistyczny. Dzięki precyzyjnym wskazaniom GPS podanym przez rakietę, studenci odzyskali jej elementy.

Na poligonie w Drawsku Pomorskim swoje rakiety testowali również konstruktorzy z Polski i zagranicy w ramach Lotów Rakiet Eksperymentalnych zorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.

Źródło: Politechnika Warszawska

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Sternik
wtorek, 30 kwietnia 2019, 15:13

Co z Bursztynem? Już ww wrześniu 2018 miał lecieć na 100 km.

Wojciech
wtorek, 30 kwietnia 2019, 15:09

"...główne elementy to duży silnik na stały materiał pędny oraz wąski kadłub zakończony głowicą wykonaną z mosiądzu." Boszzz, widzisz i nie grzmisz! Moja śp. Babcia lepiej by opisała budowę rakiety.

mati69
wtorek, 30 kwietnia 2019, 12:40

zebrać najzdolniejszych studentów w kraju i dać finansowanie i zapewniam Was, że w ciągu kilku lat opracowaliby prototyp rakiety, która by mogła wynosić małe satelity w kosmos. ale z tym nie po drodze firmom konkurencyjnym, nie tylko z sektora astro ale też zbrojeniowego, zwłaszcza z usa.

StarDust
środa, 1 maja 2019, 01:47

Obawiam się, że Pana znajomość technologii kosmicznej jest bardzo niewielka. Technologia rakiet zdolnych do wynoszenia satelitów jest daleko bardziej skomplikowana i kosztowna niz moze Pan przypuszczać. Rakiety na paliwa ciekłe to zupełnie inna kategoria technologiczna a tylko takie wielostopniowe rakiety mogą skutecznie wynosić satelity.Dochodzenie do takiej technologi wymaga ogromnych nakładów i zdobywania doświadczenia przez cale lata. Dobrym przykładem jest program Elona Muska który zainwestował juz miliardy i zatrudnił najlepszych fachowców przemysłu kosmicznego, ktorzy przez wiele lat pracowali w NASA. Mimo to zaliczył kilka spektakularnych katastrof. Wiedza i doswiadczenie nawet najzdolniejszych studentów są daleko niewystarczające do realizacji takiego projektu.

Gustlik
wtorek, 30 kwietnia 2019, 15:11

Budowa rakiety do wynoszenia małych satelitów na niską orbitę jest możliwa w każdej chwili już teraz. To wyłącznie kwestia pieniędzy i decyzji. Studenci to robią nie dla technologii a dla swojego rozwoju i zaliczenia zajęć więc wszystkie prace mają z góry ograniczony zakres.

sża
wtorek, 30 kwietnia 2019, 14:27

W ciągu paru lat małe satelity, a wciągu kilkunastu lat zapewne wyprawa na Marsa? Sorry, ale straszne bajki Waść opowiadasz...

Lukasz
wtorek, 30 kwietnia 2019, 12:12

Czemu kamery tam nie było do ilustracji kilometrów były obraz ?? A może bali się że ziemia zrobi się plaska

sża
wtorek, 30 kwietnia 2019, 01:11

Te 18 kilometrów pułapu, to wielki sukces zarówno tych studentów, polskiej nauki jak i ich sponsorów. Chciałem jedynie zauważyć, że seryjna rakietka Meteor-1 z początku lat 60-tych osiągała pułap 33 kilometrów, a Meteor-2K z 1970 roku osiągał pułap 90 kilometrów. No i jeszcze był wtedy projektowany Meteor-4, o planowanym pułapie przeszło 100 kilometrów, a nawet niektórzy coś mówili o wersji dwustopniowej, która by mogła wynosić na orbitę małe satelity. Może gdzieś się zachowała dokumentacja, aby nie wywarzać otwartych drzwi?