Reklama

Polska

Pasjonaci rakiet amatorskich na zlocie w Toruniu

Fot. Polskie Towarzystwo Rakietowe via Facebook
Fot. Polskie Towarzystwo Rakietowe via Facebook

Polskie Towarzystwo Rakietowe organizuje po raz siódmy ogólnopolski zlot modelarzy rakiet dużej mocy pod nazwą „Festiwal Meteora”. W tym roku odbywa się w dniach 1-2 października br. na poligonie wojskowym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Polskie Towarzystwo Rakietowe organizuje w dniach 1-2 października br. siódmą edycję ogólnopolskiego zlotu modelarzy rakiet dużej mocy pod nazwą „Festiwal Meteora”. Wydarzenie będzie miało miejsce na poligonie wojskowym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Start imprezy zaplanowano na sobotę o godz. 9:00 w okolicy Twierdzy Toruń, Fortu XII im. Józefa Bema. Uczestnicy festiwalu przejdą w jego trakcie na miejsce startowe, gdzie zostaną zaprezentowane lotne modele rakiet amatorskich.

W niedzielę, czyli drugi dzień imprezy, uczestnicy pikniku będą wykonywać w przypisanym miejscu loty rakiet na wyższym pułapie, powyżej 7 tys. metrów. Tego dnia – w godzinach od 9:00 do 19:00 – będą testowane rakiety eksperymentalne „cięższego kalibru”. Planowana jest próba pokonania rekordu polski w wysokości lotu, który należy do rakiety K1xH (pułap z akcelerometru 8089 m) krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Wciąż nie pobity pozostaje też rekord prędkości lotu 2,7 Ma, który należy do rakiety H1 Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.

W festiwalu wezmą udział miłośnicy rakiet z całej Polski, m. in. z Siedlec, Stargardu, Krakowa oraz z Białegostoku. Wśród zespołów zainteresowanych udziałem w imprezie jest także ekipa Infinity, twórcy modelu rakiety sondującej wielokrotnego użytku.

W poprzednich edycjach FM w ciągu dnia startowało około 60 rakiet (niektóre kilkukrotnie), czyli w ciągu dwóch dni zdarzało się blisko 100 lotów. Organizatorzy mają nadzieję na powtórzenie tej liczby w tym roku. 

Udział w Festiwalu jest darmowy. W festiwalu mogą wziąć udział także osoby, które nie zajmują się budową rakiet. Istnieje możliwość spotkania się i porozmawiania z każdym konstruktorem rakiety oraz obejrzenia rakiet z bliska.

Festiwalowi będzie towarzyszył konkurs fotograficzny na zdjęcia do kalendarza PTR 2017. W konkursie może wziąć udział każda osoba, która ma prawa autorskie do przesłanych zdjęć (max. 12). Termin nadsyłania prac to 16 października 2016 roku.

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!