NAUKA I EDUKACJA

Polacy na szczycie w indyjskim turnieju łazików marsjańskich

Studencki zespół AGH Space Systems, reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, zajął 1. miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Indian Rover Challenge. Ich pojazd o nazwie „Kalman” był jedną z 20 konstrukcji z całego świata, jakie zgłoszono do udziału w turnieju – cztery z nich zostały wystawione przez zespoły z Polski. Na drugim stopniu podium znalazła się z kolei ekipa z Uniwersytetu Warszawskiego.

Indie są szczęśliwym miejscem dla krakowskiego zespołu z Akademii Górniczo-Hutniczej. W trakcie poprzedniej edycji międzynarodowych zawodów robotycznych Indian Rover Challenge ekipa AGH Space Systems zajęła tam drugie miejsce. W tym roku wynik jeszcze poprawiono.

Autonomiczne pojazdy biorące udział w azjatyckich zawodach zmierzyły się ze sobą w konkurencjach terenowych przypominających zadania, jakie mogą wykonywać roboty na Marsie lub na Księżycu. Łaziki oceniane były w czterech konkurencjach: poszukiwanie i dostarczanie wybranych przedmiotów, obsługa manipulatora, nawigacja autonomiczna oraz analiza próbek gleby. Do wykonania ostatniego zadania pojazd studentów AGH, Kalman wykorzystał specjalnie przygotowany w tym celu moduł, pozwalający na szybkie przeprowadzenie testu jeszcze na miejscu pozyskania materiału.

Studencki zespół AGH Space Systems z Krakowa pokazał również, że jego łazik z powodzeniem posługuje się mechanicznym manipulatorem. Poradził sobie między innymi z otwieraniem zamków, podłączaniem zasilania czy przenoszeniem skrzyni z narzędziami. W zadaniu autonomicznym Kalman udowodnił swoją samodzielność, poruszając się bez pomocy po nieznanym terenie. Nowe systemy wizyjne pomogły mu także w odszukaniu pakietu pozorującego narzędzia pozostawione przez astronautę wśród pozaziemskich wydm i dostarczenie ich w wyznaczone miejsca.

Zawody Indian Rover Challenge są częścią Rover Challenge Series, czyli najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie, organizowanych przez Mars Society. To jedyny konkurs tego typu w regionie Azji i Pacyfiku. Tegoroczna edycja odbyła się w Vellore Institute of Technology (VIT) w Chennai, w stanie Tamil Nadu w Indiach.

image

Krakowscy studenci udoskonalali zwycięską konstrukcję przez 3,5 roku. Tegoroczny sukces poprzedziły wcześniej inne dokonania. W zeszłym roku Kalman zajął drugie miejsce w konkursie IRC 2019. We wrześniu 2019 roku łazik z AGH uplasował się też na 2. miejscu w organizowanych w Kielcach międzynarodowych zawodach European Rover Challenge, czyli największym wydarzeniu z dziedziny kosmiczno-robotycznej w Europie.

Konstrukcja wystawiona przez studentów z krakowskiej AGH była jedną z 20 zakwalifikowanych do zawodów. Poza nią, w turnieju wystartowały jeszcze trzy inne polskie łaziki. Najlepiej z nich zaprezentował się pojazd studentów z Uniwersytetu Warszawskiego (University of Warsaw Rover Team), którzy zajęli finalnie w konkursie 2. miejsce. Na pozycjach poza podium uplasowały się pojazdy zespołów z Politechniki Wrocławskiej (kolejna odsłona łazika Scorpio) oraz Politechniki Rzeszowskiej (pojazd Legendary Rover).

Zespół AGH Space Systems działa od 2014 roku i specjalizuje się w konstruowaniu urządzeń z zastosowaniem technologii przemysłu kosmicznego - w szczególności tych dotyczących budowy rakiet, satelitów, sond kosmicznych czy właśnie łazików marsjańskich.