Nowe rosyjskie satelity wojskowe już na orbicie

30 listopada 2018, 15:48
Rokot
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Rakieta nośna Rokot wyniosła w przestrzeń kosmiczną trzy satelity komunikacyjne dla Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Misja przebiegła zgodnie z planem. Informacje na temat transportowanego ładunku pozostały w większości tajne.

Mierząca 29 metrów wysokości rakieta Rokot została wystrzelona w czwartek 29 listopada br. o godzinie 03:27 czasu polskiego. Wzniosła się z trzeciego stanowiska platformy nr 133 kosmodromu w Plesiecku na północy Rosji.

Górny stopień pojazdu, Briz-KM, z powodzeniem rozmieścił elementy ładunku użytecznego na właściwych orbitach. Z satelitami udało się nawiązać łączność. Moskwa potwierdziła ich prawidłowe działanie. Szczegóły ich dotyczące są utrzymywane w tajemnicy ze względu na wojskowy charakter misji.

Tym niemniej wiadomo, że wystrzelone satelity dostały oznaczenie Kosmos 2530, Kosmos 2531 i Kosmos 2532. Są to najprawdopodobniej urządzenia telekomunikacyjne klasy Rodnik-S, znane też pod oznaczeniem Strzała-3M. Stanowią nowszą wersję satelitów komunikacyjnych Strzała-3.

Czwartkowa misja oznaczała jeden z ostatnich lotów systemu nośnego Rokot, który wkrótce wychodzi z użycia. Jest to rakieta trzystopniowa, wykorzystująca ciekły materiał pędny. Jej konstrukcja wywodzi się od międzykontynentalnych pocisków balistycznych UR-100N.

KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Urko
poniedziałek, 3 grudnia 2018, 11:53

@ Davien A co ma do tego Roskosmos? Eurokot nie jest częścią Roskosmosu tylko Ariane. To część międzynarodowego konsorcjum. Są zarejestrowani w Niemczech i oficjalnie Rosjanie nawet nie mają większości kapitałowej, bo tylko 49% udziałów należy do strony rosyjskiej.

Davien
poniedziałek, 3 grudnia 2018, 07:03

Davienoznawca, dawno tak sie ty i Yugol nie skompromitowaliscie:)) Rokot nie uzywa Briz-M, ale moduł Briz-KM i to z nim ma taki"fantastyczny" udżwig ale dla was to zbyt trudne do zrozumienia. Briz-KM nie jest ładunkiem ale trzecim stopniem rakiety A co do żródła to Russian Space Web i Zak Anatolij wystarczy czy dalej robicie z siebie ..... Jednak to prawda że rusofilia niszczy mózgi:))

Davien
niedziela, 2 grudnia 2018, 23:15

Majster, cena jaka podałem pochodzi z 2015r wiec jest "nieco" bardziej aktualna. Nikt ci nie będzie wysyłał Delty by wynieść niecałe 800kg ładunku bo tyle wazyły te satelity( zródło Zak Anatolij ) Wiec panie majster, naprawdę daruj sobie kiepskie manipulacje.

Davien
niedziela, 2 grudnia 2018, 23:10

Urko, tyle wynosi cena odpalenia tej rakiety nie dla ArianeGroup ale ogólnie. Dane wziałem od Rosjan nie od Francuzów. Zobcz sobie ile kosztuja inne rosyjskie rakiety i nie dziw sie potem że Roskosmos nie ma pieniędzy.

Urko
niedziela, 2 grudnia 2018, 15:17

@ Davien Tyle wynosi cena w ramach ArianeGroup. Może gdy Rosjanie wystrzeliwują coś sami dla siebie, nie muszą tyle płacić, a szczególnie Francuzom...