"Ekozyna" i silnik z drukarki. Szkocko-ukraiński system nośny nabiera kształtu

5 lutego 2020, 17:39
Screenshot_2020-02-05 8af1d4_e1c11725642048c4a8ae61811974baae~mv2 webp (obraz WEBP, 1280×810 pikseli) — Skala (93%)
Fot. Skyrora [skyrora.com]

Działające w Szkocji przedsiębiorstwo Skyrora przeprowadziło udane testy swojego nowego silnika rakietowego, stworzonego w oparciu o technologie addytywne i napędzanego specjalną, ekologiczną mieszanką paliwową. Nazywana przez swoich twórców "ekozyną", pozyskiwana jest ona z plastikowych odpadów przemysłowych.

Mający swoją siedzibę w szkockim Edynburgu start-up Skyrora obwieścił pomyślne przeprowadzenie serii statycznych rozruchów swojego niewielkiego silnika rakietowego, generującego ciąg 30 kN [kiloniutonów]. Rychłe przeprowadzenie prób zapowiadano jeszcze w grudniu 2019 roku.

Jednostkę napędową stworzono w przeważającej mierze z podzespołów stworzonych z użyciem przemysłowej drukarki 3D. Co więcej, przygotowano dla niej specyficzny materiał pędny, wzorowany składem chemicznym na nafcie lotniczej (kerozynie). Różnica tkwi w bazie produkcyjnej tej ciekłej mieszanki napędowej, którą są w tym przypadku węglowodory z odpadów plastikowych i tworzyw sztucznych.

Stworzone w ten sposób paliwo szkocko-ukraińska firma określa mianem "ekozyny" (ang. ecosene), co ma wskazywać bezpośrednio na przyjazny dla środowiska proces jego pozyskiwania, przetwarzania i spalania. Skyrora deklaruje, że z dostarczonej 1 tony plastikowych odpadów jest w stanie wyprodukować blisko 600 kg paliwa, którego spalanie emituje o 45 proc. mniej gazów cieplarnianych niż tradycyjne. Zaletą opracowanej substancji ma być również brak konieczności kriogenicznego schładzania i ułatwione magazynowanie.

Nowe silniki będą wykorzystywane w produkowanych przez firmę rakietach wynoszących na orbitę lekkie satelity. Budowana przez nią 22-metrowa rakieta Skyrora XL będzie w stanie dostarczać niewielkie obiekty na niską orbitę okołoziemską - do 500 km nad Ziemią. Przedsiębiorstwo planuje przeprowadzić debiut pierwszej rakiety w wersji XL na początku 2022 roku. Miejscem startów stanie się najprawdopodobniej ośrodek firmy stworzony na północy Szkocji.

Według danych z marca 2019 roku firma zatrudniała jeszcze do niedawna 18 pracowników w swojej głównej siedzibie w Edynburgu oraz ponad 100 pracowników w ośrodku technologicznym pod Edynburgiem (Loanhead) i centrum produkcyjnym na Ukrainie. Oprócz tego, Skyrora ma biura terenowe na Słowacji i w angielskiej Kornwalii. Szefem przedsiębiorstwa jest ukraiński biznesmen, Wołodymyr Lewykin.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Czerenkov
środa, 5 lutego 2020, 19:39

Czemu my nie mamy swojego, choćby Lewykina?

hej
niedziela, 7 czerwca 2020, 19:16

dobre pytanie

Tweets Space24