Reklama

Polska

Początek współpracy PAK z Izraelską Agencją Kosmiczną

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Dokument - list intencyjny w sprawie współpracy - został podpisany 20 czerwca 2018 r. w Wiedniu przez dr. hab. Grzegorza Bronę – prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i Avi Blasbergera – dyrektora generalnego Izraelskiej Agencji Kosmicznej (ISA). Współpraca PAK i ISA ma dotyczyć projektów realizowanych przez oba kraje m.in. w obszarach: robotyki, zaawansowanych sensorów oraz systemów i podsystemów satelitarnych.

Celem podpisania listu intencyjnego jest zacieśnienie współpracy w dziedzinie badań i technologii kosmicznych, wykorzystania przestrzeni kosmicznej oraz organizowania wydarzeń wspierających rozwój firm typu start-up zaangażowanych w działalność kosmiczną. Strony zobowiązały się również do przygotowania zarysu formalnej współpracy, który będzie zawierał m.in. opis finansowych mechanizmów współpracy polsko-izraelskiej i zaangażowanych w nią przedsiębiorstw.

Izraelska Agencja Kosmiczna powstała w 1983 r. Jako instytucja nadzorowana przez izraelskie Ministerstwo Nauki i Technologii koncentruje się na koordynacji i realizacji cywilnego programu kosmicznego. Izraelski program kosmiczny obejmuje też działania związane z bezpieczeństwem narodowym, nadzorowane przez Ministerstwo Obrony, w tym rozwój zminiaturyzowanej technologii obserwacji Ziemi o wysokiej rozdzielczości.

Polsko-izraelska współpraca w zakresie projektów kosmicznych była jednym z tematów omawianych podczas wizyty polskiej delegacji pod przewodnictwem Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz w Izraelu w dniach 18-20 czerwca 2018 r. W misji wzięli udział przedstawiciele polskich firm oraz PAIH, BGK, PARP, ARP, Polsko-Izraelskiej Izby Gospodarczej i Federacji Izraelskich Izb Gospodarczych. Program wizyty obejmował m.in. udział w Polsko-Izraelskim Forum Gospodarczym współorganizowanym przez stronę polską, którego celem było przekazanie przedsiębiorcom z obu krajów informacji na temat nowych możliwości rozwoju polsko-izraelskiej współpracy gospodarczej oraz wsparcie ich w nawiązaniu kontaktów biznesowych. Jedna z sesji tematycznych forum poświęcona była współpracy bilateralnej w obszarze nauki i nowych technologii. Zaprezentowany też został potencjał polskich i izraelskich firm działających m.in. w branży IT/ICT i kosmicznej.

Izrael - to wartościowy partner: ma jedną z trzech najbardziej innowacyjnych gospodarek na świecie, jest liderem w dziedzinie miniaturyzacji technologii kosmicznych, od lat 80-tych z sukcesem buduje sprzyjające warunki do rozwoju start-upów. Mam nadzieję, że dzięki zacieśnieniu współpracy z Izraelską Agencją Kosmiczną z dobrych praktyk naszego partnera będą mogły również czerpać podmioty polskiego sektora kosmicznego. Nasz rodzimy przemysł kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie, jego potencjał, osiągnięcia i udana współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną czynią nas ciekawym partnerem dla strony izraelskiej.

dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Szefowie PAK i ISA spotkali się w Wiedniu przy okazji 61. sesji Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

List intencyjny podpisany z Izraelską Agencją Kosmiczną jest kolejnym aktem zacieśniającym współpracę PAK z narodowymi agencjami kosmicznymi. Dotychczas Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienia o współpracy z 6. agencjami kosmicznymi: francuską (CNES), włoską (ASI), ukraińską (SSAU), brazylijską (AEB), chińską (CNSA) i meksykańską (AEM).

Reklama

Komentarze

    Reklama