Rakiety Sojuz wyniosą brytyjskie satelity telekomunikacyjne z Kourou

2 stycznia 2019, 16:19
O3bLaunch
Start rakiety Sojuz ST-B z satelitami O3b. Fot. Arianespace

W pierwszym kwartale 2019 roku rakieta Sojuz-ST dwukrotnie wystartuje z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej z brytyjskimi satelitami komunikacyjnymi dla podmiotów komercyjnych.

Pierwsza misja ma zostać zrealizowana 19 lutego br. Sojuz dostarczy wtedy na orbitę od czterech do sześciu brytyjskich satelitów komunikacyjnych dla amerykańskiej spółki OneWeb.

 Po raz drugi Sojuz-ST poleci z kosmodromu z Kourou 26 marca 2019 r. Wówczas wyniesie w przestrzeń kosmiczną cztery brytyjskie satelity komunikacyjne dla firmy O3b.

 Obydwie te misje będą realizowane przez rakietę nośną z wykorzystaniem opcjonalnego górnego stopnia Fregat. To właśnie ten człon odpowiedzialny jest za rozmieszczenie poszczególnych satelitów na właściwych orbitach po tym, jak pozostałe stopnie rakiety nośnej dostarczą już cały transportowany ładunek w kosmos.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
AB
czwartek, 3 stycznia 2019, 16:38

Musc się tym nie zajmuje bo One Web jest konkurentem dla planowanej przez niego super konstelacji satelitarnej Starlink. Doszło do paradoksalnej sytuacji. Musc ma tanie rakiety, ale nie ma (jeszcze) satelitów, podczas gdy One Web ma już fabrykę satelitów, ale ponieważ Musc z oczywistych względów im rakiet nie udostępni, zatem One Web, jest skazana na wystrzeliwanie swojego sprzętu rosyjskimi rupieciami... , To zresztą tez jest zresztą na zawsze gdyż satelity One ma również wystrzeliwać jedna ze spółek córek Virgin Galactic (nie ta od turystyki kosmiczne, tylko ta od wystrzelenia rakiety z samolotu. Zapewne One Web będzie modyfikować swoją politykę w miarę rozwoju kolejnych komercyjnych systemów nośnych.

Davien
czwartek, 3 stycznia 2019, 14:50

Yaro, moze dlatego ze Kourou to kosmodrom ESA a nie USA , zakładając że rozumiesz róznice. Zreszta juz tylko do takich misji na LEO Sojuzy sie nadają:))

yaro
czwartek, 3 stycznia 2019, 10:00

Davien wytłumacz nam tutaj czemu nie zrobi tego Elon Musk