Rakiety Sojuz wyniosą brytyjskie satelity telekomunikacyjne z Kourou

2 stycznia 2019, 16:19
O3bLaunch
Start rakiety Sojuz ST-B z satelitami O3b. Fot. Arianespace

W pierwszym kwartale 2019 roku rakieta Sojuz-ST dwukrotnie wystartuje z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej z brytyjskimi satelitami komunikacyjnymi dla podmiotów komercyjnych.

Pierwsza misja ma zostać zrealizowana 19 lutego br. Sojuz dostarczy wtedy na orbitę od czterech do sześciu brytyjskich satelitów komunikacyjnych dla amerykańskiej spółki OneWeb.

 Po raz drugi Sojuz-ST poleci z kosmodromu z Kourou 26 marca 2019 r. Wówczas wyniesie w przestrzeń kosmiczną cztery brytyjskie satelity komunikacyjne dla firmy O3b.

 Obydwie te misje będą realizowane przez rakietę nośną z wykorzystaniem opcjonalnego górnego stopnia Fregat. To właśnie ten człon odpowiedzialny jest za rozmieszczenie poszczególnych satelitów na właściwych orbitach po tym, jak pozostałe stopnie rakiety nośnej dostarczą już cały transportowany ładunek w kosmos.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Davien
piątek, 11 stycznia 2019, 15:45

Oho jak widze rozbawionego tak zabolałą prawda że az zalał klawiaturke łzami potwierdzajac fakt że rusofilia niszczy mózg:) Reszty twoich bajek nie ma nawet sensu komentować by się do twojego żałosnego poziomu nie znizac:)

tym razem nad wyraz rozbawiony ;-)
piątek, 11 stycznia 2019, 12:38

Jak można się było tego spodziewać, to tradycyjnie już płaczliwie zakwilił znany rusofobek (i fanboy made in USA), dyżurujący na forum Space24 (i nie tylko)... ;-) Niezrozumienie polskiego słownictwa powoduje w konsekwencji, że brnie coraz bardziej w swoich(?) nonsensownych komentarzach, o ile oczywiście na takowe miano zasługują... ;-) Widocznie nie dotarło jeszcze do niego, że nawet sami Amerykanie przyznali się do porażki programu Space Transportation System, zdając się na niezawodne rosyjskie rakiety nośne i nie tylko... ;-) A tak przy okazji, to życzliwie proponuję nie tylko poprawić znajomość zasad poprawnej polszczyzny, ale również reguł matematyki i nie tylko... ;-)

Davien
czwartek, 10 stycznia 2019, 16:25

No cóz panei rozbawiony, dzieki że potwierdziłes ponad 2,5 razawiększa awaryjnośc Sojuzów w porównaniu do Space Shuttle przy podobnej liczbie misji :) Podobnie te Sojuzy zrealizowały ułamek tego co STS wiec jak widać tylko płacz rusofilku ci pozostał. PS Pierwsi taki system ratunkowy opracowali Amerykanie od których ZSRS go zapozyczył wiec tak zerżniety, no chyba ze chcesz wmawiać( co u ciebie norma) że Merkury był pózniej niz Sojuz:)

rozbawiony jednym spostrzeżeniem, a zasmucony drugim faktem
wtorek, 8 stycznia 2019, 07:36

Davien: "zerżniety od USA system ratunkowy"... Tradycyjnie już w zacytowanym komentarzu brak jest odniesienia do źródła (dez)informacji, że o wyszukanej inaczej terminologii tylko wspomnę... ;-) Wracając do meritum warto wspomnieć, że do chwili obecnej radziecki / rosyjski system ratowniczy był wykorzystany trzykrotnie i za każdym razem w pełni skutecznie: w 1974 roku - Sojuz 18-1 , w 1983 roku - Sojuz T-10 oraz w 2018 roku - Sojuz MS-10. Natomiast w amerykańskim Space Transportation System jedynie przygotowano schematy awaryjne, co skutkowało spektakularnymi katastrofami wahadłowców i w dalszej konsekwencji w 2011 roku przerwaniem przez USA samodzielnej realizacji lotów załogowych w przestrzeń kosmiczną... :-(

Wania
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 22:34

Do yaro. To z mojego wpisu wynika, ze manipulujesz i powielasz kłamstwa ze sputnika. Szczegółowy plan budowy superrakiety jest śmieszny jesli wziac pod uwage fakt braku lotu angary od 5 lat i braku daty jej nastepnego startu.