Reklama

Systemy Nośne

Powiódł się pierwszy start Falcona Heavy [WIDEO]

Fot. SpaceX via YouTube
Fot. SpaceX via YouTube

Najpotężniejsza rakieta od czasów Saturna V rakieta, Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX, pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Wyniosła w przestrzeń kosmiczną sportowy samochód Tesla Roadster.

Rakieta wystartowała 6 lutego 2018 r. o godz. 21.45 czasu polskiego; początkowo start planowano na 19.30, jednak został on opóźniony z powodu silnego wiatru.

Dwa stopnie wspomagające po odłączeniu się od rakiety wylądowały - jak zaplanowano - z powrotem na przylądku Canaveral, zaledwie kilkadziesiąt metrów od siebie, przy czym nastąpiło to przy niemal idealnej synchronizacji. Obydwa te człony były już wcześniej użyte przy startach Falcona 9.

Trzeci booster nie zdołał wylądować na przygotowanej dla niego barce oceanicznej i z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę uderzył w powierzchnię oceanu. Morska platforma została przy tej okazji uszkodzona.

Falcon Heavy stała się tym samym najpotężniejszą spośród używanych dziś rakiet - informuje agencja AP.

Aby obejrzeć wydarzenie z bliska do Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego przybyły tysiące widzów.

Szef SpaceX Elon Musk zadecydował, że na pokładzie rakiety poleci czerwony sportowy samochód elektryczny firmy Tesla Inc., której Musk również jest założycielem i dyrektorem. Za kierownicą pojazdu siedzi ubrany w skafander kosmiczny manekin o imieniu Starman.

Agencja AFP przypomina, jak w zeszłym roku Musk mówił, że bardzo podoba mu się pomysł "samochodu dryfującego w nieskończoność w przestrzeni, który być może za miliony lat zostanie odkryty przez rasę pozaziemską".

Musk zapowiedział, że do roku 2024, wcześniej niż rządowa NASA, zorganizuje prywatną wyprawę na Marsa.

Rakieta Falcon Heavy, która pierwotnie miała zadebiutować w 2013 r., była rozwijana przez koncern SpaceX bez wsparcia rządowych funduszy. Pojazd posłuży wysyłaniu w przestrzeń kosmiczną dużych satelitów militarnych, a także telekomunikacyjnych.

Czerwony wóz Tesla Roadster, którym Musk wcześniej osobiście jeździł, ma teraz szansę nawet przez miliard lat krążyć po orbicie wokół Słońca. Aphelium jego trajektorii znajduje się na wysokości zlokalizowanego między orbitami Marsa i Jowisza pasa planetoid.

PAP/PZ

Reklama

Komentarze

    Reklama