Reklama

Statki Kosmiczne

Dream Chaser dostarczy swój pierwszy ładunek na ISS. Jest zgoda NASA

Fot. Sierra Nevada Corp. via Facebook
Fot. Sierra Nevada Corp. via Facebook

Miniaturowy prom kosmiczny Dream Chaser otrzymał od NASA zielone światło do wykonania swojego pierwszego lotu zaopatrzeniowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Statek rozwijany przez prywatną firmę Sierra Nevada Corp. wyruszy w inauguracyjną misję na ISS u schyłku 2020 roku. Na orbitę wzniesie się jako ładunek rakiety nośnej Atlas V.

Decyzja NASA w sprawie dopuszczenia promu Dream Chaser do pierwszego lotu zaopatrzeniowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną została ujawniona 7 lutego br. podczas konferencji Commercial Space Transportation Conference w stolicy USA, Waszyngtonie. O oficjalnej akceptacji miniaturowego wahadłowca jako pojazdu zdatnego do wykonania misji towarowej poinformowali przedstawiciele firmy Sierra Nevada Corporation. Podkreślono, że zgoda udzielona przez NASA jest jednym z kluczowych kamieni milowych projektu od momentu uzyskania zamówienia w styczniu 2016 roku.

Firma SNC znajduje się wśród trzech wykonawców najnowszego zamówienia NASA w ramach programu Commercial Resupply Services-2 (CRS-2). Przedsięwzięcie zakłada obsługę zaopatrzeniową Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w perspektywie lat 2019-2024. Swoje własne kontrakty w tym zakresie realizują również spółki SpaceX i Orbital ATK. Firma Elona Muska zgłosiła do programu kapsułę bezzałogową Dragon, podczas gdy drugi z konkurentów uzyskał zamówienie na obsługę dostaw z użyciem statku towarowego Cygnus. Każdy z wykonawców otrzymał osobne zamówienie na obsługę 6 misji zaopatrzeniowych.

Projekt Dream Chaser wywodzi się z koncepcji lekkiego załogowego promu opracowanego z myślą o lotach na ISS. Pierwotny zamysł musiał jednak ulec zmianie po wypadku prototypowego egzemplarza w 2013 roku i niepowodzeniu w rywalizacji z Boeingiem oraz SpaceX o obsługę załogowych kursów na stację orbitalną. W zamian specjaliści Sierra Nevada Corporation skupili się na budowie bezzałogowego pojazdu kosmicznego do przewozu zaopatrzenia.

Dream Chaser nie dysponuje zdolnością samodzielnego osiągania przestrzeni pozaziemskiej (w przeciwieństwie do pełnoprawnych samolotów kosmicznych), korzystając w tym zakresie ze wsparcia rakiety nośnej. Niemniej jednak miniaturowy statek SNC jest przystosowany do wykonania lotu powrotnego i lądowania po zrealizowanej misji orbitalnej. Po wykonaniu dostawy prom osiądzie na lądowisku w Centrum Kosmicznym im. Johna Kennedy’ego na Florydzie.

Reklama

Komentarze

    Reklama