Podgląd satelitarny potwierdza: Iran buduje nowy ośrodek nuklearny

29 października 2020, 11:53
natanz_iran_20201020_1038_geo-5-full
Irański kompleks nuklearny w Natanz - zobrazowanie z 20 października 2020 roku - w dolnej części zdjęcia, widoczna nowa droga dojazdowa do składu budowlanego i miejsca docelowej konstrukcji u podnóża pobliskiego pasma wzniesień. Fot. Planet Labs [planet.com]

Cywilne satelity obserwacyjne ukazały trwające w Iranie prace budowlane, których charakter wskazuje na wznoszenie nowej instalacji nuklearnej - nieopodal zniszczonego w lipcu br. ośrodka produkującego urządzenia do wzbogacania uranu. Postęp przeanalizowano na bazie sekwencji komercyjnych zobrazowań satelitarnych zebranych przez spółkę Planet Labs.

Zbierane na przestrzeni września i października zobrazowania satelitarne potwierdziły, że Iran rozpoczął budowę nowego ośrodka atomowego w Natanz po tym, gdy latem (w lipcu 2020 roku) zniszczeniu w pożarze uległa lokalna fabryka wirówek do wzbogacania uranu. Rzecznik Irańskiej Agencji Energii Atomowej (AEOI) Behruz Kamalwandi wskazywał wówczas, za pośrednictwem irańskiej agencji prasowej IRNA, że utracony budynek zostanie zastąpiony większym ośrodkiem, wyposażonym w nowocześniejszy sprzęt.

Choć już dzień po zdarzeniu Irańska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego poinformowała o ustaleniu przyczyny incydentu, nie podano jej wówczas do publicznej wiadomości. W bliskowschodnich przekazach medialnych pojawiły się jednak równolegle spekulacyjne doniesienia o prawdopodobnym ataku ze strony Izraela - wskazywał na to m.in. kuwejcki dziennik "Al-Dżarida". Miesiąc później natomiast rządowe źródła w Teheranie wskazały, że przyczyną były "obce działania sabotażowe".

Jak donosi aktualnie agencja AP, nowe zobrazowania udostępnione szerzej przez firmę Planet Labs pokazują, że w Natanz zbudowano drogę prowadzącą do miejsca budowy oraz rozpoczęto wykopy. Według analityków lokalizacja i charakter prac wskazują na to, że nowy ośrodek będzie ukryty pod ziemią, być może pod górami.

image
Irański kompleks nuklearny w Natanz - zobrazowanie z 7 września 2020 roku. Fot. Planet Labs [planet.com]
image
Irański kompleks nuklearny w Natanz - zobrazowanie z 20 października 2020 roku - widoczna na nim nowa droga dojazdowa do składu budowlanego i miejsca docelowej konstrukcji u podnóża pobliskiego pasma wzniesień. Fot. Planet Labs [planet.com]

Budowa nowej konstrukcji została dzień wcześniej zgłoszona Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). We wtorek 27 października trwanie prac budowlanych w ośrodku atomowym w Natanz potwierdził szef MAEA Rafael Grossi, który przyznał, że otrzymał informację na ten temat od irańskich władz. W rozmowie z AP Argentyńczyk dodał, że Iran w dalszym ciągu zwiększa zasoby nisko wzbogaconego uranu, choć wciąż ma go za mało, by wyprodukować bombę. Według Grossiego, budowa może potrwać długi czas.

Powstawanie nowej, lepiej zabezpieczonej instalacji zapowiadał też już wcześniej szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi. Była to reakcja na przeprowadzone śledztwo po wybuch w ośrodku produkcji wirówek do wzbogacania uranu w lipcu. Jak podawał już w tej sprawie m.in. New York Times, zniszczenia ośrodka miały dokonać izraelskie służby specjalne.

