Reklama

KOSMONAUTYKA

Powrót zaopatrzeniowego statku Dragon 2 z misji na ISS

Cargo Dragon widziany z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Fot. NASA [nasa.gov]
Cargo Dragon widziany z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Fot. NASA [nasa.gov]

Po ponad miesiącu spędzonym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) kapsuła towarowa Dragon 2 (Cargo Dragon) firmy SpaceX powróciła na Ziemię z ładunkiem obejmującym rezultaty eksperymentów biomedycznych, sprzęt będący przedmiotem zainteresowania ostatnich spacerów kosmicznych oraz szereg innego ekwipunku.

Kapsuła Cargo Dragon bezpiecznie wodowała (dzięki wykorzystaniu spadochronu) na obszarze Zatoki Meksykańskiej, w pobliżu Tallahassee na Florydzie. Moment zakończenia misji przypadł na sobotę 10 lipca br. o godz. 5.29 (czasu polskiego - CEST). Przechwycenie kapsuły przeprowadzono z wykorzystaniem statku firmy Go Navigator. Z kolei wymagające szybszego transportu próbki badawcze przekazano do przewiezienia śmigłowcem do Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Naukowcy przeprowadzą tam analizę wyników eksperymentów. Samą kapsułę skierowano natomiast drogą morską na Przylądek Canaveral, gdzie nastąpi jej odnowienie w celu ponownego użycia w przyszłej misji.

Cargo Dragon odłączył się od stacji kosmicznej w czwartek o 10.45 czasu wschodnioamerykańskiego (godz. 16.45 w Polsce), dwa dni później niż pierwotnie planowano. Centrum kontroli naziemnej zarządziło bowiem, aby poczekać aż burza tropikalna Elsa oddali się od Florydy.

Misja ta była 22. lotem SpaceX z dostawą ładunku w obie strony na ISS od 2012 roku. To efekt długoterminowej realizacji kontraktów z NASA, jakie SpaceX uzyskał w segmencie przewozów zaopatrzenia na potrzeby pobytu astronautów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Równolegle podobne komercyjne misje z zaopatrzeniem dla ISS realizuje firma Northrop Grumman.

Jak poinformował rzecznik NASA, podczas ostatniej podróży kapsuła Dragon dostarczyła na stację kosmiczną ponad 3300 kg ładunku, m.in. składników eksperymentów, a także zmodernizowane panele słoneczne. Z kolei astronauci załadowali ok. 2400 kg ładunku z wynikami badań, eksperymentów oraz sprzęt do przewiezienia na Ziemię.

Eksperymenty obejmowały m.in. badania sprawdzające, jak grawitacja wpływa na liofilizowane materiały oraz strukturę, skład i aktywność bakterii jamy ustnej. Może to pomóc w przygotowaniu terapii zwalczających choroby jamy ustnej podczas długich misji kosmicznych na Księżyc i Marsa - wyjaśniła NASA.


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama