Reklama

Komunikacja

Pierwszy satelita telekomunikacyjny Algierii. Od Chińczyków

Specjaliści z Algierii i Chin na tle satelity Alcomsat-1 przed jego wystrzeleniem. Fot. Algeria Press Service
Specjaliści z Algierii i Chin na tle satelity Alcomsat-1 przed jego wystrzeleniem. Fot. Algeria Press Service

Algierski satelita komunikacyjny Alcomsat-1 został z powodzeniem wystrzelony w przestrzeń kosmiczną i jest już w drodze na GEO. Urządzenie dostarczyła, jak też jego wyniesieniem zajęła się Chińska Republika Ludowa. Jest to satelita dual-use, dedykowany potrzebom cywilnym oraz militarnym.

Mierząca 56 m wysokości rakieta nośna Długi Marsz-3B z satelitą Alcomsat-1 rozpoczęła swą podróż w niedzielę 10 grudnia 2017 r. o godzinie 17:40 CET. Miejscem startu był kosmosdrom Xichang Satellite Launch Center w prowincji Syczuan, położonej w południowo zachodniej części Chin.

Na początkowym etapie lotu za rozpędzenie rakiety odpowiadały cztery silniki boczne (strap-on boosters) na ciekły materiał pędny. Ładunek użyteczny odłączył się od górnego stopnia rakiety nośnej po około 26 minutach od startu. Satelita trafił na orbitę transferową do geostacjonarnej (GTO). W ciągu najbliższych dwóch tygodni, z użyciem własnych silników, Alcomsat-1 dotrze na swą docelową orbitę geostacjonarną, gdzie zajmie pozycję 24,8⁰W.

Alcomsat-1 został zbudowany przez China Academy of Space Technology (CAST), na platformie DFH-4. Jego masa startowa wyniosła 5 225 kg. Satelita wyposażony jest w ponad 30 transponderów, w tym dla pasma Ka, Ku oraz L. Ma służyć zarówno aplikacjom cywilnym, jak też celom algierskiego rządu i tamtejszych sił zbrojnych. Alcomsat-1 będzie wykorzystywany m. in. do transmisji sygnału telewizyjnego, przesyłania danych oraz realizowania programów zdalnej edukacji. Ma działać przez okres co najmniej 15 lat.

Umowa na budowę i wystrzelenie urządzenia telekomunikacyjnego została zawarta pomiędzy Algierią i Chinami w 2013 r. Zapisy kontraktu obejmowały też zbudowanie na terenie Algierii dwóch stacji naziemnych do komunikacji z satelitą, oraz wyszkolenie przez chińskich specjalistów algierskiej kadry.

O tym, że obok satelitów obserwacji Ziemi Polska potrzebuje również satelity telekomunikacyjnego przekonywał poseł Jerzy Materna, szef Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej, który był gościem programu SKANER Space24.

Czytaj też: Weekendowe starty satelitów wojskowych z Rosji i Chin [WIDEO]

Reklama

Komentarze

    Reklama