Opracowanie: PAP/S24

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
dywersant
piątek, 6 listopada 2020, 21:21

Co w tym dziwnego? Spłoną stary zakład, budują nowy bezpieczniejszy, jeszcze transparentnie informując opinię międzynarodową. Nasz rząd też deklaruje budowy w Polsce elektrowni atomowej to i Iran może atom wykorzystywać. Jeśli chodzi o energie przyszłością i tak jest wodór, a atom jest zbyt niebezpieczny w przypadku awarii. Co do wykorzystania militarnego to dali sobie spokój, po co im? Na Izrael? Użycie broni jądrowej skaziło by i Liban i Zachodni Brzeg Jordanu, a przecież sojuszników napromieniowywać nie będą.

Bursztyn
piątek, 30 października 2020, 13:51

Atomówka na drodze Teheranu Isfahan Czyli w środku Iranu F35 ADIR ZASIĘGU 2200 KM DOLECI?

Bursztyn
piątek, 30 października 2020, 13:50

Technologia z Chin Halooooo

easyrider
czwartek, 29 października 2020, 17:53

Iran ma takie same prawo posiadać broń nuklearną jak każde inne suwerenne państwo. Ekskluzywny klub atomowy nikogo nie pytał o zgodę produkując własną broń nuklearną.

Marek
piątek, 30 października 2020, 10:56

Kojarzysz dzieciaki, którym na szyi wieszano klucze do raju i wysyłano je przed wojskiem na pole minowe? Państwo, które robi takie rzeczy broni jądrowej nie powinno mieć.

czxvcxvzcxbvxc
czwartek, 29 października 2020, 20:10

Zbyt dużo krajów posiadających broń atomową utrudnia kontrolę i przybliża nas do wojny atomowej. Broń atomową powinna mieć jak najmniejsza ilość krajów. Te co mają powinny redukować posiadane ilości.

fefe
piątek, 30 października 2020, 11:34

Skoro ma Izrael to Iran tym bardziej powinien mieć ....

Fanklub Daviena
piątek, 30 października 2020, 10:10

Jak na razie USA nie odważyły się napaść na żaden kraj z bronią atomową, więc jak nic dobrze chroni ona przed wojną!

Herr Wolf
sobota, 31 października 2020, 11:27

Być może gdyby nie zrzucenie bomby jądrowej na Hiroszmę nigdy nie powstałaby Mazda MX-5.

Fanklub Daviena
sobota, 31 października 2020, 13:33

Gdyby nie zrzucenie bomby jądrowej na Hiroszimę to Mazda MX-5 pewnie powstałaby 20 lat wcześniej a Japonia miałaby się nieporównanie lepiej niż teraz... :)

piątek, 30 października 2020, 17:43

To ten kraj napadł na USA a nie odwrotnie.

Herr Wolf
piątek, 30 października 2020, 07:12

Broń A to jedyne zabezpieczenie przed inwazją i mw samostanowienie!!!

Rgier
czwartek, 29 października 2020, 23:42

Dokładnie tak, aż zredukujemy do ilości symbolicznych i dojdziemy wreszcie do wniosku że wojna atomowa na prawdę oznacza definitywny koniec naszego "świata". Za to atom cywilny(w różnych postaciach) to nie najgorsza alternatywa dla ropy i węgla.

Herr Wolf
piątek, 30 października 2020, 13:52

Jakoś nie bardzo! Do dziś nie wiadomo co zrobić z resztkami radioaktywnymi a jest ich tak wiele że strach!!!

bender
czwartek, 29 października 2020, 16:06

No to będą sankcję, a być może bum.

Herr Wolf
czwartek, 29 października 2020, 20:23

A dlaczego?!

bender
czwartek, 29 października 2020, 21:35

Czy nastąpiła ostatnio jakaś zmiana stanowiska IAEA, USA oraz, co najistotniejsze, Izraela w sprawie irańskiego programu atomowego? Ajatollahom wygasło embargo na kupowanie broni, ale nie na budowanie atomówki. Mogą sprowokować Izrael do bum.

ech ta dzika Montana
czwartek, 29 października 2020, 22:11

W tej Montanie naprawdę nie nadążacie. A co ma teraz po 18 października USA i Izrael do zbrojeń Iranu?

ech ten zacofany kołchoz
piątek, 30 października 2020, 10:59

W kołchozie nadążycie dopiero wtedy, kiedy jakiś szahid wywali się razem z atomówką na waszym Placu Czerwonym

Tweets Space24