Rakiety Sojuz wyniosą brytyjskie satelity telekomunikacyjne z Kourou

2 stycznia 2019, 16:19
O3bLaunch
Start rakiety Sojuz ST-B z satelitami O3b. Fot. Arianespace

W pierwszym kwartale 2019 roku rakieta Sojuz-ST dwukrotnie wystartuje z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej z brytyjskimi satelitami komunikacyjnymi dla podmiotów komercyjnych.

Pierwsza misja ma zostać zrealizowana 19 lutego br. Sojuz dostarczy wtedy na orbitę od czterech do sześciu brytyjskich satelitów komunikacyjnych dla amerykańskiej spółki OneWeb.

 Po raz drugi Sojuz-ST poleci z kosmodromu z Kourou 26 marca 2019 r. Wówczas wyniesie w przestrzeń kosmiczną cztery brytyjskie satelity komunikacyjne dla firmy O3b.

 Obydwie te misje będą realizowane przez rakietę nośną z wykorzystaniem opcjonalnego górnego stopnia Fregat. To właśnie ten człon odpowiedzialny jest za rozmieszczenie poszczególnych satelitów na właściwych orbitach po tym, jak pozostałe stopnie rakiety nośnej dostarczą już cały transportowany ładunek w kosmos.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Davien
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 20:20

Yaro, wypadki w Rosji tylko przy Wostokach i Sojuzach to ponad 50 ofiar wiec do tych maks 17 w USA to ...... Sojuzy panie Yaro zawodziły 5 razy, z czego trzy razy na szczęście zadziałał zerżniety od USA system ratunkowy. Na 134 misje Wahadłowce miały dwa wypadki, Sojuzy na ok 140 pięć wypadków wiec panie Yaro, Sojuzowi do bezpieczeństwa wahadłowców czy do Apollo to sporo brakuje

Urko
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 16:45

@AB - a co z oświadczeniem Rogozina z 4 stycznia? Powiedział, że właśnie taki harmonogram prac do 2028 roku nad tą rakietą podpisał. Co prawda nie powiedział, czy koniec harmonogramu oznacza zbudowanie jakiegoś prototypu, czy może tylko wymyślenie następnego harmonogramu... ale fakt jest taki, że jakieś papiery na to są i nie jest to żadna tajemnica. Wręcz przeciwnie, może to być nawet dezinformacja.

AB
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 13:14

Znalazłem tego Jeniseja. Moderacja zablokowała mi post zawierający link (szkoda bardzo to utrudnia rzeczową dyskusję) ale wystarczy wpisać w googla Yenisei rocket by się przekonać, że jest to serwetkowy projekt z 2013 - mowa wersji 70 tonowej, choć były pomysły na coś w rodzaju "Super Energi" o nośności do 130 ton na LEO. Na Rusianspaceweb jest krótki artykuł na ten temat. Generalnie jest to przedstępna koncepcja, koncepcji. Oczywiście żadnego "szczegółowego harmonogramu" wdrażania ani widu ani słychu.

Davien
niedziela, 6 stycznia 2019, 17:09

Wania, jaka Angara A7?? Wszystkie wersje poza Angara1.2 i A5 zostały skasowane lub nawet nie zaczeto ich projektowania. Angara A5V która miała wynosic Federację nawet nie trafiłą do opracowania, podobnie jak silnik dla niej czyli RD-195.

AB
niedziela, 6 stycznia 2019, 15:43

A jeszcze jedno. Falcon9 dostał od w zeszłym roku od NASA tak zwany trzeci poziom certyfikacji. Daje się go rakietom, które cechuje minimum 90% niezawodności. Oznacza, to, że Falcon9 może wynosić, najcenniejsze ładunki należące do NASA, takie jak misje międzyplanetarne klasy Flagship (dla Rosji kompletne Science Fiction), czy teleskopy kosmiczne. Zatem, jeśli chodzi o satelity, panie Yaro, gdyż do pańskiego postu się jeszcze raz odnoszę, to na najwyższy stopień zaufania Musc już sobie zapracował.